A polgármester haragját az váltotta ki, hogy egy bíró pénteken engedélyezte a „Keresztények Izraelért” nevű szervezet demonstrációját, amelyen a szimpatizánsok 927 izraeli terroráldozat fényképével vonulnának fel Hága utcáin. A felvételeket viszont a helyi izraeli nagykövetség bocsátaná a szervezet rendelkezésére, ez pedig a polgármester szerint egyáltalán nem szolgálja a pártatlan döntés meghozatalát a törvényszéken, s a város békéjét is veszélyezteti. Az izraeli delegáció tegnap délután érkezett meg a holland királyi székhelyre, s azonnal egy sajtótájékoztatón szólaltatta meg a terrorizmus több áldozatát. A helyszínre szállítottak egy jeruzsálemi robbantásban megrongálódott buszt, amelyet kiállítottak a hágai Béke- palota közelében. Az izraeli kísérleteket ferde szemmel néző törvényszék mindazonáltal visszautasította azt az izraeli kérést, hogy a terrorizmus áldozatai is felszólalhassanak a meghallgatásokon, mondván, az áldozatok nem képviselik az államot.
A palesztinok is megpróbálnak nyomást gyakorolni a döntéshozókra, ám anyagi lehetőségeik behatároltabbak izraeli kollégáiknál, így be kell érniük a ciszjordániai felvonulásokkal. Nabíl Saat külügyminiszter azonban közölte, diplomáciájuk sem tétlen, s ezt a tevékenységet addig folytatják, „amíg a fal utolsó maradékát el nem bontják”. Hágában a palesztinok részt vettek egy civil szervezetek által tartott vitaesten, amely során bemutatták érveiket az érdeklődőknek. Ugyanakkor megnyílt egy Művészek a fal ellen című művészeti tárlat. A budapesti palesztin nagykövetség lapunkhoz is eljuttatta az üggyel kapcsolatos nyilatkozatát. Úgy vélik, a fal a biztonság ürügyén bizonytalanságot teremt az egész közel-keleti térségben. Emellett úgy gondolják, a fal megszentségteleníti a Szentföldet, „leírhatatlan nyomorba dönti a palesztin népet, mert kiagyalói elkobozzák mezőgazdasági területeit, ellopják vízkészleteit, gettókba zárják falvait és városait”. E fal szerintük tehát arra hivatott, hogy falakat és gátakat emeljen a leendő független, szuverén palesztin állam elé. A dokumentumban a palesztin nagykövetség úgy véli, a saroni elválasztó politika ugyanúgy fogja végezni, mint a dél-afrikai apartheidrendszer. A meghallgatáson egyébként 17 ország vesz részt. Nem jelenik meg azonban az Egyesült Államok és az Európai Unió sem hivatalosan (két amerikai képviselő azért Hágába utazik), mivel mindkét hatalom megkérdőjelezi a Nemzetközi Törvényszék illetékességét az ügyben.
Izrael egyébként vasárnap bejelentette, hogy a fal egy nyolc kilométeres szakaszát lebontja. A kerítés azon részét, amely Baka al-Sarkija várost leválasztotta Ciszjordániától, eltávolítják, ugyanakkor a várost nyugatról határoló védmű továbbra is a helyén marad. Itt egy kaput helyeznek el, hogy a lakosok továbbra is átjárhassanak a szomszédos Baka al-Garbijába, amely jelenleg Izraelben található. A védelmi minisztérium bejelentette, a könnyítés semmilyen kapcsolatban nem áll a hágai eseményekkel.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha