Ilyen kis nemzet ilyen nagy eredményt ekkora csapatsportban még nem ért el, mint Szlovénia a férfikosárlabda-Eb megnyerésével. Ha a népszerűségi listákat nézzük, a labdarúgás mögött világszerte a kosárlabda és a röplabda fér fel a dobogóra. Azzal, hogy a kétmilliós Szlovénia veretlenül lett a kontinens legjobb kosárcsapata, nagyobb bravúrt hajtott végre a hárommilliós Litvániánál is, amely 2003-ban nyert.
A legnyugatibb délszláv nemzet egyebek mellett az elődöntőben 92-72-vel elintézte a címvédő spanyolokat, majd vasárnap az isztambuli fináléban 93-85-re győzte le Szerbiát, amely így a legutóbbi olimpia és vb után újabb döntőt bukott el – vagy éppenséggel nyert ismét ezüstérmet.
Szlovénia két játékosa is helyet kapott az álomötösben: Goran Dragic a Miamiból és a tizennyolc éves Luka Doncic a Real Madridból. Dragic mondta Doncicről:
– Egy gyerek még. A szobatársa vagyok, rajzfilmeket néz meg a Jó barátokat. Hihetetlen nagy szerencse, hogy itt van velünk.
Dragic lett a torna legeredményesebb játékosa, míg a kiegészítő embernek számító Sasa Zagoracot ősztől az NB I-es középcsapat Sopronban látjuk.
Sok meglepő tényre felhívta a figyelmet a végeredmény. Például arra, hogy a kosársportjukról, labdajátékaikról is híres jugoszláv utódállamok korábban még soha nem nyertek a férfiaknál kosárlabda-Eb-t. Az olimpiákon a horvátok és a szerbek is eljutottak már a döntőig az előző huszonöt évben (a szerbek kétszer is), az Európa-bajnokságon viszont a fináléba is csak egyszer sikerült bekerülnie valamelyiküknek (Szerbiának). Mindez a kontinenstorna erejét és színvonalát is mutatja, még értékesebbé téve Magyarország nyolcaddöntős szereplését.
A délszláv nemzetek közül négy is helyet követelt magának a legjobb tizenhat között (ez igaz a szovjet utódállamokra is), a lakosságát nézve törpének számító Szlovénia pedig újabb nagy csapatsportban kápráztatta el a világot. Két éve röplabdában játszottak a férfi-Eb-n döntőt, Jan Oblak (Atlético Madrid) révén világklasszis labdarúgókapusuk van, aki BL-fináléban is védett, míg a Maribor tagja a Bajnokok Ligája mezőnyének – ennyit a három legnépszerűbb csapatsportról. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a szlovénok a vb-k alapján jégkorongban is a világ legjobb 16 csapata közé tartoznak, férfikézilabdában pedig az idén vb-bronzot nyertek.