Afrikai származású zseni vezérletével nyertek Eb-t az olaszok

Olaszország visszavágott Szerbiának az olimpiai negyeddöntőben elszenvedrett vereségért a női röplabda Európa-bajnokság döntőjében, s 3-1-es sikerrel megnyerte a kontinensviadalt a címvédő csapat otthonában. A győzelem elsősorban egy afrikai származású játékos, Paola Egonu érdeme, akit lassan a világ legjobbjaként is tisztelhetünk.

2021. 09. 04. 22:49
Italy's Paola Ogechi Egonu (L) spikes the ball past Serbia's Bojana Milenkovic and Mina Popovic during CEV EuroVolley 2021 women's volleyball final match between Serbia and Italy, in Belgrade, on September 4, 2021. (Photo by PEDJA MILOSAVLJEVIC / AFP) Fotó: AFP/PEDJA MILOSAVLJEVIC
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A röplabda durván két évtizedes hazai hanyatlásával párhuzamosan kiesett a látókörünkből. Néhány éve azonban van rá okunk, hogy ismét odafigyeljünk erre a nagyszerű sportágra. Női válogatottunk 2015, 2017 és 2019 után idén ismét, tehát zsinórban negyedszer szerepelhetett az Európa-bajnokságon, sőt némi szerencsével továbbjutott a csoportjából és nyolcaddöntőt játszhatott. A sors szeszélye folytán a tornán a finálé mindkét résztvevőjével találkozott, és így ízelítőt kapott a csúcsszínvonalból. A csoportkörben Olaszországtól, majd a legjobb tizenhat között Szerbiától kapott ki egyaránt 3-0-ra, de egyik meccsen sem vallott szégyent.

A két favorit más ágra került, s csak a döntőben kerül szembe egymással. A finálét Tijana Boskovics és Paola Egonu párharcaként harangozták be. A két kiválóságban minden bizonnyal kontinensünk két legjobb játékosát tisztelhetjük, de a világválogatottban is ott a helyük az amerikai és brazil klasszisok mellett.

Mindketten egyaránt 193 centi magasak, amihez nyolcvan-kilencven centis súlypontemelkedés járul, 100 km/óránál is nagyobb sebességgel képesek megütni a labdát, ami bizony a férfiak között is szép teljesítmény.

Fotó: AFP/Pedja Milosavljevic

A balkezes Boskovics annyival nehezebb helyzetben van, hogy a szerb válogatott eredményessége majdnem kizárólag rajta múlik, az olaszoknál jobban megoszlanak a terhek. Tulajdonképpen a finálé emiatt már a torna korábbi szakaszában eldőlt. Boskovics elfáradt, a döntőben árnyéka volt önmagának, Egonu viszont éppen a fináléban játszott legjobban. Élményszámba ment a nigériai szülők gyermekeként Cittadellában született röplabdázó játéka. Jobb oldalról – vízilabdában ezt úgy mondják, rossz kéz oldalról – is képes a hármas vonalon belülre ütni a labdát, rendre felugrásból nyit, többször is védhetetlenül. Ha meg kellene alkotni az ideális röplabdázót, mondhatjuk, róla kellene mintázni. Szemre is feltűnő jelenség, amihez hajviselete is hozzájárul, rövid, ritka haját hosszú parókával dobja föl.

Szerbia és Olaszország az olimpiai negyeddöntőben is találkozott egymással, akkor a szerbek nyertek, akik végül bronzérmet szereztek az Egyesült Államok és Brazília mögött. Sőt Szerbia volt a címvédő és a legutóbbi, 2018-as világbajnokság aranyérmese. A 24 éves Boskovics ugyan állócsillag, a nagy generáció azonban kifutóban van, a szenzációs feladó, Maja Ognjenovics már 37 éves.

A szerbek az első szettet még megnyerték, a másodikban is vezettek, aztán kipukkadtak, az olaszok könnyedén fordítottak, a negyedik szettet már-már megalázó különbséggel, 25-11-re húzták be, s nyertek összességében 3-1-re majd 20 ezer néző előtt a belgrádi Stark Arénában. Egonu volt a mezőny legjobbja, úgy szerzett 29 pontot, hogy szinte nem hibázott.

Törökország lett a harmadik, Magyarország a tizenhatodik helyen zárta a kontinensviadalt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.