Ők a magyar válogatott vérszomjas ellenfelei

A magyar labdarúgó-válogatott csütörtöki ellenfele járt már a FIFA-rangsor 24. helyén, 13 éve 20–0-ra nyert meg egy hivatalos meccset, kapusa pedig Angliában véd.

2013. 06. 06. 10:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Muszáed Neda, Bader el-Mutava, Júszef Nászer, Valíd Ali. Nem, ezúttal nem alakult új kormány Szíriában, és Pakisztánban sem. Arról, hogy a nevezett három figurát minálunk talán senki nem ismeri, és a nevüket is legfeljebb leírva látta, ne hibáztassuk a hírközlést. Mégis valamiben ma ők a legjobbak: a FIFA világranglistáján Suriname-mal egyformán a 113. helyen álló Kuvait labdarúgó-válogatottjának három leggólerősebb labdarúgója Muszáed, Bader és Júszef.

Mielőtt még elmerülnénk Kuvait labdarúgásának zegzugos rejtelmeiben, induljuk kicsit messzebbről. Nézzük el egymásnak, de nem mindenki tudja még azt sem, hogy ez a gazdag ország a térkép mely részébe lett anno belekasírozva.

Nos, Kuvait az Arab-félsziget csücskében található, Szaúd-Arábiától egy kisebb, Iraktól egy nagyobb tengerparti szakaszt elvéve. Fővárosa Kuvaitváros, államformája sejkség. Lakossága 2 millió fő, és területileg is nagyjából ötöde Magyarországnak. Gyakorlatilag egy nagy forró síkság, és van a tengerben 9 szigete, amiből 8 lakatlan. Az országban egyetlen természetes tó vagy patak sincsen, ami nem is csoda, hiszen az év felében a napi átlag 30 fok, sok eső pedig nem esik (harmadannyi, mint nálunk). A ’91-es öbölháborúban felrobbantott kutak olaja homokkal keveredve betonszerű felszínt hagyott maga után, az ország egy része emiatt lakhatatlanná vált... egy szó, mint száz, a XVI. században alapított ország négyévente népgyűlést választ, de a sejké mindig az utolsó szó mindenben. Izgalmas adat, hogy Kuvaitban az átlagéletkor 26 év (a férfiak élnek tovább), 65 év fölött pedig alig él valaki az országban – összehasonlításképp: nálunk a felnőttkorú lakosság majdnem fele 60 év fölötti.

Az országban dolgozók 80 százaléka egyébként nem is kuvaiti állampolgár. Az ország első számú sportolója egy Fehaid al Deehani nevű sportlövő, aki 2000-ben és 2012-ben is elhozott egy bronzot az ötkarikás játékokról, de rajta kívül senki nem rendelkezik igazán kiugró nemzetközi sikerekkel (téli olimpián természetesen még nem voltak).

Jó kérdés, hogy a fociválogatott korábbi egy-két fellángolása mennyire számít annak, de itt se rohanjunk előre. Az ország akkor ismerkedett meg a labdarúgással, amikor Puskás Ferenc ujja köré csavarta az egész világot – 1952 óta van náluk „MLSZ”, a nemzetközi vérkeringésbe pedig 10 évvel később kapcsolódtak be. Először a ’74-es világbajnokságra próbáltak meg kijutni, de ebbél próbálkozásukat csak 1982-ben koronázta siker (első és utolsó kuvaiti vb-részvétel; Spanyolországban egyetlen döntetlenre futotta erejükből). Az Ázsia-kupán ez idő tájt 3 érmet is szereztek, ’76 és ’84 közt mindegyik színűből egyet.

A Magyarország ellen készülő keretükben – no lám – egyetlen ismerős név sincs, a cikk elején említett gólfelelősökön kívül viszont megemlítendő Háled er-Rasídi, aki az angol másodosztályú Nottingham Forestnél véd. Abd el-Azíz el-Masaán a válogatott másik légiósa, ő Csehországban az 1. FK Príbram alkalmazásában áll és középpályás. A mostani bő keretből 8 futballista az al-Kádiszíja csapatában focizik. Kimondható, hogy a válogatott mélyponton van (de ezen már lamentáltunk egy külön cikkben), pedig ’98-ban előfordult a FIFA-rangsor 24. (!) helyén is. Idei teljesítményük miatt nem kell nagyon szégyenkezniük, a szerb Goran Tufegdžić irányította alakulat verte Jement, Szaúd-Arábiát, Bahreint, Thaiföldet és Palesztinát, miközben Iraktól, az Arab Emirátusoktól csak minimális különbséggel kapott ki, Iránnal pedig ikszelt. Az már ismert volt: Egervári kapitány is dolgozott az országban mint futballszakember.

Hogy a magyarországi túra (és a végleg megmagyarázhatatlan 2014-es visszavágó) mi célt szolgál nekik arra talán választ kaphattunk volna, ha kegyeskednek szíveskedni nem lemondani a szerdai győri sajtótájékoztatót. Hát, úgy tűnik, nem mindenkinek fontos ez a találkozó – legyen nekünk a leginkább az: 20.30-tól kövessék percről percre az MNO-n!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.