Irány Krakkó, magyar–lengyel hokicsúcs!

Jégkorong-válogatottunk még idehaza sem játszott a feljutásért tizenötezer néző előtt.

2015. 04. 25. 3:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Először 2002-ben csillant fel az A csoportba jutás reménye. Teljesen váratlanul. A mieink a Dunaújvárosban, valamint Székesfehérvárott megrendezett vb-n meglepetésre – Szuper Levente azóta is sokszor emlegetett remeklésének köszönhetően – 3-1-re legyőzték Norvégiát, így Dániával játszottak az első helyért; a 6-2-es vereség fájó volt, de nem igazságtalan.

A második sansszal egyből élt a magyar válogatott, 2008-ban Szapporóban ugyanúgy 4-2-re legyőzve Ukrajnát, mint csütörtökön. Az A csoportos kaland után 2010-ben Ljubljanában Szlovénia nem adott kegyelmet, legjobbja, Anze Kopitar nélkül sem férhetett kétség a 4-1-es sikeréhez.

Ezután következett a két budapesti világbajnokság, 2011-ben és 2013-ban, amelyeken egyaránt az olaszok állták el az A csoportba vezető utat, előbb hosszabbításban 4-3-ra, majd 2-1-re nyertek. Igaz, két éve nem őket, hanem inkább magunkat okolhattuk: ha 3-0-s vezetésről nem kapunk ki a koreaiaktól, belefért volna az olaszok elleni kudarc.

Idén az eddigi teljesítményünkben akarva sem találhatnánk hibát. Szoros meccsen győzelem Japán és Ukrajna ellen, sima siker Olaszország fölött, kalkulálható vereség Kazahsztántól. Újdonság az elmúlt évtizedhez képest, hogy a mieink az olaszok és az ukránok ellen is irányították a játékot, bátran letámadtak, korábban inkább a kontrahoki jellemezte a magyar csapatot.

S akkor ma jönnek a lengyelek. Barátaink 1992-ben még olimpián, 2002-ben A csoportos világbajnokságon szerepeltek, aztán lecövekeltek a divízió I-ben, a 2012-es átszervezés után annak is a második felében. Csak harmadik próbálkozásra, tavaly jutottak fel az első hat közé, az A osztályba. Nem véletlenül, a lengyel hoki néhány év alatt nagyon megerősödött. Az első osztályban tíz klub szerepel – nálunk a Mol-ligában csupán öt magyar, s hatodikként ott van a Fehérvár. A lengyel bajnokság erejét mutatja, hogy kettő kivétellel valamennyi válogatott játékos onnan került ki.

A magyar válogatott az elmúlt években rendre esélyesként játszott a lengyellel, 2010-ben például a vb-n 6-0-ra nyert. Az ősszel aztán fordult a kocka: Budapesten a négy nemzet tornáján, majd februárban Torunban is lengyel győzelem született (6-4, illetve 2-0). A világbajnoki eredmények alapján nehéz jósolni. Mi legyőztük Olaszországot 4-1-re, ők kikaptak tőle 2-1-re, Kazahsztánnal szemben viszont ők csak 3-2-re maradtak alul, mi 5-0-ra.

Rich Chernomaz, a magyar válogatott szövetségi kapitánya nem is kívánt esélylatolgatásba bocsátkozni, inkább a feladatokra összpontosított. „Mindig az utolsó lépcsőfok a legnehezebb. Mindenki tudta, hogy ez nem lesz könnyű torna, és csak a kazahok emelkednek ki a mezőnyből. A jobb összpontosítás, a kevesebb hiba dönt majd szombaton. Ismerjük a lengyel csapatot, de ez fordítva is igaz. Elemeztük a játékukat, és készen állunk a döntő ütközetre.”

Divízió I/A-s világbajnokság. Az 5., utolsó forduló párosítása:
Ukrajna–Japán 13.00
Kazahsztán–Olaszország 16.30
Lengyelország–Magyarország 20.00

Az állás: 1. Kazahsztán 12 pont (és már biztosan első, azaz feljutott), 2. Magyarország 9, 3. Lengyelország 6, 4. Olaszország 5, 5. Japán 3, 6. Ukrajna 1

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.