Részvételi rekord a budapesti vb-n

-ATLÉTIKA- Már érkeznek a vendégek az év legnagyobb hazai sporteseményére, a 10. fedett pályás atlétikai világbajnokságra, amely péntektől vasárnapig tart a Budapest Sportarénában. A csarnokban való versenyzés fejlődését jelzi, hogy még az első budapesti vb-n, 1989-ben 64 ország atlétája indult, addig a hét végén 148 országból várnak indulókat.

Salánki Miklós
2004. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fedett pályás versenyzés gyökerei nem Afrikában találhatók, ahol a csarnokban való versenyzés – a kedvező időjárás miatt, s a megfelelő létesítmény hiányában – még napjainkban is ritkaságnak számít. Az úttörők az amerikaiak voltak, akik már a múlt század elején nemzetközi viadalokat rendeztek hatalmas csarnokokban, ahol a nézők ittak, szivaroztak, s biztatták a versenyzőket. Az öreg kontinensen 1966-ban rendeztek először Európa-játékot, s 1970-től már Európa-bajnoki érmekért vetélkedhettek. Mivel a fedett pályás versenyzés csak Európában és Észak-Amerikában terjedt el, ezért a nemzetközi szövetség nem szorgalmazta a világverseny kiírását. Az első szabadtéri vb (1983, Helsinki) sikerén felbuzdulva viszont 1985-ben fedett pályás világjátékokat rendeztek Párizsban, amely meglepően jól sikerült, hetven ország versenyzői indultak.
A második világbajnokságot 1989-ben Budapesten rendezték meg, amely szakmailag is nagyon színvonalas volt. A Budapest Sportcsarnokban öt világcsúcs született, és a kubai Sotomayor 243 centiméteres magasugrórekordját azóta sem sikerült megjavítani.
Mivel fedett pályán az atlétikai versenyszámok közül 29 rendezhető meg, ezért a nemzetközi élmezőnynek csak egy része használja ki ezt a világversenyt arra, hogy lemérje, hol tart a felkészülésben. A mezőny erősségének kétségtelenül nagyon jót tett, hogy a nemzetközi szövetség fedett pályán is bevezette a pénzdíjat, a hét végén 72 óra alatt az atléták 2,5 millió dollárt kereshetnek.
Magyar atlétának még nem sikerült aranyérmet nyernie fedett pályás világbajnokságon, s az első megszerzésére hazai pályán sincs sok remény. A tavalyi világbajnokságon 5. helyezést elérő Dobos Gábor az idén 6,65 másodpercig jutott, a világranglistát nézve országos csúcsához (6,54) közeli eredménynyel kerülhet döntőbe. A nemzetközi élmezőnybe tartozó női ugróink közül Győrffy Dóra sérülés miatt kénytelen kihagyni a világbajnokságot, a távolugró Vaszi Tünde pedig rúdugrásban próbálja kiharcolni a fináléba kerülést. Az idén országos csúcsot javító Varga Juditnak nagyon okosan és bátran kell versenyeznie a pénteki előfutamban 1500 méteren, hogy bekerüljön a szombat esti fináléba. A súlylökő Bíber Zsolt már február közepén csúcsformába került, a múlt héten viszont megbetegedett, ezért bizonytalan, hogy mire lesz képes hazai közönség előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.