Hogyan lehet fenntartani a gombamód szaporodó sportcsarnokokat, stadionokat? Ez a sportkormányzat egyik, ha nem a legégetőbb kérdése manapság, amire válasz egyelőre nincs. Mi is számtalan cikkben boncolgattuk a megoldási lehetőségeket, költségeket: egy 10 milliárdos stadion – ilyen kaliberű például a debreceni, szombathelyi aréna – esetében évi több száz milliós, csarnokoknál néhány tíz milliós üzemeltetési tétellel kell a kluboknak számolniuk
Kis lépés a megoldás felé, hogy februártól elindul a sportlétesítmény-menedzsment szak a Zsigmond Király Egyetemen. A másoddiplomás képzés másfél évig tart: jogi, pedagógiai, műszaki, társadalomtudományos és egyéb végzettséggel lehet rá jelentkezni, a kurzusokat a Testnevelési Egyetem és ZSKE oktatói tartják. Géczi Gábor, a Testnevelési Egyetem sportmenedzsment tanszékének vezetője elárulta nekünk: a cél, hogy bizonyos idő elteltével előfeltétel legyen a szak elvégzése, ha valaki csarnokot, stadiont igazgat majd.
A szak elindulását beharangozó múlt heti sajtóeseményre elhívták a Vasas anyaegyesületének elnökét is. Markovits László jelenléte a szervezők számára azért lehetett fontos, mert az alá tartozó sportegyesület 2004 és 2012 között gyakorlatilag állami segítség nélkül tudta biztosítani a Vasas létesítményeinek zavartalan működését, így a saját bőrén tapasztalta meg, milyen áldozatokat kell meghozni, ha nincs kiemelt sportágfejlesztési program vagy épp sportcélú taó.
Számunkra pedig azért érdekes megszólaló, mert a hazai klubvezetők közül talán elsőként ő merte hangosan kimondani – amellett, hogy már állami szponzorációnak is örvend az egyesülete: a sport mesterséges finanszírozásra szorul, és ha nem lenne taó, illetve sportágfejlesztési dotáció, ma már lehetetlen volna fenntartani a klubokat, hiszen az utóbbi években mindenki hozzászokott a kedvezményezett helyzethez. Szavaiból bizonyos mértékig az is következik, hogy a klubok ma már beleszámítják a közpénzből becsatornázott támogatást a költségvetésükbe, és ehhez mérten költekeznek. Így viszont alig vannak rákényszerítve, hogy a piacról szerezzenek maguknak tőkét, ami pedig torzítja a versenyt. Ha viszont az állami források elapadnak, igen nagyot fognak koppanni.