Az olimpia műkorcsolya versenyein az első két aranyat a házigazdák nyerték – csapatban, majd a párosoknál a Tatyjana Voloszozsar, Makszim Tranykov duó révén –, az viszont a férfiaknál már a rövid programban eldőlt, hogy nem folytatódik a sorozatuk. Mivel Jevgenyij Pljuscsenko sérülése miatt visszalépett, a pénteki kűrben már nem volt érdekeltségük. Az pedig több mint valószínűnek tűnt, hogy az első hely sorsa a japán Juzuru Hanju és kanadai Patrick Chan között dől el.
A mindössze 19 éves, de már vb-bronzérmes távol-keleti versenyző, aki decemberben megnyerte a Grand Prix-döntőt, szenzációsan sikerült rövid programjára 101,45 pontot kapott; míg a legutóbbi három vb aranyát bezsebelő Chan haloványabb produkciója csütörtökön 97,52-t ért. A többiek a nyomukba sem érhettek, a bronzéremért azonban nagy csata körvonalazódott. Az Európa-bajnok spanyol Javier Fernández 86,98, a japán Dajszuke Takahasi 86,40, a német Peter Liebers 86,04, az amerikai Jason Brown 86,00, a korábbi világ- és Európa-bajnok, búcsúfellépése előtt álló francia Brian Joubert 86,54, a kínai Han Jan 85,66, a tavaly vb-2. kazah Gyenisz Ten 84,06 pontot korcsolyázott össze az első felvonáson.
Ám mielőtt pénteken este ők következtek volna, megnéztük a 24-es döntőbe utolsóként becsúszó, román színekben versenyző Kelemen Zoltánt. A 24 éves csíkszeredai korcsolyázó rossz napot fogott ki, mert a szépen sikerült tripla Axel, tripla toe-loop kombinációja után háromszor elesett, de a végelszámolásnál így is előrelépett egy helyet, vagyis 23. lett. El lehet képzelni, mit művelt a jégen az utolsó helyre visszacsúszó Viktor Romanenkov.
A harmadik csoportban aztán a 20 éves Ten kivágta a rezet, a remek programjára 171,04-et kapott, és 255,10 ponttal az élre állt. Az egyik legnagyobb rajongótáborral rendelkező Joubert két négyfordulatos ugrással is kirukkolt, a végére szemmel láthatóan elfáradt, de így is szépen búcsúzott, még ha ez a 145,93-as pontszámában nem is tükröződik. S kénytelen volt megbarátkozni azzal, hogy kiszorul a top 10-ből. (Végül 13. lett.)
Az utolsó hatos előtt még mindig Ten vezetett, amikor a szűk élmezőnyből Fernández jött először, dinamikus, erős kűrt futott, és boldogan integetett ki a nézőknek. Ám amikor meglátta a pontszámait, arcára fagyott a mosoly, mert a kazah versenyzőt ő sem tudta megelőzni. Hiába volt két szép négyfordulatosa, a harmadik, egy Salchow tripla lett, és a végén egy másik tripla Salchowot feleslegesen ugrott, az már ismétlésnek számított, és nem kapott rá pontot. Az igazi drámák azonban még csak ezután jöttek. Hanju rögtön az első ugrásából, a négyfordulatos Salchowból elesett, majd a tripla flipből két kézzel letenyerelt, és ezt is esésnek minősítették. Ám a japán tini nem omlott össze, végigpörgette a hihetetlenül anyagerős kűrjét, és a rontásai dacára az első helyre ugrott. A szabadkorcsolyázása 178,64 pontot ért, összességében pedig 280,09 pontja lett.
Chan hibátlan programmal megelőzhette volna, de nem élt az esélyével, kihagyta a „meccslabdát”. Ugyan ő nem esett el, de többször is bizonytalankodott, és a kűrben is elmaradt japán vetélytársától, 178,10-et kapott. S ha az arany nem is jött össze neki, az ezüstnek is örült. A 19 éves Juzuru Hanju nehéz pillanatokat élhetett át Chan korcsolyázása alatt, de most már felszabadultan, olimpiai bajnokként ünnepelhet Szocsiban. A bronzérmet Gyenisz Ten viszi haza, aki a kilencedik helyről kapaszkodott fel a dobogóra. A japán Tacuki Macsida pedig a 11. helyről az ötödikre. Csak játék a számokkal, hiszen az egyéni versenyben más volt a zsűri összetétele, mint a csapatversenyben: Pljuscsenko az ott kapott 259,59 pontjával bronzérmes lehetett volna.
Műkorcsolya, férfiak:
1. Juzuru Hanju (Japán) 280,09
2. Patrick Chan (Kanada) 275,62
3. Gyenisz Ten (Kazahsztán) 255,10
4. Javier Fernandez (Spanyolország) 253,92
5. Tacuki Macsida (Japán) 253,42
6. Dajszuke Takahasi (Japán) 250,67.