Közel hatszáz hajó akarja legyőzni a Balatont

Reggel kilenc órakor Balatonfüredről elrajtolt a 44. Kékszalag MVM Partner Nagydíj Balaton-kerülő vitorlásverseny mezőnye.

PR
2012. 07. 05. 7:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szervezők tájékoztatása szerint mintegy 570–580 hajó – fedélzetükön összesen nagyjából 2900 résztvevővel – vágott neki a légvonalban 145 kilométeres táv leküzdésének. Ez azt jelenti, hogy nem dőlt meg a részvételi rekord, 2010-ben ugyanis 623 vitorlást regisztráltak.

Csütörtökön gyenge–közepes szél várható, dél körül valószínűleg leáll a légmozgás, és délutánra jöhet ismét szél. Egy–két zápor kialakulhat, ezek idején is intenzívebbé válhat a légmozgás, ami gyorsíthatja a mezőnyt, de alapjában hosszú versenyre számítanak a szervezők. A Balaton-kerülés rekordját 10 óra 40 perces idővel, 1955 óta a Nemere II tartja, amely az idén is ott van a résztvevők között.

Az indulóknak a Balatonfüred–Kenese–Siófok–Keszthely–Balatonfüred útvonalat kell teljesíteniük, a kiírás szerint szombat reggel kilencig lehet érvényesen célba érni. Európa legrégebbi és legnagyobb tókerülő versenyét 1934-ben rendezték meg először. Ezúttal – páros év lévén – többtörzsű hajók is indulhatnak a viadalon, ezek a legesélyesebbek a győzelemre; köztük van a tízszeres győztes Litkey Farkas katamaránja, amely 140 kilót fogyott.

1934-től kezdődően minden páros évben rendeztek Kékszalagot, de már az elején felvetődött, hogy esélyegyenlőtlenséget teremt, ha bárki elindulhat, ezért korlátozták a mezőnyt bizonyos hajótípusokra. A világháború és a kommunisták miatt a verseny a negyvenes években kizökkent a rendes kerékvágásból, 1947-től viszont minden páratlan évben újra megrendezték. 2001 után már a páros években is volt Kékszalag, és 2010-ben indulhattak először többtestű hajók, katamaránok, illetve trimaránok. A feloldást eredetileg csak minden második évre tervezték, ezért 2011-ben ismét távol maradtak a különlegességek, de 2013-tól minden évben mindenki indulhat, aki megfelel a versenykiírás feltételeinek.

„A víz most kicsit alacsonyabb, mint az utóbbi években, ennek ellenére nem kellett rövidebbre húzni a pályát” – tudta meg az MNO Szoják Balázstól, a Kékszalag versenyigazgatójától, aki azt is elmondta, olyan szintű biztonsági készenlét lesz, mint bármelyik tengeri versenyen. Bővebben>>>

A Kékszalag.hu oldalon gps-nyomkövető segítségével követheti a versenyzők útját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.