Közismert tény volt az uszodában, hogy Kiss László korábban részt vett csoportos nemi erőszakban, talán csak a portás nem tudott róla – erről beszélt a TV2 Mokka című műsorában szerda reggel Gyárfás Tamás. A Magyar Úszó Szövetség elnöke szerint Kiss Wikipédia-oldalán is lehet olvasni a történtekről, a szócikket pedig nem ma írták. Gyárfás azonban tévedett: mint a 24.hu rámutatott, az oldalt tegnap frissítették, a nemi erőszakról szóló rész is akkor került be.
A vezető szerint Kiss eleget tett a bírósági ítéletnek, szabadulása után pedig bizonyított. Mint mondta, az ügyet csak azok kapták fel szerinte, akik nem kedvelik a szövetségi kapitányt vagy le szeretnék járatni az úszószövetséget. Gyárfás ugyanakkor hozzátette azt is: nem tartaná helyénvalónak, ha Kisst állítanák be áldozatnak, miután az áldozat a megerőszakolt nő volt, aki lehet, ma már nagymama, és sosem kért elégtételt. Az úszószövetség vezetője szerint viszont tanítványai úgy vélik, hogy Kiss remek edző és nem egy szatír.
Kissről a Blikk írta meg a Privátkopóra hivatkozva, hogy L. Lászlóval és V. Lajossal együtt 1961-ben csoportosan megerőszakoltak egy Zsuzsanna nevű nőt. Kiss is segített lefogni az áldozatot, majd ő már az ernyedt nővel közösült. Első fokon Kisst öt, míg két társát négy-négy évre ítéltek, de másodfokon enyhítettek, így a mostani szövetségi kapitánynak, a Ferencvárosi TC akkori úszójának csak három évet kellett ülnie. Büntetését Nagyfán töltötte.
Húsz hónap lett a három évből
A három évet sem ülhette le végül Kiss László – írta ugyanakkor az Index az ATV honlapjára és a Nemzeti Sportra hivatkozva. Az Atv.hu szerint amnesztiával szabadult: ’62 februárjában elítélték, ’63-ban viszont már részt vett az országos úszóbajnokságon, ahol 200 méter pillangón lett harmadik. A Nemzeti Sport is arról írt, hogy alig több mint húsz hónapot volt Kiss börtönben. „Beismerés nem volt az ügyben, ez tény. Ahogyan az is, hogy a bűnhődésem után semmilyen hatóság nem tiltott el az úszástól, attól, hogy edzőként dolgozzak tovább” – mondta a lapnak Kiss. Kérdés, hogy ilyen erkölcsi bizonyítvánnyal hogyan vállalhatott felelős munkát akkor a jelenlegi úszókapitány.
Sokáig nem kellett tartania tőle, hogy nem fog tudni bizonyítani: ’65-ben már a Budai Spartacusban volt főállású edző, majd ’67-ben annak vezetője, ’71-ben pedig az öttusa-válogatott úszóedzője lett. Később még a női úszóválogatott edzőjeként is dolgozott, ma pedig úszószövetségi kapitány.