A sportág néhány évvel ezelőtt csatlakozott a Nemzetközi Birkózószövetséghez (FILA), és 2008 decemberében rendezték meg az első hivatalos világbajnokságát. A grappling az MMA (mixed martial arts, azaz vegyes harcművészetek) családjába tartozik. Az egyik őse a brazil dzsúdzsucu volt, de számos elemet vett át a szabadfogású birkózásból, a cselgáncsból és más küzdősportokból is. A lényege a földharc, amely a birkózásban a szőnyegre, a dzsúdóban pedig a tatamira érkező, zuhanó két test küzdelmét, pozícióharcát jelenti. Az egyik ágazata, a gi a cselgáncs-, a másik, a no gi a birkózó-földharc. A két név az öltözékre utal: a gi képviselői cselgáncsruhában, azaz dzsudogiban küzdenek, a no gi ágban ugyanakkor a versenyzők rövid sportnadrágot és pólót viselnek, de ők is mezítláb meccselnek, mint a dzsúdósok.
A Magyar Birkózó Szövetség tájékoztatása szerint Tamásiban pénteken a no gi küzdelmeire kerül sor a világbajnokságon, szombaton a gi következik. Vasárnap a pankráció versenyét rendezik meg, ami nem azonos az Amerikában népszerű „bohóckodásos” műfajjal, jelen esetben az ókori, görög pangration athlima felújított változatáról van szó. A világbajnokságon az ifjúsági és junior nők, valamint férfiak összesen 14-14, a veteránok 13 súlycsoportban küzdenek meg minden ágazatban.
Noha a felnőtt-világbajnokság már igazodott a birkózáshoz abban, hogy országonként csak egy versenyző indulhat minden súlycsoportban, Tamásiban, az utánpótlás korosztályaiban minden nemzet három főt indíthat. Ez egyrészt azt jelenti, hogy gyakorlatilag a teljes magyar utánpótlásmezőny küzdőtérre léphet, másrészt arra utal, hogy a szakág még az úttörő korszakát éli: a részt vevő országok száma alighanem csak megközelíti majd a húszat. Még csak most alakul ki és erősödik a versenyrendszere, s kontinensbajnokságot is egyelőre csak Európa rendez. Az Egyesült Államokban viszont rendkívül népszerű a sportág.
A Magyar Birkózó Szövetség égisze alatt az idén megalakult, önálló Magyar Grappling és Pankráció Szakági Szövetség nagy fába vágta a fejszéjét: sokrétű versenyt rendez. A mintegy 300 szereplőt felvonultató világbajnoki küzdelmek mellett sor kerül ugyanis felnőtt Grand Prix-versenyre, valamint a diák és a serdülő korosztályban egyenként három súlycsoportos seregszemlére is.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot