– Mindent kipróbált, aminek köze van a futballhoz. Mi lett a sportszergyártó- és a sportmarketingcégével?

Magyar Kupa: megvan az első elődöntős + videó
A két évvel ezelőtti MK-győztes ott van az elődöntőben.
– Mindent kipróbált, aminek köze van a futballhoz. Mi lett a sportszergyártó- és a sportmarketingcégével?
– A NES-t Nagy Antival és Sallai Sanyival alapítottuk a kilencvenes évek közepén. Jó minőségű felszereléseket gyártottunk, de a multikkal nem tudtunk lépést tartani. Az Emesem a televíziós és reklámjogok értékesítésével foglalkozik, kicsit nehezebb a dolgunk, mióta az UEFA centralizálta a futballközvetítések értékesítési jogait.
– Hogyan lett UEFA-ellenőr?
– 2006-ban Kisteleki István akkori MLSZ-elnök kérdezte meg, hogy érdekelne-e a feladat. Kapásból rávágtam, hogy persze. Évente öt-hat BL- vagy El-meccsre és egy UEFA-minitornára, korosztályos válogatott Eb-selejtezőre vagy elitkörre kapok feladatot.
– Hogyan jött a képbe a futsal?
– A kilencvenes évek végén keresett meg Ragadics Feri, az Aramis tulajdonosa, akivel a Honvédban voltunk csapattársak. Az ő szerelme volt a futsal. 2000-től 2013-ig voltam az MLSZ-ben a futsalbizottság elnöke. Büszke vagyok arra, hogy Budapest és Debrecen rendezte 2010-ben az első 12 csapatos futsal Eb-t. Michel Platini UEFA-elnök is itt járt a díjátadón.
– Az edzői pálya nem is vonzotta?
– De vonzott, csak kicsit későn fókuszáltam rá. Ez komoly szakma, nagy felkészültséget igényel.
– Gyakran jár korábbi sikerei helyszínén, Görögországban?
– Ismerem az AEK elnökét, a sportigazgatót. Amikor tavaly bajnok lett a csapat, a szülők odahozták hozzám a gyerekeiket, fotózkodtak, aláírásokat kértek. Még idén nyáron sem tudtam úgy végigmenni az utcán Krétán és Athénban, hogy ne ismerjenek fel.
– Hogyan tudta megállni a helyét? Dombi Tibortól Varga Józsefig több magyar labdarúgó elvágta magát külföldön, mert nem tudott megszólalni.
– Fél év után görögül adtam interjút, mert meg akartam tisztelni az ott élőket. Imádom a nyelveket: meg tudok szólalni németül, angolul, görögül és franciául.
– Nemrég kijelentette, hogy a generációja a pártállami korszakra jellemző lötyögős edzésmódszerek áldozatává vált.
– Zsengelléréktől kezdve a magyar labdarúgásban volt a legtöbb világklasszis, viszont ha a futballunk egészét vesszük, akkor a kiemelkedő játékosok számához képest alig értünk el számottevő eredményt. A Fradi megnyerte a VVK-t, nyertünk olimpiákat, ahol a profik nem játszhattak, 1938-ban és 1954-ben kikaptunk a vb-döntőben, az Újpesti Dózsa BEK-elődöntőt, a Fradi KEK-, a Videoton UEFA-kupa-döntőt játszott. Ezenkívül mit tudunk még felmutatni? És miért? Én a kommunista módszerekre vezetem vissza: bunda… Mi ebben nőttünk fel. Amikor meghurcoltak minket a nyolcvanas években, Albert Flóri elmondta, hogy ők annak idején lementek Dorogra, és súlyos tízezrekért eladták a meccset. Nem az én generációm találta fel a bundát, de minket hurcoltak meg a legjobban.
– A mai napig tagadja, hogy bunda lett volna az 1984-es, 6-6-ra végződő Honvéd–Volán meccs?
– Nem volt bunda. Amikor végre kialakult az eredmény a 85. percben, akkor Garaba Imre miért ment fel kényszerítővel az ellenfél kapuja elé, és miért rúgta a felső lécre a labdát, amely a gólvonalon pattant? Én veszítettem a legtöbbet azzal, hogy azon a meccsen elvették a három gólomat. Ezért nem lettem gólkirály, így a fehérvári Szabó Józsefet vitték ki a párizsi Lidóba. Pedig nekem lett volna ott a helyem!
– Azt állítja, hogy nem a nyolcvanas években kezdődött a magyar foci erkölcsi züllése?
– De nem ám! Göröcs Titi egy interjúban elmondta, hogy annak idején minden héten egyszer-kétszer eljártak a Szecskába (a Széchenyi fürdőbe – a szerző), az edzéseken kapura rugdostak, játszadoztak. Az ő szavaival élve: nem csináltak semmit. De nagyon jók voltak, klasszisok, így még ezt is elbírták. Ha mi húszévesen megkapjuk azt a terhelést, amit kilenc évvel később kaptam az AEK-ban, akkor mit tudtunk volna kihozni magunkból? Döme, Törő mire vihette volna?
– És mi lehetett volna Péter bátyjából, akivel Csillaghegyen játszottak egy csapatban?
– Sokkal tehetségesebb volt, mint én. A BLASZ II-ben játszottunk, nem ő volt az új Varga Zoli, de simán lehetett volna belőle NB I-es játékos. Én eligazoltam, ő maradt Csillaghegyen. És az egyetem alatt már nagyon komolyan vette az írást.
– Mennyire vetette vissza, amikor tudtán kívül elcserélte a Fradi egy Vasas Izzó-játékossal?
– Annyira, hogy most egy Honvéd-, és nem Fradi-címer lóg a nyakláncomon.
– A Fradiban hívták Grófnak.
– Igen, Báró (Bálint László) és Ebi (Ebedli Zoltán) még mindig így hív. Ami a klubváltást illeti: sportszerűtlennek tartottam az eljárást. Kisteleki Pistával mentünk Jugoszláviába nyaralni, és megálltunk a Balatonnál pihenni. Odajött Pista egyik ismerőse, és gratulált az új klubomhoz. Azt sem tudtam, miről beszél. De így utólag a legjobbat tette velem a Fradi. Egy edzőmeccsen négy gólt rúgtam a Honvédnak, és azután vittek el.
– Mészöly Kálmán hívta először a válogatottba, de Mezey György volt a korszak meghatározó kapitánya. Mi a véleménye a neveléstudomány kandidátusáról?
– Mindig elmondom, hogy Mezey volt a legjobb edzőm. De két meccsünk volt, amikor semmit sem tudott mondani a szünetben: Cipruson a vb-selejtezőn 1-0-ra égtünk, és csak ültünk az öltözőben. Ugyanez volt Irapuatóban a ruszkik ellen 3-0-nál. A legnagyobb baj, hogy csak A tervünk volt, letámadtunk, sprinteltünk, de nem volt B tervünk, C meg pláne nem. Az egész felkészülés borzalmas volt. Ausztriai magaslati edzőtábor 5 fokban, déli edzések Mexikóban 40 fokban, súlyvesztés, túl-
edzettség… Szinte fizikai nullponton voltam a szovjet mérkőzés előtt. Ugyenez a stáb készített fel bennünket a hollandok, az osztrákok, a németek és a brazilok ellen, és mindig jó formában voltunk, a szovjetek ellen valamit nagyon elrontottak, de senki nem vállalja a felelősséget. Csak mi, játékosok vagyunk a hibásak! Még 32 év után is!
– Ma jobb helyzetben vannak a fiatalok?
– Nem mondanám. Egy tizennégy éves holland vagy spanyol gyerek miért tudja a „fülén pörgetni” a labdát? Azért, mert egy edzésen négyezerszer ér labdához, és mire tizennégy lesz, levegővétel-szinten kezeli. Az itthoni akadémiai rendszer nem ontja a tehetségeket. Hol tart most Németh Krisztián? Az egyik legnagyobb tehetségünk, Sallai Roland a Freiburgban, a másik, Tajti Mátyás a Diósgyőrben játszik. Egyetlen magyar mezőnyjátékost sem vittek el komoly külföldi klubok.
– Az unokaöccse, Mátyás egyengeti a salzburgi Szoboszlai Dominik útját. Belőle csak lesz valaki!
– Remélem. A korosztálya legjobbjai között tartják számon, az elszántságán nem fog múlni. Megkérdezték tőle, hogy akar-e a Real Madridban játszani. Mire ő: „Nem akarok, hanem fogok.”
– Tanúja lesz a következő magyar vb-gólnak?
– Hatvankét éves vagyok, kilencvenéves koromig fogok élni. Lesz tizennyolc jó és tíz kevésbé jó évem, de a gólt nem valószínű, hogy megérem.
– Focizik még?
– Már nem bírja a lábam. Másfél éve bokszedzésekre járok a Fradiba a korábbi váltósúlyú világbajnok Kótai Misihez. Hetente kétszer lemegyek, jó a társaság. Szántó Öcsi bácsival mindenről el lehet beszélgetni.
– És tényleg ott bokszol Honvéd-címerrel a nyakában?
– Miért ne? Élvezem, jól megmozgat, néha nagy pofonokat is kapok, de nem bokszolunk, nem kesztyűzünk, csak iskolázunk. Utána átmegyünk a Fradi-étterembe reggelizni, így zárunk minden szombati edzést. Szeretem.
A két évvel ezelőtti MK-győztes ott van az elődöntőben.
Július 26-án a Vörösök újra megmérkőznek a hongkongi Kai Tak Stadionban azzal a Milannal, amelyet sosem feledhető BL-döntőben győztek le húsz évvel ezelőtt Isztambulban.
Nyolc csapat részvételével öt napon át rendeznek rangos utánpótlástornát Felcsúton.
Az olasz szövetség felmentette a sikeredzőt, a két párizsi olimpiai bronz sem védte meg.
Hadházy már le is zárta az Erzsébet hidat, kerüljön, ha tud
Donald Trump: Olyan bombázás jön, amilyet még nem láttak
Megállíthatatlan: az Esztergomi bazilikánál is nagyobb aszteroida közeledik
Ez mindent megváltoztathat: fontos bejelentést tett Trump Muskkal kapcsolatban
Lehetetlen helyesírási tesz: zseni vagy, ha minden kérdésre tudod a választ!
Elszabadult a gyűlölet Olaszországban: Allah akbar kiáltások mellett égették el Giorgia Meloni fényképét
Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát
Meggyalázták Benedek Tibor emlékét – fotó
A legrejtélyesebb élőlény: nem növény, nem gomba de nem is állat
Szoboszlai felmosta a padlót a fröcsögőket, Magyar Péter bohóca durván nekitámadt
Zaklatási botrány női tornában: aki hibázott az edzésen, annak vetkőznie kellett!
A debreceniekkel nem bírtok!
A két évvel ezelőtti MK-győztes ott van az elődöntőben.
Július 26-án a Vörösök újra megmérkőznek a hongkongi Kai Tak Stadionban azzal a Milannal, amelyet sosem feledhető BL-döntőben győztek le húsz évvel ezelőtt Isztambulban.
Nyolc csapat részvételével öt napon át rendeznek rangos utánpótlástornát Felcsúton.
Az olasz szövetség felmentette a sikeredzőt, a két párizsi olimpiai bronz sem védte meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.