Gyászol a magyar sport

Hosszú, súlyos betegség után, életének 78. évében elhunyt Papp László háromszoros olimpiai bajnok, a magyar és az egyetemes ökölvívás kiemelkedő alakja. A Magyar Olimpiai Bizottság Papp Lászlót saját halottjának tekinti. A temetéséről később intézkednek.

MTI
2003. 10. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Papp László háromszoros olimpiai bajnok, profi Európa-bajnok ökölvívó 1926. március 25-én született Budapesten. A BVSC, a Bp. Bástya és a Vasas ökölvívójaként közép-, majd nagyváltósúlyban versenyzett, 1946 és 1956 között hét országos bajnokságot nyert. Az 1948-as londoni olimpián középsúlyban, 1952-ben Helsinkiben és 1956-ban Melbourne-ben nagyváltósúlyban diadalmaskodott. Ő volt az első ökölvívó az újkori olimpiák történetében, aki három aranyérmet szerzett. Az 1949-es oslói és az 1951-es milánói Európa-bajnokságon sem talált legyőzőre. Profiként 1957-től 29 találkozót vívott, ezek közül huszonhetet megnyert, kettő döntetlennel zárult. A hivatásosok között 1962-ben, ’63-ban és ’64-ben szerzett Európa-bajnoki címet. Örök fájdalma maradt, hogy a kommunista sportvezetés nem engedte ringbe szállni a profi világbajnoki címért.
Visszavonulása után edzőként tevékenykedett, a válogatott szövetségi kapitányaként is számos siker fűződik a nevéhez. Olyan kiváló bokszolókat nevelt, mint Gedó György, Badari Tibor, Kajdi János, Orbán László. 1982-ben NOB-érdemrenddel tüntették ki, 1989-ben megkapta a Bokszvilágtanács kitüntetését, mint a „világ legjobb amatőr és hivatásos középsúlyú ökölvívója”. 1991-től a magyar Halhatatlanok Klubjának a tagja, 1993-ban Nemzetközi Fair Play-díjat kapott. 75. születésnapján Millenniumi Ezüst Emlékérmet vehetett át Mádl Ferenc köztársasági elnöktől. 2001-ben beválasztották az Ökölvívó-hírességek Csarnokába. 2001-ben a XX. század harmadik legjobb magyar férfi sportolójává választották.

Róth Ferenc
A legendás balról, a felejthetetlen meccsekről, az angyalföldi szegény gyerek megalkuvást nem ismerő akaratáról, a zseniális küzdeni tudásáról, a fél ország által ismert poénjairól, a mindig mindenkinek előre köszönő mesterről, Papp Lászlóról oldalakat lehetne írni, akkor sem érnénk a végére. Ezek helyett hadd álljon itt egy rövid, s igaz történet arról, hogy milyen ember volt ő a szorító kötelein kívül.
Vagy húsz évvel ezelőtt, kezdő újságíróként, elkísérhettem a magyar válogatottat egy ausztriai nemzetközi versenyre. A sors úgy hozta, hogy Papp Lászlóval egy bécsi barátjánál laktunk, egy szobában aludtunk. Az egyik reggel arra ébredtem, hogy rázza a vállamat. „Eriggy már, elkésünk” – mondta. Kibotorkáltam a fürdőszobába, kerestem volna az előző este a helyére letett fogkefémet, -krémemet és poharamat, de nem találtam. A mosdóra pillantva láttam meg, hogy azokat valaki már kikészítette nekem. A fogkefére kinyomta a krémet, s rátette a pohár tetejére. Nem igazán akartam hinni a szememnek, de mivel ott voltak – hinnem kellett. Amikor visszamentem a szobába, Laci bácsi már elegánsan, nyakkendőben, zakóban várt a szobában. Valami köszönömfélét nyögtem ki, amire csak ennyit válaszolt: „Nem akartalak felébreszteni, olyan jól aludtál, én meg már úgyis fent voltam.”
Amikor majd a temetésen ott állunk a ravatala mellett, s utoljára elköszönünk tőle, nekem nem csupán a felejthetetlen mérkőzései jutnak az eszembe, nem a gyászbeszédek méltató jelzői és a harang szava vesz körbe, hanem köszönetet mondok a sorsnak azért, hogy az elmúlt két évtizedben – legelőször azon a bécsi reggelen – megismerhettem Papp Lászlót, az embert is…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.