Túlzás lenne állítani, hogy a magyar ökölvívás manapság fénykorát éli, az amatőrök tavaly Londonban immár sorozatban a harmadik olimpián maradtak érem nélkül, a hivatásosoknál visszavonulni készülnek legjobbjaink, Erdei Zsolt és Balzsay Károly, úgyhogy minden eszközt meg kell ragadni a fellendülés érdekében. Ilyen lehet az amatőr válogatott számára a január 7-étől 18-áig tartó kubai edzőtábor. A karibi országot nem kell bemutatni a bokszrajongóknak, eddig összesen 72 kubai aranyérem termett az újkori olimpiákon, ennek közel a felét, 34-et szereztek a bunyósok. S ez a 34 csak nyolc eseményen oszlik szét 1972 és 2012 között, hiszen politikai okokból a karibi ország versenyzői kénytelenek voltak kihagyni az 1984-es Los Angeles-i és az 1988-as szöuli seregszemlét, 2008-ban Pekingben pedig négy döntős ökölvívójuk is komoly bírói csalás miatt maradt alul. Utóbbit gyakorlatilag a nemzetközi szövetség (AIBA) nem hivatalos büntetésként rótta ki a kubaiakra azok után, hogy az agg diktátor, Fidel Castro parancsára bojkottálták a 2007-es chicagói vb-t. Ettől függetlenül s az ismert sanyarú gazdasági és politikai helyzet ellenére tény, hogy az ország továbbra is az amatőr boksz egyik fellegvára, amit Londonban két-két arany- és bronzéremmel bizonyított.
Ide utazik tehát a magyar gárda, 2011 után másodszor, s a helyszín sem lesz más, mint két éve: az 1991-es Pánamerikai Játékokra épült, Havannától keletre, Cojimar halászfalu szomszédságában fekvő Hotel Islazul Panamericano.
Csötönyi Sándor, a Magyar Ökölvívó-szövetség (MÖSZ) elnöke érdeklődésünkre így indokolta az újabb karibi utat: „Tavaly amikor találkoztam a kubai szövetség elnökével, felvetette, hogy ők már évek óta időt és pénzt nem kímélve jönnek a februári Bocskai-emlékversenyre – most is itt lesznek –, mi viszont sosem megyünk hozzájuk. Arra hivatkoztam, hogy az Európa-bajnokság pont az ő nagy nemzetközi viadalukkal egyszerre zajlik, no meg a mieinket sem akarom feleslegesen összeveretni. Erre felvetette egy újabb januári edzőtábor gondolatát, amelyik szerintem annak idején bevált, s őszintén szólva az ára is kedvezőbb, mint hinnénk. Tizennyolc fiút viszünk, közöttük az utánpótlás legjobbjait is, aki decemberi ob-n már bizonyítottak, hogy jó időjárási körülmények között, szabad téren alapozhassanak, és sparringoljanak helyi bokszolókkal. No meg elzárva a külvilágtól, az internettől csak a munkára tudjanak koncentrálni.”
A tavalyi londoni olimpia egyetlen magyar pontszerző bunyósa, Harcsa Zoltán nem lesz Kubában, erről Csötönyi Sándor annyit mondott, szerinte a húszéves versenyzőt túlságosan „vattázza” az edzője, Szántó Imre, ezért nem engedi el. Pedig szükség lenne rá a magyar bunyónak, mint ahogy már decemberben a 22 éven aluli Európai Olimpiai Reménységek Versenyén, a kalinyingrádi nem hivatalos utánpótlás-Eb-n is. Oda sem ment közvetlenül az országos bajnokság után, pedig a szövetség elnöke szerint megnyerhette volna a viadalt, így viszont a mieinknek mindössze egyetlen meccsen sikerült győzniük.
Szántó mester érdeklődésünkre így indokolta tanítványa újabb távolmaradását: „Szakmai szempontból szembe kell helyezkednem, két éve ott voltam Kubában, s a körülményeket mostohának éreztem, ráadásul túl sok időt vesz el az edzőtábor az utazással, az oda- és visszaállással, a hazaérkezés után pedig hamar jön a Bocskai-emlékverseny. Ott, no meg a májusi Eb-n már eredményt várok Harcsától, sőt a közvélemény is, hiszen kinőtt a tehetség szerepéből, most derül ki, lesz-e belőle komoly bokszoló.”
Reméljük, lesz, karibi edzőtábor ide vagy oda.