A MOB ezt a változtatást is túléli

Néhány héttel ezelőtt még úgy nézett ki, hogy a sporttörvény újabb módosítása nem zavarja meg sportolóink felkészülését a jövő évi olimpiára. A szakemberek az előkészítő tárgyalásokon már javasolták, hogy a változtatásokat csak az athéni nyári játékok után, 2005-ben vezessék be. A sportvezetők akkor még nem számíthattak arra, hogy az egyeztetett javaslatokat a kormány megváltoztatja, és teljesen indokolatlanul a Magyar Olimpiai Bizottság hatáskörét csökkenti.

Salánki Miklós
2003. 11. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-SPORTTÖRVÉNY-
Nehezen cáfolható, hogy a magyar sportban az előző másfél évben szinte semmilyen fejlesztés, előrelépés, pozitív változtatás nem történt. Sőt az előző kormányzati ciklusban beindított ígéretes utánpótlás-nevelési programokat is visszafogta az új sportvezetés, amelynek az egyetlen felmutatható eredménye az új sporttörvény lenne. Az olimpiai sportágak vezetőinek egy része ugyan nem értette, hogy mi szükség van újabb és újabb vezetői testületek létrehozására, de beletörődött abba, hogy a jövőben a sportminisztérium, a MOB, a Nemzeti Sportszövetség, a Fogyatékosok Nemzeti Szövetsége és a Nemzeti Szabadidős Sportszövetség mellett megalakult egy csúcsszervezet, a Nemzeti Sporttanács, amely az állami támogatás elosztásáról fog dönteni. A szakemberek ezt ha fejcsóválva is, de tudomásul vették, hiszen az eltelt fél évszázadban több gittegyletet alakítottak, amelyeket aztán elmosott az idő.
A sporttörvény tervezete szerint az olimpiai mozgalom irányításával, az olimpiára való felkészüléssel, részvétellel s az állami támogatás elosztásával továbbra is a Magyar Olimpiai Bizottság foglalkozott volna. Két hete Köpf Károly, a sportminisztérium volt államtitkár-helyettese, a MOB sportigazgatója még arról nyilatkozott, hogy az olimpiai bizottság múltjához és rangjához méltó szerepet biztosít az új sporttörvény. A kormány viszont megváltoztatta az egyeztetett tervezetet, és a MOB-nak az állami támogatás elosztásánál már nem döntési, hanem csupán közreműködési szerepet szán.
– Ez azért elfogadhatatlan – magyarázta Molnár Zoltán, a MOB igazatója –, mert a változtatást semmi nem indokolja. Az utóbbi években ugyanis sikerült egy olyan elosztási rendszert kidolgozni, amellyel a szakszövetségek többsége egyetértett. Ha az állami támogatás szétosztása miatt tüntettek volna a MOB székháza előtt, akkor megértem a változtatási szándékot. De így a kormány egy jól működő rendszert akar megszüntetni.
A MOB szakmai bizottsága szerint az új sportfinanszírozás már a jövő évi olimpiai felkészülés eredményességét is befolyásolhatja. Ha ugyanis életbe lép az új törvény, akkor az állami támogatások összegének a kifizetése nem a MOB-ban, hanem a sportminisztériumban történik majd.
– Ez különösen az év elején jelenthet gondot a szakszövetségeknek, amelyek eddig a MOB-nak nyújtották be a számlákat, s az ellenértékét két-három napon belül átutaltuk. A gyakorlat szerint csak az első negyedév végén lehetett hozzájutni az állami támogatáshoz. Több sportágban, például birkózásban, cselgáncsban, ökölvívásban és vívásban viszont már januárban elkezdődnek az olimpiai kvalifikációs versenyek. Ilyenkor a MOB adott kölcsönt a szövetségeknek. Erre viszont az új elosztási rendszerben már nem lesz lehetősége.
Meglepő módon a tervezet szerint a Wesselényi Közalapítvány ösztöndíjait a jövőben nem a MOB, hanem egy hétfős kurátori testület osztja majd szét, amelybe két tagot delegálhat az olimpiai bizottság. Ez azért érthetetlen, mert az alapítvány ösztöndíját csak az olimpiai felkészítésben részt vevő edző vagy az olimpiára készülő sportoló kaphatja meg. Ráadásul a MOB eddig a szövetségek együttműködésével kitűnően oldotta meg ezt a feladatot.
Miközben sportvezetők arról vitatkoznak, hogy ki ossza el az állami támogatást, a magyar sport egyre mélyebb válságba kerül. Gémesi György, a MOB és az MDF alelnöke nem titkolta, hogy az olimpiai bizottság hatáskörcsökkentésének nem szakmai, hanem politikai oka van. A Gyurcsány Ferenc irányította sportminisztérium törekvése, hogy a Magyar Olimpiai Bizottságot kiszorítsa az állami támogatások elosztásából, és ahogy Kovács Tamás, a Magyar Vívószövetség főtitkára fogalmazott: „A MOB-ból utazási irodát akarnak csinálni.” Ezt mindenképpen meg kell akadályozni, aggódni viszont azért nem kell, mert a száznyolc éves MOB az előző évtizedekben már sok mindent megélt és túlélt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.