Teljes az egyenjogúság az olimpián

Hatalmas a harc a nyári olimpián való szereplésért, ugyanis a sportágak népszerűsége és támogatottsága függ attól, hogy versenyzőik indulhatnak-e az ötkarikás játékokon. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság végrehajtó bizottsága az elmúlt héten véglegesítette a 2004-es athéni játékok műsorát, s magyar szempontból ez több kedvező döntést hozott. A változtatásokról Schmitt Pált, a NOB tagját, a MOB elnökét kérdeztük.

Salánki Miklós
2001. 09. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Olimpia -

Milyen nyomást gyakoroltak a sportágak vezetői a vezérkarra a döntések előtt?
– Az már korábban eldőlt, hogy új sportág nem kerülhet az olimpia amúgy is zsúfolt műsorába. Jacques Rogge, a NOB elnöke a sportolói létszám csökkentéséről beszélt, így egyértelmű volt, hogy bővítésről nem lehet szó. Ugyan a múltban tízezer versenyzőben határoztuk meg a sportolói létszámot, de például legutóbb, a sydneyi olimpián 10 800 versenyző vett részt. A jövőben viszont szigorúan be fogjuk tartatni a 10 500-as létszámot, mert csak ennyi kvótát kaphatnak a sportágak.
– Néhány sportágban bővült a résztvevők létszáma, öttusában huszonnégyről harminckettőre, női vízilabdában hat helyett nyolc csapat küzdhet, s a női kardvívás és a női birkózás is a műsorra került.
– Az új évszázad elején az olimpiai családban teljes az egyenjogúság, sőt két olyan sportág van, amelyben csak nők versenyezhetnek, a szinkronúszás és a ritmikus gimnasztika, viszont csak egyetlen van, amelyben csak férfiak vetélkednek, s ez az ökölvívás.
– Elképzelhetőnek tartja, hogy nők is öklözzenek az olimpiákon?
– Nem, ezt nem tervezzük. Ennek egészségügyi és esztétikai oka van. Úgy gondolom, a tízéves tervünk sikeresen befejeződött a női birkózás programba kerülésével.
– Milyen szempontok alapján véglegesítették az athéni műsort?
– Az elsődleges cél az volt, hogy az olimpiai sportágak rangjukhoz, népszerűségükhöz méltón szerepelhessenek a nyári játékokon. A múlthoz képest jelentős változás, hogy atlétikában és úszásban is meghatározzuk a versenyzői létszámot. A nemzetközi szövetségeknek kell majd eldönteniük az indulás feltételeit. Habár több ország csak atlétikában és úszásban tudott sportolót indítani az olimpián, de a minőség érdekében szigorítani kell a részvétel feltételeit.
– Ezek szerint az athéni olimpián már nem fordulhat elő olyan eset, mint amilyen Sydneyben Eric Moussambani szereplése volt, aki a százméteres gyorsúszásban negatív világcsúcsot állított fel.
– Az ő indulása már ott is meglepetés volt, de a jövőben ilyen nem fordulhat elő.
– Az Egyesült Államok elleni terrortámadás milyen hatással lehet az olimpiai mozgalomra, és a jövő évi téli olimpiára, amelyet a jövő év februárjában rendeznek meg?
– A végrehajtó bizottság kiemelten foglalkozott ezzel a szörnyű katasztrófával. Az az álláspont alakult ki, hogy nem hátrálunk meg a terrorizmus elől, tehát a téli olimpiát az eredeti helyszínen, Salt Lake Cityben rendezhetik meg. Változtatásra csak akkor kerülhet sor, ha addig olyan nem várt események következnek be, amelyek miatt a sportolók biztonságát nem tudják garantálni. Döntés született arról is, hogy minden ország sportolói meghívást kapnak a téli olimpiára. Afganisztán viszont nem, mert a tagságát már korábban felfüggesztették, ezért sportolói Sydneyben sem indulhattak. A világpolitikai helyzet jelenleg nagyon feszült, azonban bízom abban, hogy jövő februárban, a téli olimpián a világ fiataljai sítalpakon, korcsolyákkal a lábukon küzdenek majd békésen az olimpiai érmekért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.