A szándékot senki sem vitatja, a végrehajtást viszont annál többen, hiszen már az új sporttörvény megszületése előtt látszott, hogy a Nemzet Sportolója kiválasztásakor igazságos döntést nem lehet majd hozni. A törvényalkotók megpróbálták szűkíteni a kört: csak hatvan éven felüli lehetett jelölt. Így viszont nem csupán kiérdemelni lehet, hanem meg is kell élni a lehetőséget az életjáradékra. Sokan kifogásolták, hogy a törvény előírása szerint nem elegendő a kiemelkedően sikeres sportolói múlt, hanem követelmény, hogy a jelölt pályafutása után is fontos szerepet töltsön be a magyar sportéletben. A kritika jogos, hiszen nem a nemzet sportolója, sportvezetője és edzője összetett kitüntetésről van szó. Ha a döntésnél pontosan betartják az előírást, akkor a magyar sport két legeredményesebb versenyzője nem jöhet szóba, hiszen a tízszeres világbajnok, háromszoros olimpiai bajnok Balczó András – aki 3 olimpián és 11 vb-n 24 érmet szerzett, 13 aranyat, 9 ezüstöt és 2 bronzot – sportvezetőként és edzőként nem tevékenykedett. Az ötszörös olimpiai bajnok Keleti Ágnes melbourne-i sikere után harminc évig az izraeli női válogatott edzője volt, a szintén listára került tornász Bodó Andrea 1956 óta San Franciscóban él.
A múlt héten Gyurcsány Ferenc sportminiszter a Magyar Olimpiai Bizottsággal, a Magyar Paraolimpiai Bizottsággal, a Nemzeti Sportszövetséggel, a Fogyatékosok Nemzeti Sportszövetségével, a Sportegyesületek Országos Szövetségével és a Magyar Sportújságírók Szövetségével egyeztetett, s így alakult ki az ötvenöt fős névsor. A lista több mint meglepő lett, hiszen a jelöltek egy része a sportkedvelők számára alig ismert, sőt akad olyan is, akinek a neve sportlexikonban sem szerepel… A döntésre tehát még várni kell, de a Nemzet Sportolója-életműdíj viszont már eddig is nagy meglepetést okozott. Például amikor kiderült, hogy az ötszázezer forintos havi életjáradék csak bruttó összeg, így a kitüntetettek 263 ezret kapnak majd. A törvény előkészítésekor ugyanis havi félmillióról volt szó, s mivel a Nemzet Színésze cím birtokosa 500 ezer nettót kap havonta, a sportolók is erre számítottak. A kettős mércére nem kaptunk szakmai indokot.
További bonyodalmat okoz, hogy még az érintettek sem látják tisztán, hogyan járnak jól. Az új sporttörvény hatására ugyanis bővült az olimpiai járadék rendszere, összege és érdekeltségi köre is. Például emelt szintű járadékot kaphatnak azok, akik több olimpián győztek, az érmek számával 20-20 százalékos lehet az emelkedés. A jogosultságot kiterjesztették a szövetségi kapitányokra és a vezetőedzőkre is. Így aztán az ország legsikeresebb sportolói, edzői összeadnak és kivonnak, de a pontos végeredményt senki sem tudja kiszámítani. A döntés kihirdetése előtt jó lenne tisztázni a helyzetet, mert nem csupán erkölcsi, hanem anyagi elismerésről is szó van.
A Nemzet Sportolója címre jelöltek listája: Albert Flórián (labdarúgás), Andristyák János István (kerékpározás), Balczó András (öttusa), Berczik Zoltán (asztalitenisz), Bíróné Keleti Ágnes (torna), Bolvári Antal (vízilabda), Buzánszky Jenő (labdarúgás), Fábián László (kajak-kenu), Fenyvesi Csaba (vívás), Fleck Ottóné Babos Ágnes (kézilabda), Földi Imre (súlyemelés), Gerőné Körmöczy Zsuzsa (tenisz), Goda Gyula (kerékpározás), Greminger János (kosárlabda), Grosics Gyula (labdarúgás), Gyarmati Dezső (vízilabda), Hammerl László (sportlövészet), Ivánkay Teréz (asztalitenisz), Jeney László (vízilabda), Kárpáti György (vízilabda), Kamuti Jenő (vívás), Kóczián Éva (asztalitenisz), Kóczián József (asztalitenisz), Kollár László (úszás), Kulcsár Gergely (atlétika), Kulcsár Győző (vívás), Kun Mihály (úszás), Lemhényiné Tass Olga (torna), Löwenstein Pál (asztalitenisz), Markovits Kálmán (vízilabda), Novák Dezső (labdarúgás), Pap Jenőné Méray Kornélia (evezés), Pézsa Tibor (vívás), Polyák Imre (birkózás), Popper Imréné Novák Ilona (úszás), Portisch Lajos (sakk), Puskás Ferenc (labdarúgás), Reviczky Jánosné Köteles Erzsébet (torna), Sági Györgyné Rejtő Ildikó (vívás), Sándor Károly (labdarúgás), Schmid Bodó Andrea (torna), Schmitt Pál (vívás), Szalainé Korondi Margit (torna), Székely Éva (úszás), Tatár Mihály (röplabda), Temes Judit (úszás), Török Bódog (kézilabda), Török Ferenc (öttusa), Török Gyula (ökölvívás), Varga István (kézilabda), Weltner György (asztalitenisz), Weltner Györgyné Ivánkay Mária (asztalitenisz), Zalkáné Kertész Aliz (torna), Zsiros Tibor (kosárlabda), Zsivótzky Gyula (atlétika).