Botrányos hornyákos úszóközgyűlés

Egy nyolcgyermekes férfi tematizálta a kongresszust.

Ch. Gáll András
2015. 05. 22. 20:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) további öt évre Gyárfás Tamást választotta meg elnöknek a pénteki rendkívüli tisztújító közgyűlésen. Az új főtitkár Szántó Éva lett, a tisztséget eddig betöltő Szabó Tünde általános alelnökké avanzsált, Sós Csabát, a Testnevelési Egyetem tanszékvezetőjét pedig egyhangúlag szakmai alelnökké tették meg.

Körülbelül ennyiben foglalható össze aktuálisan legeredményesebb sportágunk kongresszusa, a kiemelt érdeklődés – a sajtó és a tagszervezetek részéről – azonban egy bizonyos Hornyák Viktornak szólt. Az ungvári születésű, nyolcgyermekes férfi a debreceni illetőségű, de Hajdúszoboszlón működő Széles Sándor Úszó-Nevelő Műhely működtetője; önmagát „coachnak”, azaz edzőnek aposztrofálja, de hazánkban elfogadott képesítése nincs.

Hornyák hónapok óta kampányt folytat Facebook-oldalán a szövetség vezetői, első helyen Gyárfás Tamás elnök ellen, felhánytorgatva 19 és 5 évvel ezelőtti eseteket (az atlantai olimpiát megelőző úgynevezett fantomversenyt, amelynek segítségével pluszban jó néhányan kiutazhattak az 1996-os ötkarikás játékokra, továbbá a 2010-es budapesti vizes-Eb-t követő Kehi- és APEH-vizsgálatot, amelynek következményeképpen a szövetségnek 43 millió forintos bírságot kellett fizetnie), meg még ezer más dolgot, azzal vádolva a MÚSZ-t, hogy működése átláthatatlan, s az állami pénzek elosztása ellenőriz(het)etlen.

A termetes férfiú one man show-vá változtatta a közgyűlést, valamennyi létező tisztségre (elnök, általános és szakmai alelnök, főtitkár, elnökségi tag) jelöltette magát, miközben olykor egy Mónika-show, máskor egy kocsmai purparlé szintjére süllyesztette a sportág elvileg legmagasabb fórumát folytonos közbekérdezéseivel, bekiabálásaival.

Egyetlen szavazatot sem kapott, s mivel valóban minősíthetetlen módon adta elő mondandóját, a jelenlévők – akik közül pedig sokan azért (is) jöttek el, hogy meghallgassák a debreceni megmondóembert – kivétel nélkül ellene fordultak. Ez volt az az eset, amikor a stílus, a forma felülírta a tartalmat, végül senki sem volt kíváncsi arra, mit is akar Hornyák úr.

Vélhetően maga sem tudja

 

A 2017-es világbajnokság nyugodt előkészítése érdekében előrehozott tisztújító közgyűlésen Gyárfás Tamást újabb öt évre megválasztották a szervezet elnökének, 99.9 százalékos, elsöprő többséggel. A két új alelnök Szabó Tünde és Sós Csaba lett, az elnökségbe pedig minden eddiginél több világnagyság került: Cseh László, Hargitay András, Güttler Károly, Wladár Sándor és a szövetségi kapitány, Kiss László. Az adminisztrációt mostantól új főtitkár, Szántó Éva irányítja az alelnökké előlépő Szabó Tünde helyett.

 

2016 ősze helyett már most tisztújító közgyűlést tartott a Magyar Úszó Szövetség, az erre a ciklusra megválasztott elnökség ugyanis a márciusi fejlemények fényében – Magyarország 2021 helyett 2017-ben lesz a világbajnokság házigazdája – azt javasolta, hogy a nagy esemény zavartalan előkészítése érdekében hozzák előre a választást. Így elkerülhető az, hogy a vb-szervezés hajrájában egy esetlegesen új szövetségi vezérkar lépjen be a folyamatba.

 

A közgyűlés a hagyományoknak megfelelően elismerések átadásával kezdődött: Centenáriumi Érdemérmet kapott Mészárosné Korényi Olga, aki többek között a négyszeres olimpiai bajnok Darnyi Tamás nevelőedzője, Bodóczky László, a Bács-Kiskun megyei szövetség elnöke, valamint dr. Kausz István, aki 1970 és 2014 között látta el a keretorvosi teendőket, többek között kilenc olimpiára kísérve el a válogatott úszókat. Díjazták a legeredményesebb edzőket: a felnőtt férfiaknál Verrasztó Zoltán (az Európa-bajnok Verrasztó Dávid felkészítője), a hölgyeknél Shane Tusup (az Európa-bajnok és rövid pályás világbajnok Hosszú Katinka trénere), az utánpótláskorúaknál Turi György (a kétszeres ifjúsági olimpiai bajnok Szilágyi Liliána mestere) volt a kitüntetett.

 

A 2014-es esztendőről szóló szakmai, pénzügyi és könyvvizsgálói beszámolót a közgyűlés jóváhagyta – Szabó Tünde főtitkár szóbeli kiegészítésként még büszkén számolt be arról, hogy az olimpiai sportágak összevetésében az úszók végeztek a pontverseny élén, többek között a sportágfejlesztési programnak köszönhetően, melynek keretében sikerült valamennyi szakmai igényt kielégíteni. Elmondta azt is, hogy mind a szövetség, mind a műhelyek minőségi munkát végeztek, mindezt az átláthatóság jegyében, az elszámolásokat rendben és időben teljesítve. Barta Csaba sportigazgató-helyettes a Magyar Olimpiai Bizottság nevében mindehhez annyit tett hozzá, hogy a Magyar Úszó Szövetség példaértékű és kiemelkedően eredményes munkát végzett és végez az elmúlt években, amely követendő példa lehet minden más sportág számára.

 

Ezután következett a tisztújítás: a küldöttek elsöprő, 99,9 százalékos többséggel választották meg Gyárfás Tamást újabb öt esztendőre elnöknek – a posztot 1993 óta betöltő sportdiplomata a legrégebben szolgáló szakszövetségi elnöknek számít a magyar sportban.

 

Általános alelnöknek Szabó Tündét, szakmai alelnöknek Sós Csabát tette meg a közgyűlés. Szabó Tünde fél évtized után köszönt le a főtitkári tisztségről, miután a jövőben ügyvédi munkát is végez, ez pedig az új polgári törvénykönyv értelmében összeférhetetlen lenne eddigi pozíciójával. Ugyanakkor a tagságnak megígérte: ezután is hasonló odaadással tevékenykedik majd a magyar úszósportért, mint eddig. Helyette Szántó Éva, az egykori Nemzeti Sportszövetség, valamint az evezős szövetség korábbi főtitkára irányítja ezentúl a MÚSZ-adminisztrációmunkáját.

 

Minden korábbinál több legendás úszó és szakember vált az elnökség tagjává: olimpiai érmeseink közül Cseh László, Hargitay András, Güttler Károly és Wladár Sándor, továbbá olyan edzőnagyságok, mint Kiss László, Tóth Ákos és Törös Károly. Rajtuk kívül Becsky András, Fodor Szabolcs, Sass Katalin, Török Enikő és Vizi Csaba került be a MÚSZ-t a következő öt évben irányító 15 fős grémiumba. Az ellenőrző testület elnökévé Orendi Mihályt, tagjaivá Kézsmárki Évát és Nagy Anikót választotta a közgyűlés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.