Lezárult a nevezés Salt Lake Cityre

A magyar sport erőviszonyait jól tükrözi, hogy bár a Magyar Olimpiai Bizottság tegnapi tájékoztatójának témája a február 8-án kezdődő téli olimpia volt, először a sikeresebb nyári sportágakról esett szó. Aján Tamás főtitkár elmondta, hogy a MOB-nak nem feladata a sportágak működtetése, az olimpiai felkészítéshez nyújtanak segítséget, ezért elsősorban az eredményesség alapján osztották szét az idei 650 millió forintos támogatást.

Salánki Miklós
2002. 01. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Olimpia -

Aján Tamás beszámolójából kiderült, hogy a sportágak elmúlt négy évi eredménye alapján kialakult a ponttáblázat, amely szerint például a sydneyi olimpián és a tavalyi világbajnokságon is nagyon sikeres kajak-kenunak a 650 millióból több mint százmillió forint jutott, míg a világversenyeken szerény eredményeket elérő lovassportnak csupán 2,247 millió.
Molnár Zoltán, a téli olimpiára utazó magyar csapat vezetője bejelentette: a nevezés lezárult, így biztos, hogy 24 magyar sportoló szerepelhet Salt Lake Cityben. A MOB elnökségének álláspontja a csapat kijelölésénél az volt: az a versenyző, aki a szigorú kvalifikációs viadalokon kiharcolta a részvételt, el is indulhat a téli játékokon. A jeges, havas sportágakban versenyzőink esélyeiről nem lehet vagy nem illik beszélni, ezért a hivatalos elvárás az, hogy sportolóink tudásuk legjavát nyújtsák Salt Lake Cityben.
Ha a magyarok a legjobbak nem is, de a „legszebbek” még lehetnek, mert a Roland Divatház elegáns kabáttal és öltönnyel, az Adidas pedig piros-fehér-zöld színű, meleg sportszereléssel látta el a magyar küldöttséget. A 24 sportolót 17 szakvezető és orvos kíséri el. Molnár Zoltán hangsúlyozta, hogy a téli sportágak hazai legjobbjai a nyárihoz hasonló gondoskodásban részesülnek, hét versenyzőnknek például a MOB fizeti a szállását, s így a versenyek helyszíneihez közel lakhatnak Salt Lake Cityben.
Ezt a törődést persze senki sem sajnálja a szerény reményekkel a téli játékokra utazó versenyzőinktől, felmerül azonban ismét az a több évtizedes kérdés: hazánkban miért csak négyévente, az olimpia előtt lesznek érdekesek a síelők és a korcsolyázók? A sportvezetés a magyar sporthoz méltatlan szereplés után négyévente ígéretet tesz arra, hogy a jövőben az olimpiász alatt is támogatja a világon nagyon népszerű téli sportágakat, de aztán a tavaszi napsütés feledteti ezt az elképzelést. Felvetésünkre Aján Tamás főtitkár elmondta, hogy a téli sportágak hazai fejlesztése elsősorban pénzkérdés, mert sípályákat, műjégpályákat kellene építeni ahhoz, hogy a felkészülés hazai feltételei javuljanak.
Úgy látszik, a sportvezetők már beletörődtek abba, hogy a téli olimpián csak a részvétel a fontos. Ráadásul ők mindig biztos utazók.

- HÍRGOLYÓK -

Tízszer akkora adóterhet jelent az Egyesült Államok lakosságának a jövő pénteken kezdődő Salt Lake City-i téli olimpia, mint az 1996-os atlantai nyári játékok. Az olimpia költségvetése majdnem kétmilliárd dollár, ez több, mint a korábbi hat amerikai olimpia összes kiadása. A SLOC 1,3 milliárddal, a kormány 392 millióval, Utah állam 200 millióval járul hozzá a lebonyolításhoz. A legtöbbet a biztonsági előkészületekre (320 millió dollár) és az informatikai rendszer kialakítására (310 millió) kellett költeni; a létesítmények 247,4 millióért készültek el.
*
A téli játékok történetében a legtöbb doppingellenőrzésre kerül sor, az indulók több mint húsz százalékát tesztelik majd. Az egyik cél, hogy az utóbbi idők legelterjedtebb tiltott teljesítménynövelő szerét, az EPO-t kiszűrjék. Ennek érdekében 900 résztvevőt ellenőriznek majd a kombinált vér- és vizeletvizsgálattal.
*
Mindössze öten tudják, hogy ki gyújtja meg a megnyitóünnepségén a lángot. A szervezők remélik, hogy az illető nevét sikerül az utolsó pillanatig titokban tartani. Amerikai sajtóértesülések szerint elképzelhető, hogy az 1936-os berlini ötkarikás játékok óta először – ekkor vezették be az olimpiai fáklyával a váltófutást – nem egy személyt, hanem egy egész csapatot ér ez a megtiszteltetés: az 1980-ban Lake Placidban győztes jégkorong-válogatott tagjait.
*
Több egykori szovjet versenyző és sportdiplomata nem kapott még vízumot az olimpiára. A hatvanas években összesen hat elsőséget begyűjtő Ligyija Szkoblikova gyorskorcsolyázó, a kétszeres bajnok Vjacseszlav Vegyenin, valamint Samil Tarpiscsov NOB-tag még vár a beutazási engedélyre. Az Orosz Olimpiai Bizottság szóvivője felháborítónak és érthetetlennek tartja, hogy a játékoknak otthont adó ország először mindenkinek küld meghívót, aztán különféle okok miatt a küldöttségek tagjait nem akarják beengedni.
*
Németország rekordlétszámú, 160 fős csapattal képviselteti magát Salt Lake City-ben. A négy évvel ezelőtti naganói játékokon 133-an indultak, s a német válogatott 12 arany-, 9 ezüst- és 8 bronzéremmel a nemzetek közötti rangsor élén végzett. (MTI)

A sportágak MOB-támogatása (millió forintban)

Kajak-kenu 100,097
Vívás 62,795
Úszás 58,240
Súlyemelés 39,820
Vízilabda 38,530
Atlétika 36,987
Birkózás 35,898
Öttusa 35,380
Ökölvívás 33,920
Sportlövészet 31,684
Torna 31,495
Kézilabda 23,485
Cselgáncs 17,244
Asztalitenisz 15,612
Kerékpár 6,811
Tenisz 5,072
Korcsolya 4,973
Röplabda 4,688
RSG 4,600
Kosárlabda 4,440
Taekwon-do 4,207
Műugrás 4,080
Vitorlázás 3,822
Triatlon 3,278
Sí 3,000
Mountain bike 2,992
Lovaglás 2,247
Gyeplabda 2,000
Íjászat 2,000
Szinkronúszás 2,000
Szörf 2,000
Tollaslabda 2,000
Labdarúgás 0

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.