Bő egy hónapja boldog-boldogtalan megszólalt, hogy szerinte Agyelina Szotnyikova jogosan lett-e a női műkorcsolyázás olimpiai bajnoka; jó néhány korábbi, hangsúlyozottan nem orosz klasszis illette kritikával a pontozást, így a német Katarina Witt is, a 17 éves versenyző Instagram-profilján pedig egyenesen elszabadult a pokol. A közösségi hálón az ezüstérmes Kim Ju Na rajongóinál főleg azok a fotók verték ki a biztosítékot, amelyeken Szotnyikova Vlagyimir Putyinnal együtt szsperepelt, és csak a szolidabb hozzászólók érték be annyival, hogy az aranyérmet az orosz elnök intézte el neki. Sőt, a bajnoknő ellendrukkerei most új erőre kaptak azután, hogy a Koreai Köztársaság olimpiai bizottsága egy nappal a Japánban ma kezdődő világbajnokság előtt bejelentette: az ország korcsolyázó szövetségével közösen nyújt be fellebbezést a Nemzetközi Korcsolyázó-szövetségnek (ISU), s ebben arra kéri a szervezetet, hogy vizsgálja ki az olimpiai döntő bíráskodását.
Szotnyikova időközben az egyik olimpiai aranyérmes fotóját posztolta, és azt írta, hogy köszöni a támogatást, meghatja a szeretet, ami övezi – mármint otthon –, és nagyon drukkol az orosz versenyzőknek a világbajnokságon. Az már korábban eldőlt, hogy a tokiói agglomeráció határán levő Szajtamában nem lép jégre, miként Kim Ju Na sem, aki 23 évesen befejezte a versenyzést. Ő maga Szocsiban nem ágált a pontozás ellen, s azt sem állíthatjuk, hogy hiányérzete lehet a pályafutását illetően. Elvégre Vancouverben ő lett az olimpiai bajnok, van két vb-aranya, s nem mellékesen a reklámszerződéseinek köszönhetően rendre ott volt a földkerekség nyolc legjobban kereső sportolónője között, évi 14-15 millió dolláros apanázzsal.
A vb-n két korábbi világbajnok, az olasz Carolina Kostner és a japán Mao Aszada is elköszön, előbbi 27, utóbbi 23 éves, de az aranyra ráhajt a még mindig a 16. születésnapja előtt álló Julija Lipnyickaja (nyitó képünkön) is. Szocsi előtt őt favorizálták az oroszok, miután januárban nálunk a Syma-csarnokban Szotnyikova előtt megnyerte az Eb-t, s az olimpián az őt körülvevő össznépi őrület dacára a csapatversenyben is aranyat szerzett; ám ezután egyéniben rontott, és csak ötödikként zárt. Viszont a minap kiderült, kapott egy levelet, és ez jót tett a lelkének: a kűrjében a Schindler listája filmzenéjére korcsolyázik, ami nem csak ebben a korban lenne embert próbáló feladat, de a rendező Steven Spielberg megdicsérte, milyen jól megoldja a feladatot a filmbeli piros kabátos kislány szerepében.
A világbajnokságon csak a férfiak versenyében lesz ott a regnáló olimpiai bajnok, no persze Juzuru Hanyjutól furán is venné ki magát, ha éppen otthon nem indulna el. A vb-n a magyar színeket a Turóczi Dóra, Major Balázs jégtánckettős képviseli, szerény reményekkel. De így is éppen kettővel több versenyzőnk lesz, mint amennyi az olimpiára kijutott
Turócziék kedden már a helyszínen gyakoroltak, némileg fáradtan. Az utazásuk összességében 18 órát vett igénybe, edzőjükkel, Berecz Ilonával magyar idő szerint kedd hajnalban érkezett meg Japánban. A szigetország már ötször volt házigazdája világbajnokságnak, legutóbb 2007-ben Tokióban. A 9 ezer fős Saitama Super Arenában ez lesz az első világbajnokság.