Nem áll szándékunkban végeredményt hirdetni, hogy Szocsi hányadik helyen áll a földkerekség leghosszabb városai sorában – egyes adatok szerint Honolulu után a második –, 145 kilométert azonban nyugodt szívvel elszámolhatunk a téli olimpia házigazdájának. S a Fekete-tenger-parti Riviérának okkal nevezett, szubtrópusi mikroklímájú vidéken, a pálmafás Szocsi belvárosában lakóknak mintegy negyven kilométerre akkor is el kell ugraniuk, ha az olimpia tengerparti körzetében egymástól kőhajításnyira felhúzott sportcsarnokok valamelyikében szeretnének megnézni egy hokimeccset vagy izgulnának a gyorskorcsolyázók versenyén. Az olimpiára megépített gyorsvasút mindenesetre leegyszerűsíti a közlekedést a Szocsi által bekebelezett Adlerbe. Az egyik szárnyvonal az ugyancsak Adlerhez tartozó repülőteret is összeköti Szocsi központjával, ahonnan a sínpálya felvezet a Kaukázusba is. Az olimpiai parkból pedig hozzávetőleg egy óra alatt fel lehet jutni a hegyvidéki körzetbe.
A tengerparti zónában hatalmas, de gyalogszerrel is könnyen bejárható kört alkotva sorakozik egymás mellett a megnyitó és záró- ünnepség színhelyéül szolgáló Fist Olimpiai Stadion, a Sajba Jégaréna, a Nagy Jégpalota, a Curlingcenter, az Adler Aréna és az Iceberg Jégpalota. A jégkorong, a curling, a gyorskorcsolya, valamint a műkorcsolya és jégtánc iránt érdeklődőknek ki sem kell tenniük a lábukat ebből a körből. A hegyvidéki körzetben Krasznaja Poljana (Vörös tisztás) magába foglalja a Roza Hutor alpesi pályát – itt rendezik az alpesi sí, a síakrobatika és a hódeszka versenyszámait –, a nemzeti síugróközpontot és a nemzeti lesiklóközpontot, ahol a bob, a szánkó és a szkeleton lesz műsoron. S az olimpiai helyszínek listáját a gerincen húzódó sífutó- és biatlonközpont teszi teljessé.
A látványos létesítmények természetesen a tengerpartiak. A 40 ezer fős befogadóképességű olimpiai stadionra 603 millió dollárt (133 milliárd forint) költöttek, üveg tetőszerkezete kagylót formáz, északi irányból nyitott, így a lelátóról pompás kilátás nyílik a Kaukázusra. A Nagy Jégpalota 180 millió dollárba, az Iceberg Jégpalota 44, az Adler Aréna 32, a Sajba Jégpalota 27, a Curlingcenter 14 millióba került. A tizenkétezres Nagy Jégpalota külsőre megfagyott esőcseppre hasonlít, napsütéses időben olyan hatást kelt, mintha valóban jégből lenne. Az olimpiai után sportarénaként és koncerthelyszínként funkcionál, és üzleti fórumokat tartanak benne.
A csak hétezres Sajba Jégpalota ugyancsak építészeti remekmű, ez viszont nem biztos, hogy marad a helyén. Elképzelhető, hogy az olimpia után szögekre lebontják, s ha nem is lesz egyszerű, másik orosz városba költöztetik.