Hat évvel ezelőtt fedezték fel a csillagászok a Spitzer űrteleszkóp segítségével a Földtől 39 fényév távolságra lévő Trappist–1 törpecsillagot a Vízöntő csillagképben. Az objektum azért érdekes, mert körülötte hét sziklás bolygó kering. Az amerikai űrügynökség (NASA) új szupereszköze, a James Webb űrteleszkóp (JWST) most sokkal pontosabb adatokkal szolgált.
A Trappist–1b bolygó hőmérsékletéről a Nature folyóiratban megjelent új kutatás rossz hírrel szolgált: a Földhöz hasonló méretű bolygó szinte biztosan lakhatatlan.
A hét Trappist–1 exobolygó felfedezése óriási izgalmat váltott ki a csillagászok közösségében, mivel mind a hét szikla nagyjából akkora, mint a mi Földünk, és valamennyi a csillag lakható zónájában található. Abban a régióban, amely éppen megfelelő távolságra van a csillagától, hogy a felszínén folyékony víz legyen. – Ez a rendszer nagyszerű laboratórium és a legjobb célpont a sziklás bolygók légkörének vizsgálatához – nyilatkozta a Live-
science.com tudományos portálnak a tanulmány társszerzője, Elsa Ducrot francia csillagász.
A Trappist–1 bolygók a Napunknál sokkal kisebb csillag körül keringenek, amelyet M törpecsillagként ismernek. – Tízszer annyi ilyen csillag van a Tejútrendszerben, mint a Naphoz hasonló csillagok, és kétszer akkora a valószínűsége, hogy sziklás bolygóik vannak, mint a Naphoz hasonló csillagoknak – mondta Thomas Greene a portálnak.
Az M törpék nyilvánvaló célpontok a lakható bolygókat kereső csillagászok számára, hiszen könnyebb megfigyelni e kisebb csillagok körül a sziklás bolygókat. Van azonban egy probléma: az M törpék sokkal aktívabbak, mint a mi Napunk. Gyakran nagy energiájú részecskéket okádnak ki, amelyek károsak lehetnek a bimbózó földönkívüli életre vagy a bolygó légkörére.