Aranyat dobhatunk a fény városában

A sportok királynőjének, az atlétikának a népszerűségét jelzi, hogy várhatóan 202 ország versenyzői indulnak a IX. szabadtéri világbajnokságon Párizsban, ahol 21 fős magyar válogatott szerepel. Az 1998-as labdarúgó-világbajnokságra épített Stade France-ban megszülethet a magyar atlétika első világbajnoki aranyérme. A sporttörténeti tettre a kalapácsvető Annus Adrián és a diszkoszvető Fazekas Róbert esélyes.

Salánki Miklós
2003. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-ATLÉTIKA-
Szeptember elsejére – amikor itthon elkezdődik a tanév – legjobb atlétáink már levizsgáztak Párizsban. Éppen húsz éve rendezték az első világbajnokságot Helsinkiben, s az elmúlt nyolc viadalon bizony nem sok babér termett versenyzőinknek, összesen 2 ezüst- és 4 bronzérmet nyertek. Persze ebben a sportágban nagyon nehéz érmet szerezni. Az első világbajnokságon például Szalma László 812 cm-t ugrott, ugyanannyit, mint az amerikai Conley, de rosszabb második kísérletével leszorult a dobogóról, negyedik lett.
Érmet, sőt érmeket várunk a ma kezdődő IX. világbajnokságon, annak ellenére, hogy a sportág hazai bázisa egyre fogy. Az elmúlt tíz évben anyagi okok miatt a szövetségnek csak arra tellett, hogy a szűkülő élmezőnyt menedzselje. A négy éve beindított Nemzeti Atlétikai Program eredménye viszont még nem jelentkezhetett.
A hazai élmezőny fogyatkozását jelzi, hogy a korábban eredményes ugró szakágban férfi versenyzőnk nem tudta kiharcolni a világbajnoki szereplést, csak Vaszi Tünde és a rúdugró Szabó Zsuzsa indulhat Párizsban. A szakvezetés az utolsó pillanatban – annak ellenére, hogy a kitűzött 39 másodperces szintet nem teljesítette – bizalmat szavazott a férfi 4x100-as váltónak, amelynek szereplése jelentősen függ a sérült Németh Rolandtól. A soproni vágtázó – aki a tavalyi Európa-bajnokságon negyedik lett – elmondta, hogy a hajlítóizma húzódott meg, ezért nem tud teljes intenzitással edzeni. Reménykedik viszont abban, hogy a jövő hétre rendbejön, s a váltó 39 másodpercen belüli eredménnyel kiharcolhatja a jövő évi olimpián való indulást. Örvendetes viszont, hogy két távfutó, az idén 800 méteren csúcsot futó Varga Judit és a 10 ezer méteren rekordot döntő Kálovics Anikó is lemérheti felkészültségét a világ legjobbjai között.
A dobó szakág erősségét bizonyítja – vagy a többi szakág gyengeségét –, hogy három diszkoszvető, három kalapácsvető, két gerelyhajító és egy súlylökő vívta ki a vb-indulás jogát. A szombathelyi Haladás két versenyzője, Annus Adrián és Fazekas Róbert a tavalyi Európa-bajnokságon már bebizonyította, hogy képes elviselni az esélyesség terhét. Persze, ez nem jelent garanciát a győzelemre, csupán a lehetőségét erősíti meg.
A papírforma szerint Annus Adrián feladata a nehezebb, mert a két hete 84,19 méteres egyéni csúcsot dobó kalapácsvetőnek valószínűleg meg kell küzdenie az elsőségért a vb-ezüstérmes japán Murofusival (84,86) és az orosz bajnokságon 84,32 méterrel győztes Ivan Tyihovval. Az olimpiai bajnok Kiss Balázs a sydneyi olimpia után a párizsi vb-t is sérülés miatt hagyja ki, így Annus mellett csak klubtársa, az újonc Botfa Péter szerepelhet, aki a vb után az Universiadén is indul.
Hogy milyen kiélezett küzdelem várható diszkoszvetésben, azt már jelezte a múlt heti zürichi viadal, amelyen az Európa-bajnok Fazekas Róbert 69,14 méteres dobásával megőrizte idei veretlenségét az olimpiai bajnok litván Alekna (68,95) és a világbajnok német Riedel (66,53) előtt. Hasonló sorrenddel Párizsban is boldogan kiegyeznénk. Fazekas mellett Kővágó Zoltán (idei legjobbja 66,03) és Máté Gábor (65,05) is bekerülhet a fináléba.
A női szakág becsületét ezúttal is Vaszi Tünde mentheti meg, aki ugyan visszafogottan kezdte az idényt, de két hete már biztató 660 cm-t ugrott, amire elmondása szerint lehet alapozni. Az Európa-bajnoki bronzérmes versenyzőnő igazán megérdemelné, hogy világversenyen is felugorjon a dobogóra. Az eltiltása után visszatérő kalapácsvető, Divós Katalin 67,40 méteres eredménnyel nem számít az esélyesek közé.
A Norvég Atlétikai Szövetség vezetői azt javasolják, hogy a 2000 előtt született, tiltott szerekkel elért világcsúcsokat töröljék. Kezdeményezésük jogos, de valószínűleg az elmúlt három évben sem készült minden atléta tisztán, mert ahogy a sportágban mondogatják: mindenki csipeget valamit. A szervezők persze fenyegetőznek, bejelentették, hogy a világbajnokság alatt 450 doppingellenőrzést végeznek. Jó lenne, ha a csodásnak ígérkező párizsi világbajnokság a sportról, s nem annak rákfenéjéről, a doppingról szólna.
***
Útmutató. A világbajnokság ma fél 9-kor a férfi súlylökés selejtezőjével kezdődik, délelőtt a kalapácsvető Annus és Botfa küzd a döntőbe jutásért. A magyar szempontból két legérdekesebb versenyszám fináléját a hét elején bonyolítják le, a férfi kalapácsvetés döntője 25-én, hétfőn 18 órakor kezdődik, a férfi diszkoszvetők pedig kedd este 19.50 órakor küzdenek meg az érmekért. A legutóbbi vb-n negyedik tízpróbázó Zsivótzky Attila kedden és szerdán versenyez. A női távolugrás döntőjét szombaton rendezik meg, reméljük, Vaszi Tündével.
A magyar éremmérleg. Tokió (1991): 2. Bagyula István (rúd, 590 cm), 3. Horváth Attila (diszkosz, 65.32 m). Stuttgart (1993): 3. Gécsek Tibor (kalapács, 79,54 m). Göteborg (1995): 3. Gécsek (80,98 m), 3. Ináncsi Rita (hétpróba, 6522). Sevilla (1999): 2. Németh Zsolt (kalapács, 79,05 m).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.