Hogyan működik a mesterséges hasnyálmirigy?
A cukorbetegség a leggyakrabban előforduló anyagcserezavar. Míg az 1-es típus esetén a szervezet nem termel elegendő inzulint, mely a glükóz sejtekbe való beépülését segíti elő, addig a 2-es típusú diabétesz esetén a szervezet nem képes megfelelően hasznosítani a hasnyálmirigy béta sejtjei által termelt inzulint. Erre a problémára az egyik megoldás a mesterséges hasnyálmirigynek is nevezett rendszer, ami inzulinpumpából és folyamatos glükózmonitorból áll, a két eszköz folyamatosan kommunikál egymással.
– A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők körülbelül húsz-harminc százaléka használ inzulinterápiát betegsége kezelésére. Kimutattuk, hogy a mesterséges hasnyálmiriggyel bejuttatott inzulin sokkal hatékonyabb, mint az injekciós megoldás – mondta a webmd.com portálnak Charlotte Boughton, a Nature Medicine tudományos lapban megjelent tanulmány szerzője, az angliai Cambridge-i Egyetem oktatója.
Hogyan működik a vércukorszint ellenőrzés?
A mesterséges hasnyálmirigyet használó 1-es típusú cukorbetegek naponta többször adnak információt a táplálékfelvétel időpontjáról és nagyságáról, de az étkezések közötti és az éjszakai inzulin adagolása automatizált. Ezzel szemben a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek nem kell semmilyen információt megadniuk. Egy újonnan fejlesztett szoftver megjósolja, mennyi inzulin kell a vércukorszint céltartományban tartásához.
A vércukor-érzékelőt és inzulinpumpát viselő betegek okostelefont is hordanak magukkal, hogy a rendszer működjön. Charlotte Boughton szerint ez a rendszer biztonságos és sokkal hatékonyabb módja a 2-es típusú cukorbetegeknél a glükózszint szabályozására, mint a jelenlegi szokásos inzulinkezelés.
Amikor a 2-es típusú cukorbetegek használták a rendszert, kétszer annyi időt töltöttek az optimális tartományban, mint amikor vércukorszintet mértek és inzulint adtak be maguknak. A szakemberek arra számítanak, hogy az értékek látványos javulása csökkentheti a cukorbetegség szövődményeinek, például a szembetegségek, a vesebetegségek és az amputációk kockázatát.