Magyar futball: ki kellene emelkedni a selejtből

Elsősorban a középmezőnynek ígér sokat, hogy a 2016-os labdarúgó-Eb-n már 24 csapat vehet részt.

Ch. Gáll András
2014. 09. 03. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa futballja rohamosan fejlődik – legalábbis változik –, és a szovjet blokk, majd Jugoszlávia felbomlásával az országok száma is nőtt, de nem olyan ütemben, mint az Eb mezőnye: 1976-ig mindössze négy csapat vett részt a végjátékban, 1980-tól nyolc, 1996-tól tizenhat, 2016-tól pedig huszonnégy. Annyi, amennyi az 1986 és 1994 közötti világbajnokságokon. Így az eddigi 31 helyett 51 mérkőzést fognak rendezni, hat négycsapatos csoportban, a nyolcaddöntőktől – ahová a négy legjobb harmadik is bejut – egyenes kieséses rendszerben, de ez legyen a házigazda és egyelőre egyetlen biztos induló franciák gondja.

A többiek, különösképpen a mieink, akik 1972 óta nem jártak kontinenstornán, egyelőre jobban teszik, ha a selejtezőre összpontosítanak. Az 53 benevezett válogatottat nyolc hatos és egy ötös csoportba sorsolták, egyenes ágon lép ki az Eb-re minden első és második, valamint a legjobb harmadik, a további nyolc harmadik párharcot vív a maradék négy kvótáért. Mielőtt azt gondolnánk, alapvetés, hogy csupán kontinensünk egyletei indulhatnak, ne feledjük, Kazahsztán, Azerbajdzsán, Grúzia, Örményország és Izrael is a rajtot várja, pedig előbbi négy ország Európa és Ázsia határán, utóbbi egyértelműen Ázsiában fekszik. Tekintsük ezt földrészünk szövetsége, az UEFA gesztusának, amelynek hozadéka eddig csekély, kockázata bezzeg jóval nagyobb, hisz a befogadottak némelyikéhez látogatni felér egy lőporos hordóban töltendő hétvégével.

Földrészközi összevetésben érdemes megjegyezni, hogy a Copa Americára nem is selejteznek, mind a tíz dél-amerikai jelentkező állandó résztvevő, újabban kiegészülve két meghívottal, legutóbb Japánnal és Mexikóval, az Afrikai Nemzetek Kupáján és az Ázsia-kupán pedig egyaránt tizenhatos a főtábla. Igaz, sehol nincs annyi potens válogatott, mint Európában, bár a legjobbak számára nem sokat számít a tizenhatról huszonnégyre ugrás. Ők így is, úgy is kijutnak, a harmatgyengék pedig így se, úgy se, rajtuk talán a negyvennyolcas létszám segítene. A változást az úgynevezett középmezőny érezheti meg leginkább, amelynek tagjai eddig bravúr árán csusszanhattak ki az Eb-re, mostantól azonban elég lehet akár beváltaniuk a papírformát.

Az 1996 és 2012 közti öt 16-os kontingensű kontinensviadal mindegyikén ott volt Spanyolország, Olaszország, Németország, Franciaország, Hollandia, Portugália és Csehország, csupán egyszer hiányzott Anglia, Oroszország, Horvátország, Dánia és Svédország. E tizenkét csapat tekinthető tehát a törzsgárdának; egyelőre tét nélkül, félénken jegyezzük meg, hogy közülük egy sem található az aktuális magyar érdekeltségű csoportban. E 1996 és 2012 közötti listán 27 náció tűnik fel legalább egy megjelenéssel, közülük az Eb-n egyszer vagy kétszer jártak számára kínál különleges esélyt a franciaországi huszonnégy. No meg talán az „örök” lemaradóknak is, akikből több a legfrissebb FIFA-világranglista első ötven helyezettje közé is befér: a 19. Bosznia-Hercegovina, a 34. Magyarország, a 41. Wales, a 45. Szlovákia, a 46. Izland és a 49. Montenegró.

Nagyjából mégis két részre oszthatók a kvalifikációra készülők: az első kasztba azok tartoznak, akik magától értetődő természetességgel jelentik ki, hogy elvárható a továbbjutás, a másodikba azok, akiktől hasonlóan határozott optimizmust köznevetség fogadna. Illetve létezik a harmadik, átmeneti kategória, ahol akár azt mondják az érintettek, továbbjutunk, akár azt, nem jutunk tovább, a köznevetség a legvalószínűbb reakció. Ide egy együttest, illetve nációt sorolhatunk. Vajon melyiket?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.