Tizenkilenc díjazottat ünnepeltek a fairplay-gálán

A kitüntetésben nem csupán sportolók, hanem művészek is részesülhetnek.

2015. 05. 11. 20:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elismerést kapott a hétfő esti, budapesti gálán többek között Majthényi Szabolcs és Domokos András tizenegyszeres vitorlázó-világbajnokok, Vígh László tornamesteredző, a kétszeres olimpiai bajnok, Magyar Zoltán trénere, valamint Kovács István ötkarikás bajnok, amatőr- és profivilágbajnok ökölvívó.

Kamuti Jenő, a Magyar és a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke beszédében emlékeztetett arra, hogy ötven évvel ezelőtt, 1965-ben a magyar sportújságírók kezdeményezésére az akkori sporthivatal hozta létre a Magyar Fair Play Bizottságot, s ez a jubileum emeli a díjátadó értékét.

Simicskó István sportért felelős államtitkár arról beszélt, hogy a sport sok-sok értéket hordoz magában, jellemformáló, közösségalkotó, ám a legfontosabb, amire megtanít, a szabályok betartása és a sportszerűség.

„Ma olyan világban élünk, ahol a sportszerűségre kevesebb figyelem jut, ezért is fontos a fair play szellemiségének terjesztése” – hangsúlyozta Simicskó István.

A sporttal kapcsolatos díjak átadása után Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár kiváló gondolatnak nevezte, hogy már nemcsak sportolókat, hanem művészeket is díjaz a fair play bizottság. Platón ókori görög filozófust idézve kiemelte, hogy korunk társadalmának szüksége van arra, hogy nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is egészséges emberek alkossák, és a művészek a lelki nevelésünkhöz járulnak hozzá tevékenységükkel, alkotásaikkal. Majd átadta a két művész kitüntetettnek, Rudolf Péter színművésznek és Mihály Gábor szobrásznak a fairplay-díjat.

A MOB illetékes testülete hat kategóriában – fair play életműdíj, fair play a szabadidősportban, a fair play eszméjének népszerűsítése, fair play cselekedet, a fair play eszmeisége a művészetben, illetve „a sport szolgálatában” – ítélt oda elismeréseket.

fair play cselekedet:
trófea: Osváth Richárd (kerekes székes vívó), Kónya Imre (ügyvéd, korábbi belügyminiszter)
diploma: Vanek Ákos (triatlonos), Szabalics Szilárd (labdarúgó)

„a sport szolgálatában” kategória:
trófea: Molnár Zoltán (sportvezető, szakedző)
diploma: Takács Ferenc (egyetemi tanár, filozófus)

életműdíj:
trófea: Pál Ferenc (volt válogatott atléta, plébános), Dobszai Jenő (edző, pedagógus), Kovács István (olimpiai és világbajnok ökölvívó)
diploma: Palotai Károly (olimpiai bajnok labdarúgó, játékvezető), Vígh László (tornamesteredző), Mészáros József (vívóedző, bíró), Kausz István (öttusázó, vívó, orvos), Majthényi Szabolcs és Domokos András (tizenegyszeres vitorlázó-világbajnokok)

a fair play eszméjének népszerűsítése:
diploma: Vass István Zoltán (újságíró, rádiós műsorvezető)

fair play a szabadidősportban:
trófea: Beck Mónika (a Magyarország Szív futónagykövete)

fair play a művészetben:
trófea: Rudolf Péter (színművész), Mihály Gábor (szobrászművész)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.