Tizenöt éve képtelen erre a magyar válogatott

Puskásék még 9-0-ra is győztek Románia ellen, Király Gábor viszont 15 éve gratulálhatott utoljára válogatottbeli csapattársnak gól után. Mostanában kicsit másról szólnak már a magyar–románok. Visszatekintés.

2013. 03. 22. 7:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hivatalosan 1939-ben (más források szerint 1936-ban) játszott először egymással válogatottak közti labdarúgó-mérkőzést Magyarország és Románia, bár az amatőrökből összetrombitált csapat már nyolc évvel korábban összecsapott a keleti szomszéddal, annak rendje és módja szerint 4-0-ra kalapálva el őket az MTK stadionjában – ha hinni lehet a forrásoknak –, húszezer néző előtt. Két legnagyobb arányú sikerünk sem tegnap volt már, Puskás Ferenc mindkettőn duplázott: az 1945-ös 7-2-n és a ’48-as 9-0-n is, előbbin alig volt 18 éves. (A „páros meccs” krónikájához tartozik, hogy a később bundabotrányba keveredett és el is tiltott Perényi-Pecsovszky József az elsőn volt először román válogatott, és be is talált. Az „irapuatói” mélységű összecsapáson is szerepelt.)

Az 1945-ös délutánon 18 évesen lőtt két gólt Puskás:

A húsz eddigi találkozóból az első tizenötön sok sót nem ettek meg a románok, egészen pontosan győzniük sem sikerült, az 1999-es év viszont vízválasztó volt a két nemzet közös futballtörténelmében. Addigi veretlenségünk elillant, és ötmérkőzéses, rúgott gól nélküli, 0-0-5-ös széria következett. A jelenkor futballszurkolóinak jó része jogosan érezheti, hogy „á, mi a románokat soha nem fogjuk megverni”, a legutóbbi mámoros pillanatunk Hrutka „Rudi” Steleának lőtt fantasztikus szabadrúgásgólja volt 1998-ban (nem pedig '88-ban). Az idáig utolsó magyar–románon Marian Cozmára, a meggyilkolt kézilabdázóra emlékeztek a két nép sportbarátai, ám még a reménybeli 0-0-t sem sikerült megtartani, Ghioane Tiberiu az első félidő legvégén viccelte meg Babos Gábort.

De haladjunk egy kicsit visszább az időben. Volt egy bizonyos 1940-es mérkőzés, ami a II. bécsi döntés előtti utolsó volt a magyar–románok sorában. A május 19-ei, Üllői úti sporttelepen szerepelt három olyan erdélyi játékos, aki a területek augusztus 30-ai visszatérése után magyar egyesületeknél futballozott: Deményi Rudolf, Juhász Gusztáv és Sárvári Lázár. Barátky Gyula ugyanakkor maradt bukaresti klubjánál.

Az első igazán feszült meccsre 1952-ben került sor olimpiai selejtezőn, a 2-1-re végül megnyert találkozón Kocsis Sándort ki is állították, a már említett Perényi igen sok borsot tört a magyar védők orra alá. 1954-ben az elveszített berni vb-döntő után éppen Románia ellen játszottunk legközelebb, és 93 ezer néző láthatta, ahogy Kocsisék 5-1-re elpáholják Gheorghe Popescu alakulatát. 1958-ban, miután a kádári kommunisták szétzavarták az Aranycsapatot, a románok először remélhették, hogy legyőzik a verhetetlen magyar válogatottat. A Kő András által a Magyar Nemzet idei január 19-ei számában is megénekelt 90 percben vezettek is Dinulescu révén a hazaiak, de a bukaresti helyszín sem kegyelmezett meg a gólszerzőnek, amikor szidta a románul is értő szovjet játékvezetőt – emberhátrányban fordítottunk, Ceausescu a kiállítás pillanatában elhagyta a stadiont, a magyar diákcsoportokat pedig különböző gyümölcsökkel dobálták meg a románok.

A '72-es (következő) meccs legnagyobb különlegessége az volt, hogy román oldalról az a Szatmári Lajos talált a kapunkba a Népstadionban, aki se előtte, se utána nem volt eredményes válogatottjában, gyerekkori álma mégis megvalósult: Szepesi György által kommentált budapesti meccsen gólt lőtt. Nézőtéri dobálózásra aztán az 1981-es Eb-selejtezőn is sor került, Bukarestben a Fradi fruttiárusa is beleesett a „szórásba”. Ebben az évben győztünk utoljára, Budapesten 1-0-ra, Fazekas góljával.

1998–99-re (megint Eb-selejtezők) már igazán „felkészültek” voltak a drukkerek mindkét oldalon, a kifütyült himnusz mellé rengeteg megrongált (sajnos erdélyi magyar) autó is dukált, no meg a Népstadionban a „Lesz még bukarest magyar falu” transzparens – így, kisbetűvel. A '98-as budapesti mérkőzés egyébként lezárta a románok elleni veretlenségünk korszakát, Hrutka János 82. percben szerzett szabadrúgásgólja '98-ban ugyanis az utolsó találatunk volt román hálóban (Király Gábor volt az első gratuláló, aki most is ott van a csapatban Egervárinál), az azóta lejátszott öt összecsapás mindegyikét kapott gól nélkül nyerte Románia.

Hrutka János fájóan régi gólja 1998-ból:

Azóta valóban csak a szurkolókról szól számunkra ez a párharc. Jó lenne, ha nem a kolozsvári magyar konzulátus megtámadása, Jenei Imre romániai magyar edző magyar rendszámú Volvójának megrongálása vagy Miriuta László román származású, magyar válogatott focista édesanyjának halálos fenyegetése maradna majd csak a történelemkönyvek lapjain az utókor számára, hanem mondjuk egy siker Románia ellen, 32 év után először.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.