Elhunyt Földi Imre, a nemzet sportolója

Földi Imre, a magyar súlyemelés első olimpiai bajnoka volt.

MN
2017. 04. 23. 8:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meghalt Földi Imre, a magyar súlyemelés első olimpiai bajnoka, a nemzet sportolója, aki május 8-án lett volna 79 esztendős – tájékoztatta a család az MTI-t vasárnap.

Életrajza szerint Tatabányán a bányánál lakatosként kezdte pályafutását, első nemzetközi versenye Varsóban volt, ahol bronzéremmel mutatkozott be a világnak. 1955-től 1978-ig a Tatabányai Bányász súlyemelőjeként versenyzett. 1959-től 1977-ig szerepelt a magyar válogatottban. Légsúlyban és pehelysúlyban szerepelt. Nyomás gyakorlatával a világ legjobb versenyzője volt. Öt olimpián, 10 világbajnokságon és 13 Európa-bajnokságon vett részt. 35-ször javított világcsúcsot. Súlycsoportjában a nyomás örökös világrekordere, mert 1973-ban az ő nevéhez tartozott a csúcsbeállítás. 13-szoros magyar bajnok. A sportág egyik legeredményesebb magyar képviselője, rajta kívül nincs még olyan versenyző, aki tizennyolc éven keresztül a világ élvonalához tartozott. Pályafutása alatt húsz alkalommal állított fel világcsúcsot és ötven alkalommal magyar csúcsot.

25 deka, gondoljunk bele!

„Beállítottam összetettben a 367 és fél kilós világcsúcsot, erre ő is elérte ugyanezt az eredményt, viszont 25 dekával könnyebb volt, mint én. Hát mennyi az a 25 deka? Nagyjából ennyi párizsit szoktunk venni a boltban... Így ő lett az olimpiai bajnok, és nekem megint az ezüst jutott” – nyilatkozta a Londontól Londonig című könyvben az 1968-as olimpián történtekről, amikor 1964 után másodszor is ezüstérmes lett, ezúttal a testsúlyszabály miatt. Riválisát, Nasszirit négy évvel később viszont már megelőzte, akkor is világrekordot ért el. Miközben iráni ellenfele az utolsó gyakorlatát hajtotta végre, a versenyben vezető Földi a színfalak mögött rágyújtott egy cigarettára, s úgy izgulta végig a hátra lévő perceket.

Ismerve eredményességét, küzdeni akarását a versenyek előtt mindenütt az esélyeseknek járó hatalmas ünneplésben részesítették. Nem tartozott a szerencsés versenyzők közé, örökké fogyasztania kellett, ezért több alkalommal testsúlyával került a dobogón hátrább.

Öt olimpiai részvételével is világcsúcstartó, minden alkalommal pontszerző helyen végzett. Súlyemelésben, légsúlyban Olaszországban, a XVII., az 1960. évi nyári olimpiai játékokon 6. helyezésével pontszerző. Japánban a XVIII., az 1964. évi nyári olimpiai játékokon ezüstérmes. Mexikóban a XIX., nagy magasságú, az 1968. évi nyári olimpiai játékokon ezüstérmes lett. A Német Szövetségi Köztársaságban a XX., az 1972. évi nyári olimpiai játékokon világcsúccsal nyert olimpiai bajnoki címet.

Az aktív sportolást egy nem várt kellemetlen sérülés miatt 1977-ben fejezte be. 

2009-ben a felújított tatabányai sportcsarnokot róla nevezték el, lánya, Földi Csilla Európa-bajnok súlyemelőnő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.