A Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) csütörtökön kihirdette a téli olimpiára utazó rövid pályás gyorskorcsolyázó csapatot. A mieink a tavalyi két kvalifikációs Világkupa-versenyen a férfiaknál három, a nőknél öt kvótát szereztek, utóbbi annak a hozadéka, hogy nők váltóban is kiharcolták a kvótát. S így a földkerekség legjobb nyolc csapata között megmérethetik magukat Szocsiban. Ehhez egyébként férfi váltónk is közel került, példátlan sportdiplomáciai ármánykodás és a kínaiak sportszerűtlensége ütötte el tőle.
A szakvezetés döntése értelmében Knoch Viktor, Béres Bence, Liu Shaolin Sándor, illetve Lajtos Szandra, Darázs Rózsa, Heidum Bernadett, Keszler Andrea és Kónya Zsófia vehet részt az ötkarikás játékokon. „A csapat kijelölésekor a szakvezetés a teljes szezon teljesítménye alapján hozta meg döntését. Figyelembe vették többek között a nyári felkészülési szakasz és a szeptemberrel kezdődő versenyidőszak négy Világkupáján – köztük a két kvalifikációs versenyen –, valamint az Európa-bajnokságon nyújtott teljesítményeket” – olvasható a MOKSZ közleményében. A távonkénti elosztás alapján a férfiaknál 500 méteren ketten, 1000-n és 1500-on hárman állhatnak rajthoz. A nők egyéniben 500 és 1000 méteren egy, 1500-on két indulási jogot szereztek.
Csütörtökön este a válogatott edzése után Telegdi Attila szövetségi kapitánnyal beszélgettünk.
– Akik lemaradtak az olimpiáról, most magukba roskadtak, vagy ugyanúgy végzik a munkát, mint eddig?
– Természetesen mindenki a legutolsó percig megpróbálta a lehető legjobb benyomást kelteni magáról, de reálisan látva az esélyeit, elfogadta a döntést. A csapathirdetés után a mai edzés is úgy zajlott le, hogy mindenki százszázalékosan odatette magát. Az olimpiával még nem zárul le a szezon, a juniorok számára vb-t és Eb-t is rendeznek, s lesz felnőtt világbajnokság is. S ezeken a versenyeken valószínűleg szerephez jutnak azok is, akik most az olimpiára nem jutottak ki. A tartalék pozícióba egyébként a férfiaknál Burján Csabát, a nőknél Tóth Patríciát jelöltük. De a fiúknál Csabát az „erősorrendben” szorosan követi Oláh Bence és Lóth Dávid Manó is. Ők mind szintén nagyon kemény munkát végeztek a felkészülés során.
– A múlt hét végén a drezdai Eb-n női 1500-on Heidum Bernadett ezüst-, Kónya Zsófia bronzérmes lett, és a női váltónk is a dobogó harmadik fokára állhatott. Szocsi előtt ilyen főpróbára számított?
– A női vonalon mindenképpen elégedettek lehetünk. Berni decemberben térdműtéten esett át, de nagyon gyorsan regenerálódott. Zsófi még junior korú, s bár az edzéseken kifejezetten jól mozgott, bevallom, tőle nem számítottam ilyen jó szereplésre. A női váltónk viszonylag jó időt futva lett bronzérmes úgy, hogy csak részleges formaidőzítéssel mentünk ki Drezdába. Viszont tudtuk, hogy pszichésen kiváló ugródeszka lehet az Eb az olimpia előtt, ha érmekkel jövünk haza. S lányok fel is dobódtak. A fiúk most elmaradtak tőlük, azonban tudni kell, hogy nálunk iszonyatosan erős az Eb-mezőny is. Biztos vagyok benne, hogy az olimpián több európai is odaér majd a dobogó közelébe. Mást ne mondjak, az a Viktor An, aki most őket erősíti, a dél-koreai színekben többszörös olimpiai és világbajnok volt.
– A 2006-os torinói olimpián volt egy-egy negyedik és ötödik helyezésünk, négy éve Vancouverben egy ötödik és egy hatodik. Szocsira mit irányoztak elő?
– Az eredmény nálunk nagyon sok faktorból tevődik össze, de azt megígérhetem, hogy jól felkészített csapattal utazunk ki. S a teljesítménye alapján bármelyik versenyzőnk pontszerző lehet. A női váltónk már ott van a legjobb nyolcban, hiszen csak nyolc csapat indulhat. A cél az, hogy minél előrébb végezzünk, és az elődöntőből megpróbálunk bejutni az A-döntőbe. Ha sikerrel járunk, akkor ott vagyunk az első négy között. Ha marad a B-döntő, akkor az ötödik helyet célozzuk meg. Az ellenfeleink nagyon erősek, a papírforma nem mellettünk szól, de a pillanatnyi forma adhat esélyt számunkra.