Szép volt, Kokó!

Kovács István győzelemmel búcsúzott aktív sportpályafutásától a gdanski profi gálán, a pehelysúlyú ökölvívó az amerikai Steve Trumble-t a harmadik menetben kétszer is a padlóra küldte, ezért a mérkőzésvezető beszüntette az összecsapást. Az amatőrként olimpiai, világ- és Európa-bajnok Kovács profiként 23 csatát vívott, 22-szer nyert és mindössze egyszer, a tavaly június 16-i, budapesti pehelysúlyú WBO címmérkőzésen kapott ki. A gálán Dariusz Michalczewski huszonegyedik alkalommal védte meg félnehézsúlyú WBO világbajnoki címét, a második menetben kiütötte kihívóját, az amerikai Joey de Grandist.

Kemenczky Zoltán
2002. 04. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Ökölvívás -

Egy csodálatos sportpályafutás végére került pont szombaton este a lengyelországi Gdanskban, ahol Kovács István az amerikai Steve Trumble ellen utoljára lépett a kötelek közé hivatalos mérkőzésen. Ott, ahol 14 évvel ezelőtt megnyerte első rangos nemzetközi versenyét, a junior Európa-bajnokságot.
Az országszerte Kokóként ismert és szeretett sportember az egyetlen olyan ökölvívó a földkerekségen, aki amatőrként és profiként is minden megszerezhető címet begyűjtött: volt Európa-bajnok (1991, 1996), világbajnok (1991, 1997) és olimpiai bajnok (1996), továbbá a hivatásosok között szintén a kontinens legjobbjává koronázták, nyert úgynevezett kisvilágbajnoki címet, és mindezek betetőzéseként 2001. január 27-én Münchenben a pehelysúlyú kategóriában profi világbajnoki címet szerzett.
Sem ő, sem a hazai közvélemény nem felejti el soha azt a napot. Magyar szurkolók tömege özönlötte el 2001 januárjának utolsó szombatján Münchent, hazai pályává változtatva így a Rudi Sedlmayer Hallét. A Bánk bán című Erkel-opera híres Bánk-áriájának csodálatos dallama töltötte be a csarnokot, miközben a magyar boksz első hivatásos világbajnoki címéért ringbe szálló Kovács István elszánt arccal a szorító felé haladt. Kokó a 11. menetig nem tudta felőrölni ellenfele, a dominikai származású Antonio „Chelo” Diaz ellenállását. Diaz e menet végén került először a földre, majd a 12.-ben egy balhorog– jobb felütés kombináció után ismét, ami technikai K. O.-t eredményezett. Kovács István 2001. január 27-én 23 óra 20 perckor lett világbajnok.
„Nagyon köszönöm az összes szurkolónak, hogy eljött és szorított értem, hogy meglegyen gyönyörű szép kis országunk első profi világbajnoka” – mondta néhány perccel később a ring közepén állva a hallgatóságnak, s ekkor mindenki úgy gondolta, ez csak a kezdet.
Néhány hónap múlva, 2001. június 16-án Kovács István a budapesti Kisstadionban címe megvédésére készült az argentin Julio Pablo Chacón ellen. Néhány perccel éjfél után azonban megrendítő csend ülte meg a lelátókat – és a fél országot. A hatodik menet 15. másodpercében Chacón gyilkos erejű ütéseket vitt be Kokó fejére. Az ötödik menet végén elszenvedett sorozás után a szédelgő világbajnok a ring köteleinek támaszkodva, kettős fedezékben próbált védekezni, de nem volt esélye. A bíró számolt, s tíznél egyértelművé vált, hogy Kovács István elveszítette a világbajnoki címet. Akkor mindenki úgy hitte, nincs tovább.
Kokó azonban néhány hét múlva úgy döntött: vissza kell szereznie, amit elvettek tőle, ezért folytatja. Úgy érezte, klubja és támogatói köre mögötte áll – hiszen erről biztosították –, ám a 2002-es év elejére méltatlan és megalázó helyzetbe került, kihunyt benne a tűz, hitét veszítette. A világbajnoki címmérkőzés minden reménye nélkül, nyolc hónap vegetálás után, 2002. március 1-jén bejelentette: elég volt.
Így ért véget minden idők egyik legnagyobb magyar ökölvívója, a Papp Lászlóval méltán egy lapon említhető Kovács István tizennyolc évig tartó sportolói pályafutása.
Szép volt, Kokó, köszönjük!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.