Barna, dunkel, dubbel, dark, schwarz
A magyar Élelmiszerkönyv szerint – ahogy már a sörcímkeolvasó gyorstalpalóban utaltam rá – látszólag nincs nagy változatosság. Világos, félbarna és barna söröket különböztet meg a hivatal. De a világ szerencsére nem ilyen sematikus, a barna söröknek sokkal több fajtája létezik, mely a vöröses barna és a koromfekete között számtalan árnyalatban készülhet. Akár sörfajtákon belül is nagy lehet két különböző főzde söre között a különbség. Helyesebb lenne a német vagy az angol (dunkel, dark) analógiára ezt a kategóriát sötét söröknek nevezni.
Német, osztrák, cseh, balti
Közvetlen szomszédságunkban szép számmal akadnak sötét lágersörök. Ha a könnyedebbtől a testesebb felé haladunk, akkor egy német és egy cseh sörfajtával kell kezdenünk. Szászország, Thüringia, Frankföld a hazája a Schwarzbiernek, azaz fekete sörnek. Ez egy könnyed nem túl malátás, nem túl komlós, sötét sör, melynek ízvilágát és a kinézetét a legjobban talán egy cukor nélküli kólához lehetne hasonlítani, ami száraz, de frissítő. Kicsit világosabb, malátásabb és édeskésebb – gyakran a hozzáadott cukor miatt is – az ún. cseh vagy prágai barna (tmavý). Ebből találunk alacsonyabb 3,8-4% alkoholtartalmúakat, de testesebbek, 13-14 Balling-fokos speciálok is léteznek. Prágában az U Fleků.
Münchenben a müncheni világos sör 1894-es (Spaten - Münchener Hell) megjelenéséig szinte kizárólag a barna sörök voltak népszerűek. Még az Ős-Radler, a limonádéval kevert sör-üdítő is eredetileg barna sörből készült Herr Kugler alpesi hüttéjében.
A Dunkel kellemesen diós, enyhén pörkölt aromákkal rendelkező kb. 5% alkoholtartalmú lágersör, ami Bajorországban és Frankóniában rendkívül népszerű és a jellegzetes barnamártással és gombóccal körített sertéshúsos ételekhez ideális kísérő. A cseh és német sötét sörök a világon is sok helyen népszerűek, ezek változata az ún. nemzetközi sötét láger, amely nem kifejezetten helyi alapanyagokból készülhet szerte a világon.