– Remek gyorsúszó volt szülővárosában, Szolnokon, mégis a kapuban kötött ki, ahol nem fontos a sebesség. Miért?

Kiderült, ki lesz az FTC ellenfele a kupadöntőért
Teljes a Magyar Kupa elődöntőjének mezőnye.
– Remek gyorsúszó volt szülővárosában, Szolnokon, mégis a kapuban kötött ki, ahol nem fontos a sebesség. Miért?
– Mert nem voltam egy bunyós típus, az pedig a mezőnyben elengedhetetlen. Vízilabdázni viszont imádtam, így maradt a kapu…
– Utánanéztem, az 1970-es barcelonai Európa-bajnokságon már ön védte Rajki Béla szövetségi kapitány akkor ezüstérmes válogatottjának kapuját – Steinmetz Jánossal megosztva –, jó hatásfokkal, alig huszonkét évesen.
– És még büszke szolnokiként, hiszen csak a müncheni olimpia után igazoltam át az egyik Dózsából a másikba, a fővárosiba. Egyébként már tizenhét évesen bemutatkoztam az ob I-ben. A barcelonai csapatban amúgy nem én voltam a legfiatalabb, Faragó Tamás már tizennyolc évesen húzóember volt, látszott, hogy minden idők egyik legjobbja lesz. A szovjetek elleni sorsdöntő meccsen, amit 6-5-re elvesztettünk, két gólt lőtt.
– A müncheni ezüstöt, két év múlva, hogyan emésztették meg?
– Nehezen. Már akkor együtt volt a 76-os aranycsapat gerince, Szivós, Faragó, Sárosi, Konrád Feri, Molnár Bandi, jómagam. Mindenki emlékszik rá, nem sokkal az olimpia előtt Rajki Béla, a szövetségi kapitányunk egy televíziós kerekasztal-beszélgetésen kijelentette: számomra az ezüstérem már kudarc. Szó szerint így mondta. Nem biztos, hogy igaza volt, ez a kijelentés azóta is ólomsúlyként nehezedik a magyar pólóra. Egyébként a müncheni aranyat nem az oroszok ellen vesztettük el, hanem a nyugatnémetek elleni váratlan döntetlennel. Utána már a 3-3 is megfelelt az oroszoknak, mert eggyel jobb volt a gólkülönbségük. Ennyivel maradtunk le az első helyről. De utána, már Gyarmati Dezső vezetésével, beindult a nyerőszéria. 1973, Belgrád, vb-arany, 1974, Bécs, Eb-győzelem, majd az 1975-ös cali vb-ezüst után Montrealban megnyertük az olimpiát. Bár az utóbbiról kis híján lemaradtam.
– Hogyhogy? Ez valamiképpen kimaradt az annalesekből.
– Hosszú és fájó történet… Előrebocsátom, hogy Gyarmati Dezsőre mint istenre néztem fel, így készültünk a montreali olimpiára. Aztán egyszer csak közölte, hogy formahanyatlást tapasztalt nálam, nem fog kivinni az olimpiára. Nem értettem a dolgot, a munkamorálommal nem lehetett gond, formahanyatlást sem észleltem, leforrázva ültem a parton. Csakhogy a csapat hangadói mellém álltak, s rábeszélték Dezsőt, hogy vonja vissza a döntését. Az olimpiát megnyertük, ez már történelem, de én Montreal után lemondtam a válogatottságot. Szeptemberben, a hazatérésünk után a Komjádiban kétezer ember előtt ünnepség keretében köszöntötték az olimpiai bajnok csapatot, egyenként kiszólították a játékosokat, kivéve engem, Dezső nem szólított ki. Ugyan a nevemet felolvasták, de én nem lehettem ott a társakkal a medenceparton. Ez olyan seb, ami a mai napig nem hegedt be. Mindezek után nem vállaltam a válogatottságot, erre az időszakra esett az 1977-es jönköpingi Eb, amit megnyertünk, az 1978-as nyugat-berlini vb-n ezüstérmet szerzett a csapat, majd következett a moszkvai olimpia, ahol Magyarország harmadik lett. Ezek nekem kimaradtak, nem tudni, mi lett volna, ha én is védek.
– Jó formában volt?
– Akkor voltam a csúcson. Nem felejtem, az olimpia megnyerése után Dezső tartott nekünk egy beszédet, azt mondta, hogy ki mit vesz ki ebből a sikerből, az már rajtunk múlik. És hogy sztárokra van szükség, mert valahogy megérezte az idők szavát, a píár jelentőségét. A sztáralkatú társaim, Csapó Dudi, Faragó Tonó erre alkalmasak is voltak, én már kevésbé. Lehet, hogy már abban az időben is szerepet játszott ez a szempont, nem tudom. Hangsúlyozom, hogy a múltat valamikori edzőmmel többször átbeszéltük, és megbékélve, barátságban voltunk mindvégig.
– Az 1981-es spliti Eb-n mégis újra ön védett, ez hogy történt?
– Moszkva után jött a váltás, Mayer Mihály lett a szövetségi kapitány, visszahívott, és én mentem. Splitben bronzérmesek lettünk, egy évre rá, Guayaquilban a vb-n pedig elvették tőlünk az aranyérmet. Azaz nem elvették, hanem egyetlen ember vette el, Felix, az amerikai időmérő bíró.
– Ezt már sokan, sokféleképpen megénekelték, mi az ön verziója?
– 7-5-re vezettünk a szovjetek ellen, nekik a döntetlen megfelelt, akárcsak 1972-ben. Aztán kiegyenlítettek, de mi vezettük az utolsó támadást, és Gerendás Gyuri a hálóba bombázott. Aztán megszólalt a duda. Illetve Felix, ez a 140 kilós amerikai időmérő úgy érezte, nem aztán, hanem a lövés közben. És odaszólt Pizzornónak, az olasz bírónak – aki pedig már középre mutatott –, hogy időn túl esett a gól. És Pizzorno elfogadta a stopperes állítását. Mást nem is tehetett.
– Ön szerint érvényes volt a gól?
– A magyar válogatott kapusaként, sőt csapatkapitányaként mi mást mondhatnék. Egyébként a guayaquili vb után módosították a szabályt, ha még időn belül hagyja el a labda a lövő játékos kezét, de miközben a levegőben van a labda, megszólal a duda, akkor még érvényes gól. Eső után köpönyeg.
– Úgy volt, hogy harmincnégy évesen a vb-n búcsúzik a válogatottól. Aztán még az 1983-as római Eb-n is ön védett az Eb-ezüstérmes csapatban.
– Igen, mert annyira jól ment a védés, hogy Rusorán Peti, az új szövetségi kapitány rábeszélt. Sőt, a Los Angeles-i olimpián is velem kezdődött volna a válogatott összeállítása…
– Csak jött a bojkott. Hogyan élte meg?
– Akkor már a Volánban védtem, és 1983 októberében kaptam egy svájci ajánlatot, de csak 1984 márciusában tudtam kimenni játékosedzőnek. Májusban volt, egyszer csak jön a klub elnöke az újságot lobogtatva. „Olvastad, hogy nem mentek az olimpiára?” Elsötétült előttem a világ, azonnal felhívtam a szövetséget, mondják, hogy igaz a hír. Havannában rendezték a Barátság Versenyt, szóltam Rusoránnak, köszönöm szépen, én oda már nem megyek. Ezzel be is fejeződött a válogatottbeli pályafutásom, pedig borzasztó erősek voltunk, akár nyerhettünk is volna Los Angelesben.
– Lassan harminchat éve Zürichben él, gondolom, megtalálta a számítását.
– Az utolsó húsz évem maga volt a csoda; vegyészmérnökként a zürichi egyetemi klinika elit laboratóriumában dolgoztam, előzőleg a nyolcvanas években svájci szövetségi kapitány is voltam öt évig. A fotó, amit elküldtem magamról, márciusban készült St. Moritzban, a család téli pihenője alkalmából. Még éppen haza tudtunk érni, egy napra rá robbant ki a koronavírus-járvány. Hét nő van a családban, a nejem, a két lányom, az unokák – engem és a vőket leszámítva mindenki nő! A régi csapattársakkal tartom a kapcsolatot, hallom, Kásás Zolitól kapta meg a telefonszámomat. A lányaimról is volna mit mesélnem, mint minden apának. Mindketten boldog házasságban élnek, gyönyörű négy kislány unokával ajándékoztak meg. Végezetül szeretném megjegyezni, hogy a hazámtól sohasem szakadtam el, itthonról járok haza, a családi nyelv az utánam következő két generációnál továbbra is a magyar.
Teljes a Magyar Kupa elődöntőjének mezőnye.
Megvan a DVSC új tulajdonosa, a klub hamarosan bejelentheti a Five Eleven Capital cégcsoport érkezését.
Az MKSZ elnöke minden idők egyik legnagyszerűbb magyar kézilabdázójának nevezte.
Egy továbbjutó kiléte még kérdéses.
Ezért hagyta ott Magyarország a Nemzetközi Büntetőbíróságot
Pofon a FIFA-tól Marco Rossi válogatottjának, a románok is dühönghetnek
Hajós András ismét beleszállt Klárikába: Mindenki szakadjon le rólam a f*szba, idős művészházaspárok is!
Ki adott erre felhatalmazást, miniszterelnök úr?
Magára haragította a fél világot a magyar válogatott focista
Nem vicc, testvérek – tényleg, tényleg ő a Bizottság „egyenlőségért, felkészültségért és válságkezelésért” felelős európai biztosa!
Arne Slot brutálisan őszinte volt a Szoboszlai Dominiket is érintő kérdésben
Csalást kiáltottak Szoboszlaiék győzelme után
Reagált a Nemzetközi Büntetőbíróság Magyarország kilépésére
Lőw Zsolt nyilatkozata után most a felesége a téma Németországban
Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát
Kiderült Magyar Péter hatalmas titka, Kunhalmi Ágnes nem tudta tartani a száját
Teljes a Magyar Kupa elődöntőjének mezőnye.
Megvan a DVSC új tulajdonosa, a klub hamarosan bejelentheti a Five Eleven Capital cégcsoport érkezését.
Az MKSZ elnöke minden idők egyik legnagyszerűbb magyar kézilabdázójának nevezte.
Egy továbbjutó kiléte még kérdéses.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.