A csütörtöki versenynapon női párbajtőrben és kardban, valamint férfitőrben kezdődtek meg a versenyek, a legtöbb pástra lépő magyarnak egyúttal be is fejeződtek egyéniben.
A távirati iroda beszámolója alapján a párbajtőrözők 136 fős mezőnyében a világranglistán éllovas, olimpiai bajnok Szász-Kovács Emesének nem kellett még vívnia. Várnai Vivien ötből négy asszót nyert a csoportkörben, majd 13:9-re verte a portugál Fabiana Bonitót, ezzel ő is a főtáblára került. Ugyanez nem sikerült az első szakaszt 4/6-os mérleggel záró Mihály Katának, aki azután 15:9-es vereséget szenvedett a venezuelai Eliana Lugótól, illetve Budai Dorinának, aki 1/6-tal már az első szakasz után befejezte szereplését.
Kardban – amelyben 107 induló volt – Márton Anna csütörtökön még pihenhetett annak köszönhetően, hogy második a nemzetközi rangsorban, és a friss Eb-bronzérmes, 16 éves Pusztai Lizának sem kellett sokáig izgulnia, mivel csoportjában hatból öt ellenfelét legyőzte. Katona Renáta 4/6-tal végzett, majd 15:13-as vereséget szenvedett a spanyol Celia Pérez Cuencától, míg a selejtezőben visszafogott, 1/5-ös teljesítményt nyújtó
Garam Nóra a főtábláért 15:7-re verte a thaiföldi Pornsawan Ngernrungruangrojt. Ő a legjobb 64 között az első fordulóban Márton Annával vív majd.
Tőrben 157 fős mezőny indult. A csoportkör Dósa Dánielnek sikerült a legjobban, ötből ötöt nyert, ezzel csatlakozott a kiemeltekhez a főtáblán. Hári Máté viszont hat ellenfeléből csak egyet tudott legyőzni, így számára befejeződött a verseny. Mátyás Bálint 3/5-tel, Németh András pedig 3/6-tal fejezte be az első szakaszt, ezért nekik még két kieséses asszót kellett vívniuk. Előbbi 15:5-re verte dominikai ellenfelét, majd 15:10-re kikapott a dán Alexander Tsoronistól, utóbbi pedig 15:10-zel búcsúztatott egy chilei tőrözőt, aztán 15:11-re alulmaradt a francia Julien Mertine-nel szemben.
Ma a férfi kardozók és a női tőrözők 64-es táblájának asszóit rendezik, így estére akár érmünk is lehet, elsősorban a kardvívóinknak köszönhetően. A többi egyéni versenyszámban szombaton és vasárnap tartják a főtáblát, míg hétfőtől szerdáig a csapatversenyeket rendezik Lipcsében.
Ami a rendezést illeti, a Hunfencing.hu oldal beszámolója szerint vannak bőven gondok.
Egy tökéletes infrastruktúrájú ország rohamosan fejlődő városának minden igényt kielégítő csarnokában tartják a versenyeket – írja a hazai szövetség honlapja. Azonban a „low budget”, avagy
az érezhetően alacsony költségekre való törekvés szinte mindent beárnyékol.
Az még akár a vb „zöld jellegeként” is felfogható, hogy a transzferen vagyonokat spórolnak a szervezők. A nyolc hivatalos szálloda egyikéből sem indítanak buszjáratokat – a sűrű villamosvonalakra hivatkozva. Az akkreditáció egyben közlekedési bérletként is szolgál, és valóban, a magyar küldöttség szállásától kétpercnyire van a megálló, ahonnan tíz percet utazva újabb ötperces sétára található a csarnok. Persze egy fárasztó nap végén a délutáni csúcsforgalomban, a harminc fokban, a hatalmas vívózsákkal a kézben ez sem túl kellemes, de felfogható – a takarékosság mellett – környezetbarát intézkedésként.
A pozitívumok azonban itt véget is értek – folytatja a beszámoló. Két rendkívül fontos, illetve két apró (?) hiányosságot említ meg annak igazolására, hogy ennél azért többet érdemelne egy vívó-világbajnokság 2017-ben. Kezdjük a fontosabbakkal! A csarnokban a rendezők nem kapcsolják be sem a légkondicionálást, sem a légforgatást. Odakint pedig harmincfokos a hőmérséklet, így délutánra elképesztő meleg alakul ki a teremben. És mivel tíz-tizenkét órás versenynapokról beszélünk, emellett nem fürdőruhában, hanem vívóruhában, sisakban sportolnak a versenyzők, ez hatalmas hiányosság – a másik oldalról pedig hatalmas spórolás A másik: a biztonsági személyzetet gyakorlatilag megspórolták a helyiek. És ennek következménye az a mérhetetlen kupleráj, ami a pástok körül zajlik. Persze aranyos, piros trikós önkéntes gyerekekkel tele a csarnok, ők azonban nem fogják és nem tudják megakadályozni a vívókat és az edzőket abban, hogy kedvük szerint csellengjenek a pástok környékén. A FIE illetékesein látszott, hogy nem tetszett nekik a nyitónap, saját hatáskörben változtattak is, de a hatfős fő szervezői csapat nem tud rendet tenni kétezer vívó, edző és vezető között.
Ehhez profi biztonságiakra, megfelelő kordonrendszerre lenne szükség – mindkettő hiányzik
És akkor egy-két apróság. A versenyt körülvevő vendéglátó-intézményekben szinte kizárólag a jófajta német kolbászok, virslik, esetleg hamburgerek kaphatók. Finom is a Bratwurst jófajta mustárral, ropogós pereccel. Csak éppen a világbajnokságon részt vevő sportolók verseny előtt és közben nem feltétlenül erre vágynak. Ez már csak azért is furcsa, mert egy megfelelő kínálatú gyorsétterem a csarnokban vagy a közvetlen közelében akár jó üzlet is lehetne az üzemeltetőnek A legviccesebb azonban a press center. A puritán környezettel tényleg semmi gond, az újságíróközpont munkahely és nem a Hilton hotel. De hogy a média részére fenntartott wifi nem vagy csak alig üzemel, és a nyitó sajtótájékoztatón nem működött az egyetlen mikrofon, az már-már abszurd.