– Milyen emlékei vannak a megannyi budapesti világbajnokságról? – kérdeztük Martinek János szövetségi kapitánytól, a sportág kétszeres olimpiai bajnok, egyszeres bronzérmes, többszörös világbajnok legendájától.
– 1965-ben születtem, 1975-ben kezdtem a pályafutásomat, s az 1979-es budapesti világbajnokságon 14 évesen már rajtszámot gyűjtöttem, a Kancsal, Horváth, Maracskó összetételű magyar csapatról és a nemzetközi mezőnyről is vannak emlékeim, ahogy a futásról is, amit fenn pethidegkúton rendeztek. Tíz évre rá, Budapesten már főszereplő voltam Fábián Lacival és Mizsér Attilával együtt, ez a mi versenyünk volt, a futást és a lovaglást a Kincsem Parkban rendeztük, ugyanitt, ahol most szeptemberben. Laci, azaz „Joel” nyerte az egyénit, Attila, azaz „Rizsa” lett a második, a csapatot megnyertük, mint ahogy a váltót is, Kálnoki, Mizsér, Martinek összetételben. Hatalmas sikerek voltak itt, ezért mindig örömmel térek vissza ide, a Kincsem Parkba. Ne felejtsük el, hogy az egyetlen vagyok a világon, aki öttusában és ügetőn is győztem itt, utóbbinak a szilveszteri futamát nyertem meg a sulkyban ülve, hajtóként.
– Magyar egyéni aranyéremnek tapsolhatunk szeptemberben a világbajnokságon?
– Hát ha az egyéni aranyat nem is garantálhatom ebben a roppant sűrű nemzetközi mezőnyben, a dobogóra a nőknél és a férfiaknál is odaérhetünk, és az már óriási siker lenne, mert az első három kvalifikál a tokiói olimpiára. Egy nemzetet egyébként maximum ketten képviselhetnek a férfiaknál, és ugyanannyian a nőknél Tokióban, viszont kvalifikációt többen is szerezhetnek. Ennek az az előnye, hogy esetleges sérülésnél a harmadik vagy a negyedik helyről is előléphet valaki.
– Olyannyira kiegyenlítődtek az erőviszonyok, hogy most éppen egy 19 éves egyiptomi srác vezeti a világranglistát!
– Valóban, úgyhogy az aranyéremhez nemcsak jó versenyzés, hanem szerencse is szükséges. Vagy az a többlet, amit a hazai közönség biztatása jelent. Afelől nincs kétségem, hogy a Kincsem Parkban megkapjuk ezt a szükséges pluszt! Bízhatunk a tapasztalt ászainkban, Marosi Ádámban és Kasza Róbertben, de a fiatalokban, Regős Gergelyben, Demeter Bencében, akár Kardos Bencében is, mint ahogy a hölgyeknél Alekszejev Tamarában, Kovács Saroltában vagy Földházi Zsófiában.