Sportszakma helyett sportpolitika a kvótaosztásnál?

„Az AIBA megint olyan rendszert teremtett, amelyben nem lehet látni a rendezési elvet.”

Deák Zsigmond
2011. 11. 10. 15:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amatőr ökölvívásban legutóbb másfél évtizede született magyar olimpia aranyérem, Kovács István nyert 1996-ban Atlantában ötfős csapatunkból. 2000-ben Sydneyben három honfitársunk közül Erdei Zsolt bronzig jutott, azóta 2004-ben Athénban és 2008-ban Pekingben is újra öten képviselték színeinket a ringben, már medál nélkül.

Londonban a mai állás szerint hárman lehetnek ott, hiszen a 60 kilós Varga Miklós és a 64 kilós Káté Gyula nyolc közé jutott az idei bakui kvalifikációs vb-n, Harcsa Zoltánt pedig nyolcaddöntős ukrán legyőzője, a későbbi világbajnok Jevgen Hitrov vitte magával a jövő évi olimpiára. A többieknek még egy viadal adatik a szereplési jog megszerzésére, áprilisban Isztambulban az európai (pót)selejtező torna. Mivel előre adott volt az egyes földrészeknek súlycsoportonként járó kvótaszám, nagyjából ki lehetett számolni, mennyi marad az öreg kontinensen.

Ehhez képest a nemzetközi szövetség (AIBA) friss közlése szerint a minket, magyarokat leginkább „érdeklő” kategóriában kevesebb a lehetőség. 69 kilóban például kettő, így a 2010-es Európa-bajnok Bacskai Balázsnak döntőznie kellene, 81 kg-ban a várt öt helyett csak három, az idei Eb-bronzérmes Szellő Imre számára tehát dobogó jelentene jót, pontosabban el kellene döntenie a másik harmadikkal, melyikük utazhat; a nehézsúlyban (91) kétszeres Eb-3. Darmos Józsefnek pedig egyenesen csak a győzelem a megfelelő, mivel egyetlen hely maradt. A Pekingben már bemutatkozott Kalucza Norbertnek 56 kg-ban az elődöntő érne londoni indulást. Az isztambuli kvalifikációs tornán kiosztható kvóták: 49 kg – 5, 52 – 3, 56 – 4, 60 – 4 (Varga), 64 – 1 (Káté), 69 – 2, 75 – 1 (Harcsa), 81 – 3, 91 – 1, +91 – 2.

Kovács László szövetségi kapitány érdeklődésünkre némiképp értetlenségének adott hangot: Az előzetes adatok, lefektetett szabályok ismeretében ki lehetett számolni, hol mennyi kvóta marad, ehhez képest az AIBA megint olyan rendszert teremtett, amelyben nem lehet látni a rendezési elvet. Szerintem néhol sportszakmai helyett sportpolitikai indokok is közrejátszottak. Bendzsinek (Bacskai Balázs – a szerk.) döntőznie kell, Szellőnél félnehézsúlyban öt hellyel számoltunk, erre lett belőle három. A két legfelső kategóriában pedig szinte lehetetlen lesz kvótát szerezni a törökök, bolgárok és a többiek mellett. A kisebb súlyokban valamivel jobb a helyzet. Összességében azt mondom, nullától kettő-háromig szerezhetünk még kvalifikációt Isztambulban, de csak majdani lehetőségek, az ottani körülmények ismeretében.

Csötönyi Sándor, a hazai szövetség (MÖSZ) elnöke, az AIBA végrehajtó bizottsági tagja némileg árnyaltabban fogalmazott: Bacskai helyzete valóban nehéz, hiszen két hely maradt szabad, de még mindig a negyedik a világranglistán, ha sérülésmentesen fel tud készülni, s a tavalyi moszkvai formáját hozza, akkor meglesz a kvóta, sőt, esélyesnek számítana az olimpián is. Szellőnek nehezedett a helyzete, a számok pedig azért változhattak, mert bejöttek a WSB (az AIBA félprofi ligája – a szerk.) győztesei, akiknél nem lehetett előre tudni, melyik kategóriában akarnak majd szerepelni Londonban. Azt mondom, mások az álmok és mások a lehetőségek, az isztambuli sorsolás fontos lesz, világos helyzetet meg úgyis csak a verseny végén kapunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.