„Végre” rossz hírek jöttek délben Barcelonából: senki hazánkfia nem jutott tovább a szombat délelőtti programból. Az idézőjel indokoltságát mi sem támasztja alá jobban, mint az eddigi kényeztető, egyben szinte fárasztó világbajnoki sikeresség (emiatt azért volt is örömünk a délelőtti női vízilabda-éremátadáskor), s két eseménydús este még hátra is van. A korábbiak számszakilag összefoglalva: 2 arany (Hosszú Katinka 200 vegyes és Gyurta Dániel 200 mell) és 2 bronz (Hosszú Katinka 200 pillangó és a női pólósok), amihez biztosan társul még érem, ugyanis este 22.15-kor Montenegróval mérkőzve az arany és az ezüst sorsáról dönt a magyar férfi vízilabda-válogatott. De ne szaladjunk ennyire előre, ugyanis 18 órától, hasonlóan az elmúlt napokhoz, úszódöntőket láttunk, ezek közül pedig háromban magyar érdekeltség volt, piciny éremeséllyel. Lássuk a medvét!
Női 200 m hát, döntő (Hosszú Katinka):
Közel egy évtizeden át ez a szám Egerszegi Krisztináé volt, visszavonulása óta viszont nem került magyar a közvetlen világelitbe, országos csúcsát sem döntötték meg két évtizede... Hogy a világon a legjobbak közé tartozik, Hosszú Katinka ezt kívánta bizonyítani a harmadik szombati döntőben. Ismert, a világbajnokságon hat számban is rajtkőre áll ő, ez az ötödik, a korábbi négyen egy aranyat (200 vegyes) és egy bronzot (200 pillangó) szerzett, s a hatodik legjobb idővel verekedte be magát a 200 hát döntőjébe, ami nem is a fő száma (az még mindig előtte van: a 400 vegyes).
Közepesen rajtolt a 7-esen tempózó Katka, a fordulónál nem volt a három között, egész pontosan a 6. helyen állt 50-nél. Száznál feljött a negyedik helyre, de abszolút látszott, hogy harcol a dobogóért. Ez egészen 150-ig volt így, hárman nagyon elhúztak, és végül a látószögéből kieső alsó pályákon is bejöttek elé, a hatodik helyen fejezte be a versenyt (2:09.08-cal). Nehéz volt, az egyéni csúcsa sem vitte volna előrébb az 5. helynél.
Tanulság lehet viszont számára, hogy a vegyes miatt a 100 háttól úgy lépett vissza, hogy abban időeredménye alapján könnyűszerrel érmes lehetett volna. A következtetést edzőjével, vőlegényével le fogják vonni, és biztosan helyesen döntenek majd.
Férfi 100 m pillangó (Cseh László): Cseh Lászlónak 2003 óta mindig volt legalább egy vb-érme, nem egyszer több is. Nem volt tehát tét nélküli számára a 100 méteres férfi pillangóúszás döntője, ahová az ötödik legjobb idővel jutott be (erős futamában negyedik volt). A mezőny sűrűségét a számok is jól mutatták: a háromszoros olimpiai ezüstérmes, világbajnok Cseh 51.61-et teljesített (rossz benyúlással), a legjobb (és ma születésnapos, nem mellékesen 5-szörös olimpiai és 15-szörös világbajnok) Ryan Lochte ideje 12 századdal erősebb, akinél a legrosszabb is csak 3 tizeddel gyengébb.
A 2-esről Cseh nem kapta el jól a rajtot, így kellett megint visszakapaszkodnia, a vb-n megszokott kép volt ez... 50-nél a hatodik helyen fordult, és parádés benyúlással, a mezőnyben küszködve megszerezte az ezüstérmet!!! Szenzációs! 51.45-gyel új országos és így egyéni csúcs! Az alábbi táblázatban (a verseny hivatalos honlapjáról) a befutó eredményei, a jobb szélső oszlopban látszik, milyen különbség (nem) volt a helyezettek között, szorosabb volt bármilyen 50-es számnál. Lochte a vert mezőnyben.
Női 800 m gyors (Kapás Boglárka): A nap utolsó úszódöntőjében jött Kapás Boglárka, aki Csehhez hasonlóan a 2-es pályára hozta magát az elődöntők során megkaparintott 5. legjobb időeredményének köszönhetően. Tőle Csehvel ellentétben egy dobogós helyezés igazi világszenzáció lett volna az előzetes esélyek szerint, de hogy maradjunk az időnél, neki még van bőven, a döntő második legfiatalabb résztvevője Boglárka (1993-as születésű). Kicsit persze aggasztó a jövő szempontjából, hogy az amerikai Katie Ledecky (1997-es...) nála négy és fél másodperccel jobb, de most még nem érmekért viaskodott, egy szép úszást várhattunk tőle.
A rajtnál természetesen nem dőlt el semmi sajnos, pedig elég jól kapta el Boglárka. 100-nál a 4. helyen fordult a világrekordon belül evickélő vezető trió után. 200-nál megszilárdította ezt a pozíciót, 300-nál pedig úgy gondolta, rámegy a dobogóra is, Boyle-lal együtt fordult 350-nél és 400-nál. 500-nál az egyébként magát senkitől sem zavartatva élen haladó Ledecky, Friis duót már egyedül követte Boyle, de Boglárka stabilan ment negyedikként. 600 méteren sem változott semmi, ahogy 700-on sem (viszont élre állt Ledecky, világcsúcsrészidőn belül). Az utolsó 100-at megnyomta Belmonte az ötödik helyen, de a hazai közönség támogatását élvezve sem tudta elvenni a 4. helyet Kapás Boglárkától, aki szintén országos csúcsot úszott, Cseh Lászlóhoz hasonlóan. Kapás Boglárka mindhárom vb-számában döntőzött, és 7., 5., illetve 4. helyen ért célba, három országos rekorddal.
Az úszóprogram végeztével szusszanjunk egy nagyot, sétáljunk, strandoljunk, vacsorázzunk, az optimisták hűtsenek pezsgőt: 22.15-kor játszik világbajnoki döntőt a magyar férfi vízilabda-válogatott.