Sikeredzőket a bizalom szül

A szakmában hisznek benne: a szövetség itthon is megtalálja a legjobb kapitányt a férfiválogatotthoz.

Arday Attila
2016. 02. 05. 7:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig hipotézis volt, de a tájékozódásunk alapján inkább hiedelem, hogy a magyar edzők között nincsenek alkalmas szakemberek a férfi kézilabda-válogatott élére, ahová jelenleg kapitányt keres a magyar szövetség. Akik mélyebben ismerik a sportág hátországát, NB I-es csapataink helyzetét, tudják, hogy nem is egy olyan, ideális korban lévő edzőnk van, aki folyamatosan képezi magát, motivált, és bebizonyítaná a legmagasabb szinten is a képességeit – ha megkapná rá a lehetőséget. Ez az, ami most már másfél évtizede nem adatik meg fiatal edzőinknek a nemzeti csapatunknál, illetve Bajnokok Ligája-szintű klubjainknál, a Veszprémnél és a Szegednél.

Ha hagynak valakit több éven át dolgozni, a játékosok beállnak majd mögé. Senki sem nagy névvel, nagy edzőként születik, hanem azzá válik. Az általunk megkérdezettek sorolják a hazai és nemzetközi példákat, nemcsak a kézilabdából.

A legaktuálisabb Bíró Attila, aki januárban Európa-bajnoki aranyig vezette és olimpiai kvótához segítette női vízilabda-válogatottunkat. Pedig korábban a sportágban ismeretlen Új-Zélandon dolgozott, nem sorolhatott fel az önéletrajzában nagy eredményeket – de valahol el kellett kezdenie. Ahogyan Kemény Dénesnek is, akit az 1996-os atlantai játékok után jóval ismertebb edzők helyett, meglepetésre neveztek ki férfikapitánynak, majd három olimpiai aranyat nyert egymás után a csapatával.

Kézilabdában az egyik leglátványosabb példa Claude Onesta, a francia férfiválogatott szakvezetője, aki a 2000-es évekig Toulouse-ban dolgozott, nem ért el világraszóló eredményeket, nem is volt világszínvonalú csapata. Nemzeti szövetségének mégis volt bátorsága kinevezni a szövetségi kapitányi posztra. Éveken nem tudta kihozni a válogatottból, ami benne volt, nem jutott a négy közé a 2004-es athéni olimpián, pedig már akkor a rendelkezésére állt Nikola Karabatic. Ám a 2006-os Eb-t már megnyerték, majd a pekingi és a londoni játékokat is.

Itthon, a nyolcvanas évek elején Mocsai Lajos huszonévesen megkaphatta Európa egyik legerősebb klubja, a Vasas női csapatát, majd 1982-ben megnyerte vele a BL elődjét, a BEK-et. Ezután nyert férfiválogatottunkkal világbajnoki, női válogatottunkkal olimpiai ezüstérmet.

Most az utódjának utódját keresi a szövetség a férfiak élére. Amikor a héten menesztett kapitányt, Talant Dujsebajevet – még az Eb előtt – arról kérdeztük, miben vannak lemaradva a magyar edzők az Európa szerte futtatott (és sikeres) spanyoloktól, úgy vélte, semmivel. A januári Eb-n Dujsebajev a bőrén tapasztalhatta meg, mennyire más kész sztárjátékosokkal dolgozni egy gazdag klubban (esetében a lengyel Kielcével), mint tapasztalatlan fiatalokkal a hazai bajnokságból.

A magyar mezőnyben számon tartják azokat a tréneket, akik napról napra, akár csapatról csapatra járva játékosokat képeznek, nevelnek, még az NB I-ben is. Ha valaki megsérül közülük, esélyük sincsen egy klasszist igazolniuk helyette, amúgy sincsenek klasszisaik. Hutvágner Istvánról, Rosta Istvánról vagy akár Dujsebajev volt segítőjéről, Sótonyi Lászlóról a szakmában tudják, milyen bravúr olyan fiatalokkal kisebb eredményeket is elérni, akik a korábbi éveikben nem kapták meg a megfelelő alapokat. Ahogyan a máig utolsó nagy generációt (Nagy Kornél, Császár Gábor, Zubai Szabolcs) kinevelő Imre Vilmos és György László hozzáértése is közismert kézilabdás körökben.

A skandináv országokban abban is előttünk járnak már, hogy ideális korban lévő szakembereiknek megadják a bizalmat, szövetségi kapitányként is. A férfiaknál Norvégia és Svédország – a magyarokénál semmivel sem erősebb játékosállománnyal – ott lesz a tavaszi olimpiai selejtezőben, a mieink nem.

Ha a szövetség nem ikonokat, nagy neveket akar feltétlenül leültetni a válogatott kispadjára, hanem a szakemberek tervei, programjai alapján választ kapitányt, itthon is megtalálja a legjobbat. Feltéve, hogy hagyja éveken át nyugodtan dolgozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.