Görbiczék rejtélyes padlózása: lehetne rá orvosság

Mocsai alatt még jó volt a pszichológus, most nem kell. Vajon miért?

Gabay Balázs
2016. 01. 24. 17:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A különböző csapatsportágak magyar válogatottjai közül hiába keresnénk rutinosabb hullámvasutazót, mint a női kézilabdásokét. Kitörölhetetlen emlék a 2000-es sydney-i olimpián a döntőben tetemes előnyből elszenvedett vereség. Három évvel később a zágrábi csarnokban az olimpiai fináléhoz hasonló forgatókönyv szerint kaptunk ki Franciaországtól a vb-döntőben, akkor is sokan hirdettek nemzeti gyásznapot, e sorok írójának több olyan ismerőse van, aki 2003. december 14-e óta nem hajlandó drukkolni a női kéziseknek. A 2004-es hazai rendezésű Európa-bajnokság elődöntőjében porrá zúzott bennünket Norvégia, a másnapi bronzmeccsen már mi nyomtuk le simán az oroszokat. A mentális padlózásban és feltámadásban van tehát rutinunk, annyi szent.

A 2015-ös világbajnokságon is folytatódott a sorminta. Nemzeti csapatunk történelmi, 32-15-ös vereséget szenvedett a Montenegró elleni csoportmeccsen, alig huszonnégy órával később viszont már megingathatatlan magabiztossággal intézte el a házigazda Dániát. Utóbbi végül hatodik lett, Montenegró nyolcadik, mi meg tizenegyedik helyen végeztünk, ami nemcsak vb-mélypont, de 2012 után újra lemaradtunk az olimpiáról. Németh András szövetségi kapitány lemondott, a napokban pedig elkészítette beszámolóját a történtekről. A dokumentum egyik leginkább szembetűnő megállapítása a következő volt: maga a szövetségi kapitány sem tudja az okát, hogyan tud egy csapat ilyen pokoljárás után egy nappal meggyőző sikert aratni egy csakugyan masszív rivális ellen.

A válogatott éles helyzetben történt mentális összeomlása nem új keletű jelenség, így megpróbáltunk utánamenni, miképp lehet, illetve ki lehet-e egyáltalán küszöbölni ezt a rizikófaktort. Mivel profi élsportolókról beszélünk, kézenfekvő a válasz: igen, szakember, például sportpszichológus segítségével. Idehaza 2007 óta oktatják őket a Testnevelési Egyetemen, posztgraduális képzésen, néhányan sportkluboknál, többen egyéni sportolók, válogatottak mellett is dolgoztak, dolgoznak. Szakmai megbecsültségüket nehéz mérni, hiszen még manapság is dívik a „nem vagyok bolond, minek menjek pszichológushoz” típusú sportolói hozzáállás. A hazai edzői kar egy része úgy tartja, az igazán felkészült szakembernek nincs szüksége más terapeutára, ő maga kell, hogy betöltse ezt a szerepet. Hogy ne menjünk messze, a férfikézi-válogatott jelenlegi szövetségi kapitánya, Talant Dujsebajev sem kért terapeutát csapata mellé. Ennek ellentmond az egyik legnevesebb hazai sportpszichológus, Lénárt Ágota által is sokszor citált tény: a londoni olimpián szerzett nyolc aranyérmünkből hétben volt szerepük az „agydoktoroknak” is. A Magyar Olimpiai Bizottság a maga részéről elismeri tevékenységüket, hivatalos ajánlásban javasolja minden szakágnak, hogy a válogatottaknál csak szakvizsgával és gyakorlattal rendelkező szakemberek tevékenykedjenek.

A nőikézilabda-válogatott menedzsmentje ugyanakkor úgy határozott, hogy nem él a lehetőséggel, ehelyett viszont egy stratégiai tanácsadó céget, a 3B-Systemet kérte fel, hogy tökéletesítse a csapat mentális felkészítését. Ez a döntés még a Vetési Iván-féle vezetéshez fűződik, Németh András pedig munkába állását követően úgy látta, hogy nincs értelme felmondani az együttműködést a vállalattal. A vb-(le)szereplés mikéntje viszont – a szövetség, a játékosok, a stáb mellett – a 3B-System felelősségét is felveti. Ezért szerettük volna megtudni tőlük, hogy pontosan milyen gyakorlatokkal, feladatokkal, tesztekkel készültek, de telefonon levélbeli megkeresést kértek, a levélre pedig nem válaszoltak cikkünk megjelenéséig. Így csupán honlapjuk alapján tudtunk tájékozódni a munkájukról. A cég elsősorban benchmarkinggal kapcsolatos, értékesítési és szervezetfejlesztési, illetve üzleti stratégiai tanácsokkal szolgál a megrendelőknek, és 2015 óta, vagyis alig néhány hónapja a személyiségtípus azonosításának technikájával „nemzeti válogatott és klubcsapatok pszichológiai munkáját támogatják”.

A nemzeti csapathoz közeli forrásból úgy tudjuk, hogy az edzőtáborokban ott voltak, és kizárólag a játékosok lehettek jelen a foglalkozásokon. A lányok a hírek szerint élvezték a közös munkát velük. Amikor a Montenegró elleni hatalmas vereség után Németh hozzájuk fordult tanácsért, ugyanazt tudták mondani, mint a tréner: a csapat játéka teljesen kiszámíthatatlan, a hullámzás okát viszont ők sem tudták megfejteni.

A kócsingcégek alkalmazása az élsportban nem újdonság, élt ilyen lehetőséggel például a magyar női vízilabda-válogatott is korábban – jelezte portálunknak Nagy Sándor. A női kézisek korábbi sportpszichológusa nem tartja problémásnak ezt a megoldást, hiszen egyes részterületeken, mint a kommunikáció vagy a csapaton belüli vezetői hatékonyság, hasznos lehet a munkájuk. Ezek a cégek viszont nincsenek ott a csapatokkal, versenyzőkkel minden világversenyen, nem tudnak segítséget nyújtani, ha speciális helyzet adódik. A pszichológus ezzel szemben egész diagnosztikai anyaggal rendelkezik a különböző játékosokról az előzetes felmérésnek, teszteknek köszönhetően, így egy súlyosabb vereségre, világverseny alatt bekövetkező személyes tragédiára vagy más, hirtelen jelentkező problémára is azonnal tud reagálni. Az Egyesült Államokban – ahol a csapatsportokban a játékosok legapróbb rezdüléseit is mérik, feljegyzik a mentális felkészítés tökéletesítése érdekében – már ott tartanak, hogy az üzleti-vállalati szféra alkalmaz sportpszichológus tanácsadókat a hatékonyság és teljesítmény fokozása érdekében.

Nagy Sándor számára fájó emlék, hogy amikor a sydney-i olimpia előtt fél évig együtt dolgozott a Mocsai vezette női sikercsapattal, az olimpiai bizottság pénzügyi keretébe már nem fért bele, hogy ő is a csapattal tartson Ausztráliába. Pedig pontosan tisztában volt azzal, melyik játékosnak van konfliktusa a másikkal, és hogy az egyes kerettagoknak nagy nyomás alatt simogatni kell a lelkét vagy épp növelni a rájuk rakott terhet. Az akkori magyar olimpiai küldöttséggel mindössze egy-két sportpszichológus utazott el, pedig a nemzetközi trend már akkor sem ebbe az irányba ment.

„Nem feltétlenül őt kell alapul venni, de Michael Phelpsnek például két sportpszichológusa van. A német olimpiai csapat a londoni játékokra mintegy negyven szakembert vitt ki, az Egyesült Államok pedig még ennél is többet” –

vetette össze a „nyugati” szemléletet a magyarral Nagy. Hozzáteszi, az USA olimpiai bizottsága megfelelő végzettséghez és gyakorlathoz kötve maga adja ki a licencet a sportpszichológusnak, ha az megfelel a bizottság által támasztott követelményeknek, másképp nem dogozhat. Úgy látja, idehaza már egyre többen, de még mindig nem elegen ismerik fel, hogy a sportpszichológia a legális teljesítményfokozás komoly lehetősége.

Éppen ezért furcsa, amikor Pálinger Katalintól vagy a kézilabda-szövetségtől azt hallani, hogy női kéziseink ha akarták, kérhették volna pszichológus segítségét a vébé előtt, de ilyet senki sem tett. Üdvösebb lett volna, ha – látván az „agydoktorokkal” felturbózott londoni aranyembereink teljesítményét – saját hatáskörben rendelik el a közös munkát. A hazai női bajnokság a világ legerősebbje jelenleg, a válogatott gerincét adó győri és ferencvárosi kerettagok hétről hétre azt tapasztalják, hogy külön mentális tréning nélkül is simán átgázolnak ellenfeleiken. A nemzetközi mezőnyben viszont már sok csapatnál elemi alkotórésze a stábnak a pszichológus, aki valós lelki támaszt nyújt, és ezzel képes megsokszorozni a riválisok erejét. A fülünkben cseng a 2013-as vb-bronzos magyar csapat tagjainak szavai: Karl Erik Böhn egészen lenyűgöző módon volt képes motiválni, lelkierőt önteni a kézilabdázókba, jórészt ennek volt köszönhető a kiugró siker. Erre viszont nem minden tréner képes.

Nagy Sándor véleménye szerint idehaza is vannak pozitív kezdeményezések, az edzői továbbképzésekre már gyakran elhívják őket is. Mivel a sportpszichológia alkalmazott tudomány, nem kell feltalálni a spanyolviaszt, pusztán élni lehet a szakma nyújtotta lehetőségekkel. A kapu minden sportág előtt nyitva áll.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.