Tízből kilenc ember nem éli túl a hasnyálmirigyrákot, és ami igazán aggasztó, hogy a túlélési arány közel 60 éve nem javul. Mivel nincs hatékony kezelési eljárás, minden apró előrelépésnek örülni kell. Most pontosan ez történik.
Miután műtéti úton eltávolították a daganatukat, amerikai kutatók 16 hasnyálmirigyrákos beteget kezeltek személyre szabott mRNS-oltással. A 18 hónapos próbaidőszak végére a betegek felénél nem észlelték a daganat kiújulását. Egy olyan rák esetében, amely általában a műtét után néhány hónapon belül visszatér, ez óriási siker.
Váratlan eredmény
Érthető módon a szakemberek hatalmas eredményről beszélnek. A dw.com megszólaltatta Niels Halama-t, a heidelbergi Német Rákkutató Központ tumorimmunológusát, aki fantasztikusnak és váratlannak minősítette a legújabb fejleményt. Thomas Seufferlein, ulmi gasztroenterológus döntő áttörésről beszélt. Kollégája, Alexander Kleger úgy véli, ez a megoldás forradalmasítja a hasnyálmirigyrák kezelését.
A Nature folyóiratban megjelent tanulmány mindössze 16 betegről ad hírt, ami nem túl magas szám. Azonban ez az első bizonyíték az mRNS technológia sikeres alkalmazására a rák egyik leghalálosabb és legnehezebben kezelhető formája esetén - egyben átütő eredmény az egyes betegek daganataira szabott rákvakcinák kifejlesztésében.
A New York-i Memorial Sloan Kettering Cancer Centerben távolítottak el a daganatokat a betegekből, a szövetmintákat Németországba küldték. A daganatszövet genomját ezután a – koronavírus elleni vakcina kifejlesztésében meghatározó szerepet játszó - BioNTech biotechnológiai cég szekvenálta.
Ezt követően minden egyes beteg számára külön-külön mRNS-alapú vakcinát állítottak elő. A COVID-19 elleni mRNS-oltáshoz hasonlóan a cél az volt, hogy immunreakciót váltsanak ki. A vakcinát a hasnyálmirigy daganat eltávolítása után kilenc héttel adták be. Emellett a betegek kemoterápiát és olyan molekulákat kaptak, amelyek megakadályozzák, hogy a daganat leállítsa az immunrendszert. Az immunválaszt mutató nyolc betegnél a daganat nem tért vissza a vizsgálat végéig. A többi nyolc immunválaszt nem mutató beteg visszaesett.