Közönségbarát öttusa-vb a Kincsem Parkban

A Kincsem Parkban, a nézők által jól követhetően, egy helyszínen rendezik meg szeptember 2. és 8. között az olimpiai kvalifikációs öttusa-világbajnokságot. Ezen belül külön kuriózum, hogy a férfi és a női egyéni versenyt a kezdő úszástól a záró kombinációig (lövészet+futás) írd és mondd öt óra tizenöt perc alatt lebonyolólítják, először a történelemben, ahogy az majd jövőre a tokiói olimpián is lesz.

Ch. Gáll András
2019. 04. 05. 15:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gallai István, a hazai sportági szövetség (MÖSZ) főtitkára a 150 nappal a rajt előtt rendezett pénteki sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy jó darabig úgy volt, a Margitszigetre kerül át a verseny. Csakhogy több akadály merült fel a fővárossal történt egyeztetések során, emiatt született a döntés, hogy mégis a Kincsem Parkban legyen a világbajnokság.

Emlékeztetett rá, a magyar és a nemzetközi (UIPM) szövetségnek is van egy olyan törekvése, hogy ne csak egy viszonylag szűk réteget mozgasson meg a versenyekkel, ebből a szempontból az 1999-es, nagy sikerű vb helyszíne, a főváros szívében megfelelő lett volna, de végül kiderült, nem lehet ott megrendezni az idei vb-t.

Klaus Schormann, a nemzetközi szövetség (UIPM) elnöke, aki az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Vörös Zsuzsannával leleplezte a vb-ig visszaszámláló órát, kiemelte: biztos abban, hogy sikeres lesz a világbajnokság, már csak azért is, mert sehol másutt nem vállal annyi volt öttusázó szerepet a sportág irányításában és a versenyek szervezésében, mint Magyarországon.

„A magyar öttusa nagyon fontos pillére a sportágnak férfi és női vonalon egyaránt. A nemzetközi szövetség nagyon örül annak, hogy itt lehetünk ezen a helyszínen” – hangsúlyozta a Kincsem Parkban tartott sajtóeseményen, melyen felidézték a korábbi, budapesti vb-ket. A magyar fővárosban 1954-ben, 1969-ben, 1979-ben és 1989-ben férfi világbajnokságot, 1992-ben nőit rendeztek, 1999-ben és 2008-ban pedig már mindkét nem versenyzői indultak.

Schormann menedzseli a laser-runt

Schormann elmondta, a UIPM-nek az a célja, hogy a nézők egy székből végigkövethessék a versenyeket, ami itt meg fog valósulni. Schormann azt is megemlítette, hogy most először zajlik majd az öttusával párhuzamosan laser-run (lézerlövészetes futás) világbajnokság is, emiatt a korábbiaknál nagyobb méretű lesz a sportág idei fő eseménye.

A Magyar Nemzet kérdésére, miszerint nem tart-e attól, hogy a roppant egyszerű, viszonylag nem túl költséges, és máris százezrek által űzött laser-run „feltalálásával” tulajdonképpen megásták az öttusa sírját, hiszen akár az olimpiai programból is kiszoríthatja a hagyományos összetett sportágat, a 73 éves német sportvezető diplomatához méltó választ adott. „Dehogy tartok, ellenkezőleg! A budapesti lesz a negyedik laser-run világbajnokság, azaz roppant fiatal a sportág, de már ennyi idő alatt is 27 új tagországa lett az UIPM-nek, s mindezt a laser-run diadalmenetének köszönhetjük. A laser-run nem riválisa, hanem az előszobája az öttusának, aki ezzel indít, az előbb-utóbb elkezd úszni, majd vívni, végül lovagolni, és máris megérkeztünk az öttusához!”

Schormann-nak feltettünk még egy kérdést: mi a magyarázata annak, hogy a kezdő tusa, az úszás teljesen elveszítette a jelentőségét, ma már ott tartanak, hogy hét (!) másodperc egyenlő egyetlen tussal a vívásban? Magyarán: a jó úszók behozhatatlan hátrányba kerültek az eredményes vívókkal szemben.

Rákényszerültünk erre a lépésre, mert csak így tudtuk növelni a tagországaink számát. Számos fejlődő országban alig vannak uszodák, és ezek nélkül nem volt esély a sportág elterjesztésére. Mondok egy szélsőséges példát. Amikor Mongóliát felvettük az UIPM-be, egyetlen uszoda sem volt a szegény sivatagi országban! Meg kellett tennünk ezt a gesztust, mert a sportág olimpiai pozíciója volt a tét – magyarázta a sportági elnök.

Kasza Róbert krisztusi korban

Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke arról beszélt, hogy most a tét még nagyobb, mint más világbajnokságokon, mert ez az olimpiai kvalifikációs sorozat része. A vb-n a férfiaknál és a nőknél is három tokiói kvóta talál gazdára.

Nem biztos, hogy ez jó, mert az öttusacsaládnak a legnagyobb eseménye a világbajnokság, melyen elsősorban az a fontos, hogy az hogyan sikerül, milyen eredmények születnek rajta„ – vélekedett, hozzátéve, hogy ezúttal persze olimpiai szemüvegen keresztül is tekintenek rá. Hozzátette: a MOB teljes mellszélességgel áll a világbajnokság mögött, és a lebonyolításhoz minden segítséget megad.

Sárfalvi Péter helyettes államtitkár elmondta, a kormány céljának megfelelően az államtitkárságnak az egyik legfontosabb feladata, hogy minél több versenyt hozzon Magyarországra. Az utóbbi években folyamatosan nő a hazai viadalok száma, de az idei év e tekintetben kiemelkedő lesz.

Nagyon nagy sikernek tartom, hogy Budapest ismét öttusa-világbajnokságot rendezhet” – hangsúlyozta a korábbi négyszeres világbajnok öttusázó, hozzátéve, hogy minden feltétel adott a sikeres lebonyolításhoz. A sajtótájékoztatón korábbi és jelenlegi sikeres versenyzők is megjelentek, így Vörös Zsuzsanna mellett Balogh Gábor, Kállai Ákos, Martinek János, Alekszejev Tamara, Kovács Sarolta, Földházi Zsófia, Demeter Bence és Kasza Róbert. Utóbbit 33. születésnapja alkalmából tortával köszöntötték fel.

Milyen emlékei vannak a megannyi budapesti világbajnokságról? – kérdeztük Martinek János szövetségi kapitánytól, a sportág kétszeres olimpiai bajnok, egyszeres bronzérmes, többszörös világbajnok legendájától.

1965-ben születtem, 1975-ben kezdtem a pályafutásomat, s az 1979-es budapesti világbajnokságon 14 évesen már rajtszámot gyűjtöttem, a Kancsal, Horváth, Maracskó összetételű magyar csapatról és a nemzetközi mezőnyről is vannak emlékeim, ahogy a futásról is, amit fenn pethidegkúton rendeztek. Tíz évre rá, Budapesten már főszereplő voltam Fábián Lacival és Mizsér Attilával együtt, ez a mi versenyünk volt, a futást és a lovaglást a Kincsem Parkban rendeztük, ugyanitt, ahol most szeptemberben. Laci, azaz „Joel” nyerte az egyénit, Attila, azaz „Rizsa” lett a második, a csapatot megnyertük, mint ahogy a váltót is, Kálnoki, Mizsér, Martinek összetételben. Hatalmas sikerek voltak itt, ezért mindig örömmel térek vissza ide, a Kincsem Parkba. Ne felejtsük el, hogy az egyetlen vagyok a világon, aki öttusában és ügetőn is győztem itt, utóbbinak a szilveszteri futamát nyertem meg a sulkyban ülve, hajtóként.

Magyar egyéni aranyéremnek tapsolhatunk szeptemberben a világbajnokságon?

Hát ha az egyéni aranyat nem is garantálhatom ebben a roppant sűrű nemzetközi mezőnyben, a dobogóra a nőknél és a férfiaknál is odaérhetünk, és az már óriási siker lenne, mert az első három kvalifikál a tokiói olimpiára. Egy nemzetet egyébként maximum ketten képviselhetnek a férfiaknál, és ugyanannyian a nőknél Tokióban, viszont kvalifikációt többen is szerezhetnek. Ennek az az előnye, hogy esetleges sérülésnél a harmadik vagy a negyedik helyről is előléphet valaki.

Olyannyira kiegyenlítődtek az erőviszonyok, hogy most éppen egy 19 éves egyiptomi srác vezeti a világranglistát!

Valóban, úgyhogy az aranyéremhez nemcsak jó versenyzés, hanem szerencse is szükséges. Vagy az a többlet, amit a hazai közönség biztatása jelent. Afelől nincs kétségem, hogy a Kincsem Parkban megkapjuk ezt a szükséges pluszt! Bízhatunk a tapasztalt ászainkban, Marosi Ádámban és Kasza Róbertben, de a fiatalokban, Regős Gergelyben, Demeter Bencében, akár Kardos Bencében is, mint ahogy a hölgyeknél Alekszejev Tamarában, Kovács Saroltában vagy Földházi Zsófiában.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.