Nagy magyar csapat indulhat az olimpián

A T L É T I K A A világ atlétái óvatos optimizmussal várhatják a 2004-es évet, amelynek első világversenyét március elején a Budapest Sportarénában rendezik meg. A sportok királynőjének olimpia előtti éve nem lett túlzottan sikeres, mert az egyre szigorúbb ellenőrzés hatására az eredmények „visszafejlődtek”, és az amerikai THG-s doppingbotrány sem növelte az atlétika hírnevét. A magyar versenyzők közül 2003-ban is a dobók jeleskedtek, a kalapácsvető Annus Adrián és a diszkoszvető Fazekas Róbert ezüstérmet nyert a párizsi világbajnokságon.

Salánki Miklós
2004. 01. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A súlyos betegség, a dopping ellenére a világ atlétikája még tűrhető állapotban van, mert egyre többen űzik; az utcai futóversenyzés például milliókat mozgat meg. Az élmezőny fejlődése viszont megállt, 2003-ban egyetlen szabadtéri férfi világcsúcs sem született, míg a nőknél 400 gáton, rúdugrásban és 3000 akadályfutásban javítottak rekordot. A stagnálást, pontosabban a tisztulási folyamatot bizonyítja, hogy fedett pályán az új évszázadban még nem született férfi világcsúcs. Mindettől a világversenyek színvonala nem csökkent: a nemzetközi élmezőny kiegyensúlyozottabb és erősebb lett, ezért a gondok ellenére nagyon látványos és izgalmas versenyek várhatók az athéni olimpián.
Az egyetlen veszélyt a dopping jelenti, amely a tavalyi párizsi világbajnokságot is beárnyékolta, s a vb után kirobbant THG-ügy tovább erősítette a gyanút: tiltott szerek nélkül szinte lehetetlen világbajnokságot nyerni, dollárszázezreket keresni.
Ebben a – pályákon és laboratóriumokban zajló – hidegháborúban a magyar atléták megpróbáltak helytállni, több-kevesebb sikerrel. A legeredményesebbek továbbra is a kalapácsvetők: Annus Adrián világbajnoki ezüstérme mellett Pars Krisztián az utánpótlás Európa-bajnokságon nyert aranyérmet, az ifjúsági világbajnokságon pedig Németh Kristóf szerzett ebben a versenyszámban ezüstöt. A 2002-ben Európa-bajnok diszkoszvető Fazekas Róbert tavaly is kitűnő sorozatot produkált, sorra nyerte a nemzetközi viadalokat, és az esélyesség terhét elviselve második lett a vb-n. A hazai női mezőny legstabilabb tagja a távolugró Vaszi Tünde, aki 2000 óta minden világversenyen döntős volt. Előrelépést jelent a futószámokban, hogy a 10 000 méteren országos csúcsot javító Kálovics Anikó bronzérmet nyert a mezei futó Európa-bajnokságon. Varga Judit 1500 méter után 800 méteren is országos csúcsot döntött, méghozzá két percen belüli idővel. Mellettük Annus javított még rekordot kalapáccsal, Horváth Viktor pedig gerellyel.
Sydneyhez hasonlóan Athénban is a magyar küldöttség legnépesebb csapata az atléta lehet, mert eddig már 18 versenyzőnk teljesítette a nehezebb A szintet, további 18 pedig a B szintet. Így 21 versenyszámban 27 atlétánk indulhat Athénban, ez a létszám azonban tovább nőhet, hiszen július 21-ig lehet szintet teljesíteni. Négy éve minden kvótás indulhatott az olimpián, a nagy magyar csapat azonban csúnyán megbukott – egyetlen pontot sem szerzett. Nem egyszerű persze meghúzni a szintet teljesítők között az indulási határt, hiszen sok sportágban a kvótaszerzés automatikusan részvételt is jelent.
A nyári játékok előtt a világ legjobb atlétái közül márciusban sokan indulnak majd a budapesti fedett pályás világbajnokságon. A magyar főváros ugyan szép vonzerő, de az olimpia évében a világklasszis atléták többsége a jelentős pénzdíjért vállalja a budapesti
vb-n való indulást, amelyen a versenyszámok első hat helyezettjei között 2,4 millió dollárt osztanak majd szét. Mivel a nemzetközi szövetség néhány versenyszámban csökkentette a nevezési szintet, így várhatólag százötven ország atlétái indulnak a Sportarénában. Mivel a dobószámok még nem férnek be csarnokba, ezért jelentős magyar siker nem várható, a két tucat hazai induló közül Vaszi Tündének és Győrffy Dórának lehet esélye az éremszerzésre.




Emlékezés
Bauer Rudolfra, a magyar atlétika első olimpiai bajnokára emlékeztek a diszkoszvető születésének 125. évfordulóján. Zsivótzky Gyula az Olimpiai Bajnokok Klubja, Sárdi Lajos a MOB hagyományőrző bizottsága nevében méltatta a kiváló sportember életútját. Bauer Rudolf az 1900-as párizsi ötkarikás játékokon diadalmaskodott, ő volt a diszkoszvetés modern technikájának kialakítója. A megemlékezések után a népes rokonság jelenlétében megkoszorúzták a bajnok egykori lakóháza, a Kinizsi utca 31. szám alatti ház falán elhelyezett emléktáblát.




Mérleg 2003.
Világbajnokság (Párizs, augusztus 23–31.)
Férfiak. Diszkoszvetés: 2. Fazekas Róbert 69,01. Kalapácsvetés: 2. Annus Adrián 80,36. Nők. Távol: 6. Vaszi Tünde 653. Csapatunk 11 olimpiai pontot szerzett.
Fedett pályás világbajnokság (Birmingham, március 14–16.)
Férfiak. 60 m: 5. Dobos Gábor 6,64.
Mezei futó Európa-bajnokág (Edinburgh, december 14.)
Nők: 3. Kálovics Anikó 22:26.
Utánpótlás Európa-bajnokság (Bydgoszcz, július 17–20.)
Férfiak. Kalapácsvetés: 1. Pars Krisztián 77,25. Nők. 5000 m: 1. Papp Krisztina 33:23.02.
Ifjúsági világbajnokság (Sherbrooke, július 9–13.)
Fiúk. Kalapács: 2. Németh Kristóf 75.59, 3. Pálhegyi Sándor 75.47
A szakosztályi pontverseny végeredménye: 1. Bp. Honvéd SE 7855 pont (bajnokságokért 4920, nemzetközi eredményességért 2860, csúcsokért 75), 2. VEDAC 5562 (4347, 1100, 115), 3. Haladás VSE 5449 (1464, 3385, 600), 4. Dobó SE 4228, 5. UTE 4097.5, 6. PVSK 3497, 7. Debreceni AK 3323.5, 8. ARAK 2730.5, 9. NYVSC 2539, 10. TF AC 2289 (összesen 111 szakosztály szerzett pontot).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.