Kezdődik a per az izraeli falról

Tegnap megkezdődött az a hónapokig vagy akár évekig tartó tárgyalássorozat, amelynek során a hágai Nemzetközi Törvényszék eldönti, jogos-e az Izrael által épített elválasztó fal. A zsidó állam a holland városban demonstrációkat szervezett, Hága polgármestere pedig keményen elítélte a megmozdulást.

2004. 02. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A polgármester haragját az váltotta ki, hogy egy bíró pénteken engedélyezte a „Keresztények Izraelért” nevű szervezet demonstrációját, amelyen a szimpatizánsok 927 izraeli terroráldozat fényképével vonulnának fel Hága utcáin. A felvételeket viszont a helyi izraeli nagykövetség bocsátaná a szervezet rendelkezésére, ez pedig a polgármester szerint egyáltalán nem szolgálja a pártatlan döntés meghozatalát a törvényszéken, s a város békéjét is veszélyezteti. Az izraeli delegáció tegnap délután érkezett meg a holland királyi székhelyre, s azonnal egy sajtótájékoztatón szólaltatta meg a terrorizmus több áldozatát. A helyszínre szállítottak egy jeruzsálemi robbantásban megrongálódott buszt, amelyet kiállítottak a hágai Béke- palota közelében. Az izraeli kísérleteket ferde szemmel néző törvényszék mindazonáltal visszautasította azt az izraeli kérést, hogy a terrorizmus áldozatai is felszólalhassanak a meghallgatásokon, mondván, az áldozatok nem képviselik az államot.
A palesztinok is megpróbálnak nyomást gyakorolni a döntéshozókra, ám anyagi lehetőségeik behatároltabbak izraeli kollégáiknál, így be kell érniük a ciszjordániai felvonulásokkal. Nabíl Saat külügyminiszter azonban közölte, diplomáciájuk sem tétlen, s ezt a tevékenységet addig folytatják, „amíg a fal utolsó maradékát el nem bontják”. Hágában a palesztinok részt vettek egy civil szervezetek által tartott vitaesten, amely során bemutatták érveiket az érdeklődőknek. Ugyanakkor megnyílt egy Művészek a fal ellen című művészeti tárlat. A budapesti palesztin nagykövetség lapunkhoz is eljuttatta az üggyel kapcsolatos nyilatkozatát. Úgy vélik, a fal a biztonság ürügyén bizonytalanságot teremt az egész közel-keleti térségben. Emellett úgy gondolják, a fal megszentségteleníti a Szentföldet, „leírhatatlan nyomorba dönti a palesztin népet, mert kiagyalói elkobozzák mezőgazdasági területeit, ellopják vízkészleteit, gettókba zárják falvait és városait”. E fal szerintük tehát arra hivatott, hogy falakat és gátakat emeljen a leendő független, szuverén palesztin állam elé. A dokumentumban a palesztin nagykövetség úgy véli, a saroni elválasztó politika ugyanúgy fogja végezni, mint a dél-afrikai apartheidrendszer. A meghallgatáson egyébként 17 ország vesz részt. Nem jelenik meg azonban az Egyesült Államok és az Európai Unió sem hivatalosan (két amerikai képviselő azért Hágába utazik), mivel mindkét hatalom megkérdőjelezi a Nemzetközi Törvényszék illetékességét az ügyben.
Izrael egyébként vasárnap bejelentette, hogy a fal egy nyolc kilométeres szakaszát lebontja. A kerítés azon részét, amely Baka al-Sarkija várost leválasztotta Ciszjordániától, eltávolítják, ugyanakkor a várost nyugatról határoló védmű továbbra is a helyén marad. Itt egy kaput helyeznek el, hogy a lakosok továbbra is átjárhassanak a szomszédos Baka al-Garbijába, amely jelenleg Izraelben található. A védelmi minisztérium bejelentette, a könnyítés semmilyen kapcsolatban nem áll a hágai eseményekkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.