Viharos napok előzték meg a vezetőváltást az öttusa-válogatottak élén. A sportág az elmúlt években nem a legfényesebb eredményeket produkálta, és emiatt sokan a válogatottak vezetését hibáztatták.
Kritikák kereszttüzébe került a leköszönő szakvezető, a 72 éves Pálvölgyi Miklós is, aki a férfi- és női válogatottnak egyaránt a szövetségi kapitánya volt. Pálvölgyi már november közepén jelezte, hogy szerződése január 31-én lejár, és ő már nem pályázik.
A két új szövetségi kapitány személye nem jelent különösebb meglepetést, és forradalmi változtatások sem feltétlenül várhatóak tőlük; mindketten a Magyar Öttusa Szövetségben viseltek tisztséget.
A versenyzőként kétszeres olimpiai, négyszeres világ- és egyszeres Európa-bajnok Martinek az elmúlt években megbízott főtitkárként dolgozott, a szintén világbajnok Kállai Ákos pedig az utánpótlás szövetségi kapitánya volt. Kállait is érték kritikák a változást szorgalmazó tábortól, mivel az utánpótlás-nevelés sem hozott átütő sikert az elmúlt években.
A sportágon belül uralkodó feszültségeket Marosi Ádám öttusa-világbajnok, a londoni olimpia bronzérmesének kirohanása is jelezte: a sportoló Hosszú Katinkához hasonlóan nyilvánosan emelte fel a hangját a sportág vezetése ellen, de az olimpiai bajnok úszónál keményebb szavakat használt. A sportoló a Magyar Öttusa Szövetség (MÖSZ) decemberi tisztújító közgyűlése előtt szólalt fel.
„Hányingerem van attól, amit tapasztalni lehet a sportágban. Mindenki keresi a pozíciót, a tuti állást, mennek az ígérgetések. Közben pedig minden felelősség rajtunk, versenyzőkön volt és van” – mondta Marosi. Szerinte a versenyzők pontosan látják, mi zajlik a háttérben, lemaradtak a világtól. Ráadásul azt is mondta: súlyos pénzösszegek tűntek el.
„Ádám felnőtt ember, de ezek súlyos vádak. Mi állunk elébe minden vizsgálatnak, az Emmi félévente elszámoltatja a szövetséget, ez egy részletes, nagyon alapos ellenőrzés. Még az LPM is megnyilvánult az ügyben. Ötvennyolc éve ismerem belülről az öttusát, nem tudok róla, hogy valaki tisztességtelen lett volna ezen a téren” – reagált lapunknak Pálvölgyi, aki szerint eredmények tekintetében sem tragikus a sportág helyzete.
A 2013-as Európa-bajnokságon azért megnyerték az egyénit a férfiaknál és a nőknél is, és a világranglistán is előkelő helyen vannak. Bár elismerte, hogy a versenyzők 2008 óta szerepelnek világversenyeken, folyamatos terhelés alatt vannak, és ebből nem biztos, hogy mindig pozitívan jöttek ki, ráadásul három fontos női versenyzőjét veszítette el a sportág 2012 óta.
Hiányzó megújulás, hiányzó eredmények?
A magyar öttusának az olimpiai versenyszámokban (férfi és női egyéni verseny) 2011-től öt éven át nem volt érmes versenyzője. A 2012-es londoni olimpiát Marosi Ádám bronza mentette meg, a többiek mélyen a tudásuk alatt teljesítettek. 2016-ban Kovács Sarolta egyéni világbajnok lett, az olimpián viszont nem jutott a legjobb tíz közé egyetlen magyar sem. Vagyis 2016 zsinórban a negyedik év volt, amikor az esztendő legfontosabb versenyén egyetlen versenyzőnk nem volt a dobogón az olimpiai számokban.
Martinek szerint szellemi és nem szakmai problémákkal kell megküzdenie a szövetségi kapitánynak
– ezt az MTI-nek nyilatkozta az új szakvezető. – A megváltozott világban a versenyzők motiváltsága, hozzáállása is új szemléletet kíván – hangsúlyozta.
Kállai kifejtette: szeretné Martinek Jánossal kialakítani azt a munkamódszert, amivel garantálhatják az előrelépést, biztosíthatják a megfelelő felkészüléseket. Szeretné, ha az eredményesség terén is látványos lenne a javulás – hangsúlyozta.
Abban bízom, hogy a tokiói ötkarikás játékokra már egy ütőképes és eredményes csapattal utazhatunk – nyilatkozta Kállai az MTI-nek.
A MÖSZ elnökségének pénteki döntése értelmében az utánpótlás irányításáért ezentúl a székesfehérvári Szloboda József felel, aki évek óta tagja volt a fiatal versenyzőket felkészítő csapatnak.
A szövetség január 4-én írt ki nyílt pályázatot a férfi és külön a női, valamint az utánpótlás-válogatottak vezetésére. A múlt pénteki határidőig négyen adtak be pályázatot. Vörös Zsuzsanna, a MÖSZ általános alelnöke az MTI érdeklődésére akkor neveket nem mondott.
A megbízások időtartama határozott idejű lesz, 2017. február 1-től 2018. január 31-ig szól, de a felek kölcsönös elégedettsége esetén közös megegyezéssel hosszabbítható évenként az olimpiai ciklus lezárásáig.
Bretz Gyula, a szövetség decemberben megválasztott új elnöke szerint „elegendő számú és jó minőségű pályázat érkezett”, ugyanakkor elismerte, hogy több jelentkezőre számítottak.