Az utóbbi évek legnagyobb eligazolási hulláma zajlott ezen a nyáron Székelyföldön – írta múlt héten a Hargita Népe című helyi napilap. Az ISK Csíkszeredát 18 játékos hagyta el, zömmel az 1999-es születésű korosztály hokisai. Többségük Győrbe igazolt, néhányan Székesfehérvárra és Debrecenre váltották a székelyföldi életet, ráadásul a ’99-esek edzője, Antal Károly is Győrben kötött ki.
A lap szerint az első nagy hullám 2010-ben kezdődött – igaz, már korábban is áttelepültek székely hokisok Magyarországra, példaként említhetjük a válogatott több kiválóságát: Bartalis és Sofron Istvánt vagy Mihály Árpádot –, amikor hét csíki hokis igazolt a Fradihoz. A lap szerint azóta folyamatos a játékoselvándorlás Székelyföldről Magyarországra. A Márton Simon által vezetett csíkszeredai Sportiskola idén 18 hokist veszített el, méghozzá úgy, hogy mivel fiatalkorú játékosokról van szó, ellenszolgáltatást sem várhatnak értük a szeredaiak. Így a játékosok fejlődésébe eddig befektetett összegek lényegében elfolytak. Márton Simon a lapnak elmondta: panaszt tettek a Nemzetközi Jégkorongszövetségnél (IIHF) is, „ám az a válaszuk, hogy kössünk profi szerződést a játékosokkal, ami után a magyarországi kluboknak már fizetniük kell. Erre viszont nincs jogi lehetőségünk, meg van kötve a kezünk. Próbáltunk beszélni az oktatásügyi minisztériumban a problémánkról, de semmi eredménye sem volt”.
Márton Simon elmondása szerint megoldásuk egyelőre nincs a problémára, minden korosztályt „megfoltoznak”, így ki tudnak állni minden sorozatban. De mi az oka a jégkorongos „népvándorlásnak”? A korábban Gyergyócsomafalván tehetségeket pallérozó Kercsó Árpád – aki megalapozta a dunaújvárosi jégkorongot, majd szövetségi kapitányként feltette Magyarországot a hokitérképre – az MNO-nak elmondta: „később már hiába jön” egy fiatal hokis, ugyanis ha beválogatják valamelyik román korosztályos válogatottba, magyar színekben már nem szerepelhet. Márpedig a székelyek „Magyarországon érzik otthon magukat” – mondta a ma már csak utánpótlásedzőként, Székesfehérváron dolgozó szakember, aki szerint itt jobbak a körülmények, magasabb a színvonal, ráadásul jobbak a továbbtanulási lehetőségek is.
Ezzel kapcsolatos okot a Hargita Népe is említett: mivel Romániában megnehezítették az érettségit, sokan inkább Magyarországon fejeznék be a középiskolát, itt ugyanis többszintű érettségi rendszer működik. Kercsó Árpád egy további tényezőt is megemlített, amely bonyolítja a helyzet megoldását: Csíkszereda korábbi, jégkorongot támogató polgármestere, Ráduly Róbert a román korrupcióellenes ügyészség látóterébe került, le is tartóztatták háromrendbeli hivatali visszaéléssel és összeférhetetlenséggel vádolják.
Kercsó szerint az a fő probléma, hogy a kiemelkedően tehetséges hokisok mellett a közepes képességűek is átjönnek. A legendás hokiedző elmondta: korosztályonként többnyire csak egy-két nagy talentum van – kivéve a '99-eseket, ott egy tucatnyian. Hozzátette: egyébként nem mindenkit lehet átcsábítani Magyarországra, neki például két olyan esete is volt, amikor már fehérvári utánpótlásedzőként próbálkozott tehetséges fiataloknál, ám a család – egy esetben az ötéves öcs – közbeszólt.
A Hargita Népe megkereste a Magyar Jégkorong Szövetséget, hogy a nevelési költségtérítésre vonatkozó szabályozásuk vonatkozhat-e a csíkszeredai és gyergyószentmiklósi utánpótlás-nevelő műhelyekre. Az MJSZ válaszában közölte: csak a magyarországi átigazolásokra vonatkozik a szabályozásuk, külföldi transzfereknél az IIHF iránymutatását követik. Mivel ezekben az esetekben nem magyarországi születésű játékosok érkeznek magyar klubokhoz, a nemzetközi szövetség szabályozása a mérvadó. Ők viszont az ISK Csíkszeredának olyan javaslatot tettek, amely törvényellenes Romániában.
A magyar szövetség főtitkára, Kovács Zoltán az MNO-nak az ügyben elmondta: „Az MJSZ nem támogatja a székely hokisok nagy számban történő Magyarországra igazolását, ezért is ad az ottani csapatoknak évek óta lehetőséget arra, hogy valamennyi utánpótlás korosztályos magyar bajnokságba nevezhessenek és versenyezhessenek a saját klubjaik színeiben, így a megfelelő színvonalú versenyrendszer biztosított a számukra”. Hozzátette: három évre ötvenmillió forint támogatást különített el az MJSZ a csíkszeredai Sportiskola számára. „Hangsúlyozandó, hogy ez nem játékosvásárlás, hanem általános támogatás az erdélyi és a magyar hoki közös és ezer szálon összekapcsolódó fejlesztése érdekében” – tette hozzá Kovács Zoltán, az MJSZ főtitkára.
„Az semmi” – mondta Kercsó Árpád a támogatással kapcsolatos kérdésünkre. Szerinte ez az összeg a magyar bajnokságban való részvétellel kapcsolatos utazási, étkeztetési és szállásköltségeket nem fedezi. A szakember attól fél, hogy a jelenlegi folyamatok elkedvetlenítik az edzőket, akik feladják a munkát [vagy maguk is átjönnek, mint a fent említett Antal Károly vagy éppen maga Kercsó Árpád – a szerk.], így viszont egyre kevesebb tehetséges hokis lesz Székelyföldön. Éppen ezért az érintetteken kívül is fontos lenne megoldást találni a problémára, ám szerinte olyan lehetőség nincs, amely mindenki számára jó lenne.
A szeredaiaktól tavaly sokan csatlakoztak a Miskolchoz, „Márton Simon szerint akkor a miskolciakkal egyezségre tudtak jutni, és a borsodiak különböző felszerelésekkel kompenzálták az ISK által elszenvedett – a befektetett idő és pénz jelentette – úgynevezett kárt” – írta a Hargita Népe. A lap szerint az ISK Csíkszereda idén felvette a kapcsolatot a győri és debreceni hokiklubbal is, a párbeszéd meg is indult valamilyen fajta kompenzációról. A kérésre elsőre pozitív ígéretet kaptak, de még konkrét döntések nem születtek”.
Megoldás lehetne, hogy ez egyes utánpótlás-műhelyek szerződjenek valamelyik magyar klubbal. Kercsó Árpád szerint valóban lehetne ilyen megoldás, idősebb Ocskay Gábor székesfehérvári szakosztály-igazgató elmondása szerint néhány éve szeretett volna megállapodni a csíkszeredaiakkal, ám nem tudott elegendő forrást szerezni ehhez. Így egyelőre megoldás nincs, a magyarországi csapatok pedig olyan nevetséges kompenzációs ajánlatokat tesznek, mint a Pesterzsébet a Gyergyószentmiklósnak: két játékosért nyolc botot ajánlottak. Farkas Csaba, a Gyergyószentmiklósi ISK jégkorongért felelős szakedzője ezzel kapcsolatban a Hargita Népének kijelentette: „csodálkozunk, hogy a belföldi bajnokságban érik utol a székelyföldi csapatokat. Hát persze, mikor tízesével veszítjük el a sportolóinkat, korosztályok lesznek lyukasok. Nem a többi csapat erősödik, hanem mi és Csíkszereda gyengülünk folyamatosan”. Hozzátette:
Lassan összeomlik a székelyföldi jégkorong.