A téli olimpián a műkorcsolyázók csapatversenye már csütörtökön este megkezdődött az Iceberg Jégpalotában. Az ötkarikás játékokon most debütáló számban tíz nemzet – Kanada, Oroszország, az Egyesült Államok, Japán, Olaszország, Franciaország, Kína, Németország, Ukrajna és Nagy-Britannia – vehet részt. Az országok egy-egy férfi és női versenyzőt, párost és jégtánc kettőst indíthatnak, és a helyezési számok összesítése adja ki a végeredményt. Lényeges, hogy azok a nemzetek, amelyek az egyes számokban több kvótát szereztek, a rövid program és a kűr között cserélhetnek. A kűröket azonban már csak az élen álló öt ország versenyzői mutathatják be.
Az oroszok a férfiaknál csak egy kvótával rendelkeznek, így Jevgenyij Pljuscsenkóra négy fellépés is vár, legalábbis ha megelőlegezzük, hogy a házigazda a csapatverseny második félidejében is érdekelt lesz. (Az egyéni verseny majd csak ezután következik.) S az oroszoknál éppen az olimpiákon már három érmet, egy aranyat és két ezüstöt begyűjtött, nem mellékesen háromszoros világ- és hétszeres Európa-bajnok Pljuscsenko volt a „hibapont”. A 31 éves versenyző legutóbb a 2012-es Eb-n szerepelt nagy versenyen – azt megnyerte –, majd hátsérülésével küszködött, műtéteken esett át. Tavaly az év végén elindult az orosz bajnokságon, amelyen második lett, de legyőzője, Makszim Kovtun januárban a budapesti Eb-n – amelyre Pljuscsenko nem jött el – csak ötödikként zárt, s mivel a legenda ezután egy ellenőrző edzésen jól teljesített, ő kapott bizalmat.
S ezzel csütörtökön este élt is. A rövid programjában a négyfordulatos toe-loop, tripla toe-loop kombinációja, a tripla Axelje és a tripla Lutza is kifogástalan volt, s végül a második helyen végzett a mindössze 19 éves japán Hanjú Juzuru mögött. S megelőzte a nagy rivális kanadaiak versenyzőjét, Patrick Chant, aki a legutóbbi három világbajnokságot megnyerte. (Most azonban a tripla Axelje hagyott kívánnivalót maga után.) A GP-döntőben győztes Hanjú 97,98, Pljuscsenko 91,39, Chan 89,71 pontot korcsolyázott össze, de most csak a sorrendnek volt jelentősége: Japán tíz, Oroszország kilenc, Kanada nyolc ponttal indított a csapatversenyben. Negatív szenzációt okozva az Egyesült Államok pedig csak néggyel, mert Jeremy Abbott a hetedik helyen végzett.
„Ez a negyedik olimpiám, de most nehezebb dolgom van, mint az elsőn volt. A verseny azonban jól kezdődött, abszolút elégedett vagyok. Éremre vagy pontszámokra nem szabad gondolni, csak arra, hogy mi a feladat, amit meg kell oldani. S ha megoldom, akkor bármi megtörténhet” – nyilatkozta Pljuscsenko, aki a rövid programjára élete legmagasabb pontszámát kapta. Az oroszok legnevesebb edzője, Tatyjana Taraszova a fellépését úgy kommentálta, hogy egy géniusz visszatérését látta.
Majd jöttek a párosok, s itt az oroszok vb-címvédő egysége, a Tatyjana Voloszozsar, Makszim Tranykov duó érvényesítette a papírformát, hozta a tíz pontot az oroszoknak. Voloszozsarékat a korábbi négyszeres vb-győztes német Aliona Savchenko, Robin Szolkowy kettős szoríthatta volna meg, de el sem indult – a német csapatnak nincs esélye éremre –, a hagyományos versenyre készül. A japánok párosa nem tartozik a szűk elitbe, és a nyolcadik helyével csak három pontot szerzett, így a távol-keletiek vélhetően le is mondhatnak az éremről. A kanadai Meagan Duhamel, Eric Radford kettős viszont a második helyen végzett, így Kanada csak két ponttal van lemaradva az oroszok mögött. S ne feledjük, hogy jégtáncban a regnáló olimpiai bajnok Tessa Virtue, Scott Moir duót indítja, s itt az oroszoknak a papírforma szerint csak a harmadik hely néz ki. Viszont a nőknél ők végezhetnek előrébb. De nagyon még nem érdemes előreszaladni, s rögzítsük csak azt, hogy Oroszország 19, Kanada 17, míg a harmadik helyen álló Kína 15 ponttal rendelkezik a csapatversenyben.