„Már most mennék játszani, alig várom, hogy elkezdődjön az Európa-bajnokság. Örülök, hogy Fegyverneky Zsófi alig két hónapos kisbabájával a karján vállalta a részvételt, s bevallom, annak még jobban örülnék, hogyha Béres Timi még mindig centerként állna a válogatott rendelkezésére, s nem mint a kosárlabda egyik európai nagykövete, egyszersmind csapatvezető” – ezekkel a szavakkal köszöntötte az egybegyűlteket Vajda Anna, a Győr sokszoros válogatott magasbedobója a június 11-én kezdődő, nagyobbrészt magyarországi rendezésű női Eb sajtótájékoztatóján a döntőnek otthont adó SYMA-csarnokban. Vajda és Béres hosszú éveket töltött együtt a Pécs és a Sopron csapatában, s természetesen a nemzeti együttesben is.
Bár a mai magyar válogatottnak nincs olyan képességű centere, mint Béres volt fénykorában, a Stefan Svitek szövetségi kapitány vezérelte együttes nem esélytelen azon az Európa-bajnokságon, amelyen a rendező jogán indulhat, hatéves kényszerű távolmaradás után.
Az idei nyáron az év egyik legnagyobb sporteseménye Magyarországon a kosárlabdához kapcsolódik. Alig ötven nap múlva útjára indul a labda a sportág történetének első olyan női Európa-bajnokságán, amelyet egynél több ország együttműködésében, közösen rendeznek.
Legjobbjaink Sopronban vívják csoportmeccseiket Litvániával, Svédországgal, Szlovákiával és Spanyolországgal, az első három jut tovább a középdöntőbe, ahol két hatos csoportban – Győrben és Debrecenben – folytatódnak a küzdelmek. Innen az első négy-négy kvalifikál az immár kieséses rendszerben folyó negyeddöntőbe, a fővárosi SYMA-csarnokba.
Ahogy Szalay Ferenc, a szövetség elnöke és Gáll Tamás, Stefan Svitek segítője fogalmazott, a minimális célkitűzés a tizenkettő közé kerülés, ami cseppet sem lenne tucateredmény, hiszen a bivalyerős csoportellenfelek közül legalább kettőt le kellene győzni. Szalay hangsúlyozta, az előkészületek kiválóan haladnak, és a magyar kosárlabda számára ez a kontinensviadal hatalmas lehetőség.
Budapest főpolgármester-helyettese, Szalai-Bobrovniczky Alexandra az Európa-bajnokság turisztikai jelentőségét emelte ki, hiszen tizenkilenc ország válogatottját látjuk vendégül, és egész Európa ránk figyel majd a torna idején. Bár Budapesten évről évre világversenyek sorozatát rendezik, a labdajátékok között világszinten a labdarúgás mögött a kosárlabda a második legnépszerűbb, így különösen megtisztelő, hogy otthont adhatunk az idei női Európa-bajnokságnak. Kiváló alkalom lesz arra, hogy Budapest ismét megmutathassa, hogy a sport igazi fővárosa, mondta a főpolgármester-helyettes.
„Remekül halad a jegyek értékesítése, Sopronban a 2500 nézőt befogadó arénába csak a svédek már megvettek 500 bérletet, a szlovákok is több száz jegycsomagot vásároltak, és természetesen a hazai szurkolók is szépen veszik a belépőket” – mondta Bodrogváry Iván eseményigazgató, és hozzátette, kimondottan elérhető árú jegycsomagokról beszélünk, például a teljes budapesti kör (négy negyeddöntő, két elődöntő, bronzmeccs, döntő) mérkőzéseire szóló pakett csupán 12 600 forintba, 42 euróba kerül.
Stefan Svitek szövetségi kapitány ezúttal is hiányzott a sajtótájékoztatóról. Hogy miért? Nos, a főállásban a Wisla Kraków edzőjeként tevékenykedő szakember még javában érdekelt a lengyel bajnoki döntőben, amely ez idő szerint 1-1-re áll. Május 4-én, a felkészülés miskolci kezdetén azonban már itt lesz a lányokkal.
Miként Fegyverneky Zsófia, az egyelőre 17 tagú keret – Vajdával együtt – legrutinosabb tagja is, aki február végén adott életet kisfiának. A játékos már mozog, hogy ne teljesen a nulláról kezdje a felkészülést. Ha formába lendül, nagy szükség lesz rá, ahogy Svitek krakkói klubjátékosára, az amerikaiból honosított Alexandria Quigley-re is, aki ráadásul nyáron a WNBA-ben, a Chicago Sky csapatában is érdekelt. Őt a szövetség úgymond „kivásárolja” az Eb időszakára.
A második héten Sopronba költözik a csapat. Olaszországban játszik két edzőmeccset, majd a következő hét végén Podgoricában vesz részt négyes tornán a horvátokkal, a bosnyákokkal és a montenegróiakkal. Az Eb előtti utolsó héten Törökországban fejeződik be a felkészülési mérkőzések sorozata, miközben a keretet 14 fősre szűkíti a stáb.
Ivkovicsné Béres Tímea mint a magyar csapat vezetője örömmel látta, hogy összefog a sportág. Ennek jegyében állt össze a válogatott stábja. Béres kiemelte: az utolsó hazai rendezésű Eb-n, 1997-ben még mint játékos vett részt, ami pályafutása egyik legnagyobb élménye volt.
Június 27-én nemzetközi gálameccset rendeznek, amelynek különlegessége az lesz, hogy a győri busztragédiában lábát elveszítő Natasa Kovacevic speciális, új végtaggal vesz majd részt rajta. Ezen mérkőzésen a tervek szerint Béres Tímea és az MKOSZ elnöke mellett sok külföldi híresség is pályára lép. Hazai részről még Balogh Judit, Károlyi Andrea és Dávid Kornél játszik, a külföldi kiválóságok között ott lesz Arvydas Sabonis, Dino Meneghin és az első európai NBA-játékos, a bolgár Georgi Gluskov.