Nem igazán akad olyan magyar férfi, különösen az idősebb korosztályokban, aki ne tudná, hogy mi a gombfoci. Ami ma a fiataloknak a videójáték, az volt évtizedekkel ezelőtt a gombfoci: alig akadt olyan fiú, akinek ne lett volna csapat, többnyire saját csiszolású gombokból. Talán kevesen tudják, hogy a gombfoci magyar eredetű játék, amely az 1910-es évek tájékán született az akkori Magyarország területén és terjedt el az egész Kárpát-medencében. A gombfoci a futballt utánozza, és nem bizonyult múló hóbortnak, hiszen 110 év elteltével még ma is szép számmal akadnak hódolói. Ebből a kedves játékból fejlődött ki a versenyszerűen űzhető ág, a szektorlabda.
Hogy miért éppen szektorlabda? A gólon kívül a játék legfontosabb eleme a szektorszabály, amely a passzolásról szól. Alapvetően egy lépés után a másik következik, ám ahogyan a fociban, úgy itt is lehet passzolni, és a pontosan passzoló versenyző plusz egy lépéshez jut. Pontos passznak (vagyis szektornak) azt a lépést nevezik, amikor az egyik versenyző egy bábujával olyan közel passzolja a labdát egy másik bábujához, hogy a labda bekerül a labdát kapó bábú szélétől mért 4,5 cm-es övezetbe, azaz szektorba. Ekkor léphet még egyet a pontosan passzoló versenyző, mégpedig azzal a bábujával, amelyik kapta a labdát. Minden szektornak egy újabb lépés lehetőség a jutalma, így a pontosan passzoló versenyző szó szerint kipasszolhatja ellenfelét, egészen a gólhelyzetig, ahonnan kedvező állás esetén kapura lőhet anélkül, hogy azt ellenfele megakadályozhatná. Így jön ki ebben a játékban a tudás, elsősorban a kézügyesség révén, de a taktika majdnem ugyanolyan fontos.
Újdonság, hogy a magyar eredetű „gombfoci” mellett a brazil eredetű gombfoci is helyet kap az Eb-n, 12 érintéses asztali labdarúgás néven. Itt nem passzolnak a versenyzők, hanem labdát vezetnek. Összesen 12 labdaérintés áll egy versenyző rendelkezésére, amelynek során minél közelebb próbálják terelni a gömbölyű filclabdácskát ellenfelük kapujához. Ha elvétik az akciót, és egy lépés során nem érintenek labdát, vagy a labda hozzáér az ellenfél bábujához, akkor a másik próbálkozhat akciót vezetni.
Sajnos a járvány hatással van az Európa-bajnokságra nevezőkre is. Sokan még most is óckodnak zárt teremben másokkal együtt lenni, ezért többnyire a Kárpát-medence országaiból érkeznek versenyzők. Ez azonban nem befolyásolja a verseny színvonalát, ugyanis a dobogós helyezettek rendre ebből a régióból kerülnek ki, így ezúttal is nagy csaták várhatók. A magyar versenyzők a legesélyesebbek, a legnagyobb vetélytársnak a románok ígérkeznek, akik 2015-ben le is győzték a magyarokat a világbajnokság döntőjében, azonban a 2018-as portugáliai Eb-n visszavágtak, és most címvédőként várják az Európa-bajnokságot.
A rövidre tervezett megnyitóünnepség szeptember 11-én 10 órakor kezdődik, ami után egy sajtótájékoztatót szeretnénk tartani a büfé szomszédságában, hogy a megjelent újságíró kollégákat egy kis harapnivalóval is megkínálhassuk. Az érdeklődők ki is próbálhatják az „igazi” gombfocit.
Az Eb a megnyitóünnepséggel veszi kezdetét, az eredményhirdetés pedig vasárnap 14 órakor lesz Kőbányán, ahol 1996-ban először rendezték meg a sportág világbajnokságát.