Az olimpiai programban a műkorcsolyázóknál most debütál a csapatverseny, és ez már a pénteki megnyitó előtt megkezdődik a férfiak és a párosok rövid programjával. A kvalifikációt szerzett tíz nemzet egy-egy férfi és női versenyzőt, párost és jégtánckettőst nevezhet, s a helyezési számok összeadódnak. A legkiegyensúlyozottabbnak Kanada tűnik, de erős az Egyesült Államok is, az pedig nagy kérdés, hogy az oroszok mire lesznek képesek egyetlen férfiversenyzőjükkel. Aki ugyan a sportág legendája, az olimpiákról egy aranyat és két ezüstöt őrző Jevgenyij Pljuscsenko, de sérülésekkel bajlódva legutóbb 2012-ben indult nagy versenyen. (Az Eb-t akkor megnyerte.)
A férfiaknál a legutóbbi három vb-n a kanadai Patrick Chan győzött, de a december GP-döntőben kikapott a 19 éves japán Juzuru Hanyutól. (Egy ijesztő sztori a fiatal versenyzőről: hazájában éppen csak megúszott élve egy 2011-es földrengést, korcsolyával a lábán szaladt ki abból a csarnokból, amely összedőlt. A ház is összeomlott, ahol lakott, négy napig menekülttáborban élt.) No persze Chan sem öreg legény, éppen csak betöltötte a huszonhármat. S mivel kontinensünk legjobbja, a kétszeres Európa-bajnok spanyol Javier Fernández ugyancsak joggal pályázhat éremre, Pljuscsenkónak a dobogóra is nehéz lesz felfurakodnia.
A nőknél indul az előző vancouveri olimpia arany- és ezüstérmese is, a koreai Kim Ju Na és a japán Mao Aszada, a címvédő azonban nem várhatja jó előjelekkel az olimpiát, tavaly év végén lábsérülés hátráltatta a felkészülését. A GP-finálét Aszada nyerte meg az orosz Julija Lipnyickaja előtt, aki januárban Budapesten 15 évesen minden idők legfiatalabb Európa-bajnoka lett. S emlékezhetünk, az 1998-as naganói olimpián az amerikai Tara Lipinski 15 évesen tudott nyerni, négy év múlva pedig honfitársa, Sarah Hughes 16 esztendősen Salt Lake Cityben. Lipinski azonban már világbajnokként, Hughes pedig vb-bronzérmesként korcsolyázott, így az egyelőre csak vb-6., jelenlegi amerikai bajnok Gracie Goldtól csoda kellene, hogy beteljesítse az amerikai álmot. Akkor inkább már Ashley Wagner, a GP-döntő bronzérmese – ha a többiek nagyot bakiznak.
Ami a párosokat illeti, az orosz Tatyjana Voloszozsar, Makszim Tranykov duó a vb-címvédő, de az Eb-n a kűrben mindketten elestek, és nagy szerencséjük, hogy a német Aliona Savchenko, Robin Szolkowy duó a rövid program után visszalépett. A GP-döntőben Savchenkóék nyertek, akik négyszeres világbajnokok, de ők már nem mai gyerekek; Szolkowy 34 éves, Savchenko pedig Budapesten töltötte be a harmincat, és aznap kellett visszalépnie lebetegedve. Jégtáncban a vancouveri olimpia óta gyűri egymást a címvédő kanadai Tessa Virtue, Scott Moir és az amerikai Meryl Davis, Charlie White duó, a világbajnokságokon is rendre ők állnak a dobogó első és második fokán, de így volt a GP-döntőben, s az ottani sorrendből az amerikaiak – akik a vb-címvédők – meríthetnek erőt
Áttérve a gyorskorcsolyázókra, nagy pályán sokat elmond az erőviszonyokról, hogy az Egyesült Államok, Hollandia, a Koreai Köztársaság és Oroszország a férfiaknál és a nőknél is tíz versenyzőt indíthat, a férfiaknál pedig még Norvégia, a nőknél Japán és Kanada szerezte meg a maximális kvótát. A mezőnyben Sven Kramer a legnagyobb név, a 27 éves holland versenyző Vancouverben megnyerte az 5000 métert, s az olimpiákról van egy ezüstje és két bronza is. Hatszoros összetett világbajnok, pechje, hogy az olimpiákon ma már csak távonként rendeznek versenyeket. Említsük meg a 31 éves amerikai Shani Davist is, az első színes bőrű sportolót, aki téli olimpián egyéni számban nyert, 2006-ban 1000 méteren, és a címét 2010-ben megvédte. Érdekesség, hogy a 2013-as távonkénti világbajnokságot éppen Szocsiban rendezték, így az Adler Aréna a mezőny nagy részének ismerős lesz. Kramer tavaly itt is győzött 5000-en, s a holland csapattal is begyűjtött egy ezüstöt, míg a nőknél honfitársa, Ireen Wüst volt a legeredményesebb, három arannyal és két ezüsttel. A mezőnyben egy magyar induló lesz, Nagy Konrád 1500-on állhat rajthoz.
A rövid pályás gyorskorcsolya Korea, Kína és Kanada terepe, de illik említést tenni az oroszokról is, akik „leigazolták” a 2006-os olimpia legnagyobb sztárját. A koreai An Hjun Szu Torinóban három aranyérmet szerzett, ma viszont már Viktor An néven a házigazdát erősíti. Vancouver előtt megsérült, s bár felépült, nem vitték ki a játékokra, emiatt hazát váltott. Ennek ellenére szülőhazájában nem tagadták ki, amit jelez, hogy a Torinóban a váltóval ugyancsak olimpiai bajnok egykori honfitársának, Li Ho Szuknak ő a példaképe.
An a Viktor nevet egyébként azért is választotta, mert ez nagyon hasonlít a victory, győzelem szóra. A debreceni vb-n két ezüstöt szerzett, s 28 évesen akár megint összejöhet neki az arany. S akkor nemzeti hős lesz Oroszországban is. A jelenlegi koreai csapatban a még csak 20 éves Szin Da Vun a legnagyobb sztár, aki Debrecenben 1000 és az 1500 méteren is világbajnok lett. Mi persze leginkább a komplett olimpiai csapatunk felét kitevő nyolc versenyzőnkre figyelünk. Knoch Viktornak a torinói olimpiáról van egy ötödik helye, Heidum Bernadett a debreceni vb-n hatodik volt, női váltónk pedig a nyolcadiknál hátrébb nem végezhet, hiszen Szocsiban csak a földkerekség legjobb nyolc váltója indulhat.