– Remek gyorsúszó volt szülővárosában, Szolnokon, mégis a kapuban kötött ki, ahol nem fontos a sebesség. Miért?
– Mert nem voltam egy bunyós típus, az pedig a mezőnyben elengedhetetlen. Vízilabdázni viszont imádtam, így maradt a kapu…
– Utánanéztem, az 1970-es barcelonai Európa-bajnokságon már ön védte Rajki Béla szövetségi kapitány akkor ezüstérmes válogatottjának kapuját – Steinmetz Jánossal megosztva –, jó hatásfokkal, alig huszonkét évesen.
– És még büszke szolnokiként, hiszen csak a müncheni olimpia után igazoltam át az egyik Dózsából a másikba, a fővárosiba. Egyébként már tizenhét évesen bemutatkoztam az ob I-ben. A barcelonai csapatban amúgy nem én voltam a legfiatalabb, Faragó Tamás már tizennyolc évesen húzóember volt, látszott, hogy minden idők egyik legjobbja lesz. A szovjetek elleni sorsdöntő meccsen, amit 6-5-re elvesztettünk, két gólt lőtt.
– A müncheni ezüstöt, két év múlva, hogyan emésztették meg?
– Nehezen. Már akkor együtt volt a 76-os aranycsapat gerince, Szivós, Faragó, Sárosi, Konrád Feri, Molnár Bandi, jómagam. Mindenki emlékszik rá, nem sokkal az olimpia előtt Rajki Béla, a szövetségi kapitányunk egy televíziós kerekasztal-beszélgetésen kijelentette: számomra az ezüstérem már kudarc. Szó szerint így mondta. Nem biztos, hogy igaza volt, ez a kijelentés azóta is ólomsúlyként nehezedik a magyar pólóra. Egyébként a müncheni aranyat nem az oroszok ellen vesztettük el, hanem a nyugatnémetek elleni váratlan döntetlennel. Utána már a 3-3 is megfelelt az oroszoknak, mert eggyel jobb volt a gólkülönbségük. Ennyivel maradtunk le az első helyről. De utána, már Gyarmati Dezső vezetésével, beindult a nyerőszéria. 1973, Belgrád, vb-arany, 1974, Bécs, Eb-győzelem, majd az 1975-ös cali vb-ezüst után Montrealban megnyertük az olimpiát. Bár az utóbbiról kis híján lemaradtam.
– Hogyhogy? Ez valamiképpen kimaradt az annalesekből.
– Hosszú és fájó történet… Előrebocsátom, hogy Gyarmati Dezsőre mint istenre néztem fel, így készültünk a montreali olimpiára. Aztán egyszer csak közölte, hogy formahanyatlást tapasztalt nálam, nem fog kivinni az olimpiára. Nem értettem a dolgot, a munkamorálommal nem lehetett gond, formahanyatlást sem észleltem, leforrázva ültem a parton. Csakhogy a csapat hangadói mellém álltak, s rábeszélték Dezsőt, hogy vonja vissza a döntését. Az olimpiát megnyertük, ez már történelem, de én Montreal után lemondtam a válogatottságot. Szeptemberben, a hazatérésünk után a Komjádiban kétezer ember előtt ünnepség keretében köszöntötték az olimpiai bajnok csapatot, egyenként kiszólították a játékosokat, kivéve engem, Dezső nem szólított ki. Ugyan a nevemet felolvasták, de én nem lehettem ott a társakkal a medenceparton. Ez olyan seb, ami a mai napig nem hegedt be. Mindezek után nem vállaltam a válogatottságot, erre az időszakra esett az 1977-es jönköpingi Eb, amit megnyertünk, az 1978-as nyugat-berlini vb-n ezüstérmet szerzett a csapat, majd következett a moszkvai olimpia, ahol Magyarország harmadik lett. Ezek nekem kimaradtak, nem tudni, mi lett volna, ha én is védek.