Több sportágban szankcionálják az orosz sportolókat és csapatokat a múlt héten kirobbant orosz–ukrán háború következményeként, és ez alól az úszás sem jelent kivételt. A FINA elvette Oroszországtól az augusztusi kazanyi junior úszó-vb rendezési jogát, és veszélybe került az idei rövid pályás vb is, amelyet decemberben ugyancsak Kazany rendezne.
„A FINA a jövőben semmilyen eseményt nem tart Oroszországban, ha ez a súlyos válsághelyzet folytatódik” – olvasható a szövetség közleményében. Az oroszok már korábban elvesztették a szinkronúszók és műugrók világkupa-sorozatának áprilisi, kazanyi versenyét, valamint a férfi vízilabda-válogatottjuk sem fogadhatja Szentpéterváron a görögöket a világligában március 8-án.
A háborúellenes szankciók ekkor még csak az oroszok rendezési jogaira vonatkoztak a vizes sportokban, de a FINA kedden újabb közleményt adott ki, amelyben
visszavonta a Vlagyimir Putyin orosz elnöknek 2014-ben adott kitüntetését, és leszögezte, hogy az orosz és fehérorosz sportolók semmilyen nemzetközi versenyen nem vehetnek részt a hazájuk képviseletében, csakis semleges versenyzőkként.
Az ukránok vb-bronzérmes, Európa-bajnok és 50 pillangón világcsúcstartó úszója, Andrij Hovorov valami hasonlót szeretett volna elérni, amikor arra kérte a FINA-t, hogy tiltsa el a versenyzéstől az orosz úszókat.
– Nem azért kérem ezt, mert nem tisztelem az orosz sportolókat, pontosan tudom, mennyire nehéz, ha nem vehetsz részt egy versenyen. Ugyanakkor biztos vagyok benne, hogy a háború sokkal-sokkal fájdalmasabb nekünk, Európának és az egész világnak, mint az, hogy nem versenyezhetsz – árulta el a SwimSwamnak Hovorov, aki speciális helyzetben van, hiszen Szevasztopolban, a Krím félszigeten született, amely a háborús konfliktus gyújtópontja volt.
Ezen felül Hovorov Oroszországban nevelkedett, mindkét országban vannak rokonai, és állítása szerint a családja mindkét oldalon egységes abban, hogy békét akarnak.
– A sport arról szól, hogy képviseled a hazádat a világban, ott van rajtad a zászló, és ezzel támogatod az országodat akár egyetértesz a tetteivel, akár nem. Ezt nem szabad engedni, Oroszországnak fizetnie kell az erőszakért – magyarázta a kérése okát Hovorov.
Az ukrán úszó szavai nem maradtak reakció nélkül az orosz úszóvilágban.
A 2015-ös junior vb-n többszörös érmes Danyiil Antipov az Instagramon tett közzé egy érzelmes levelet, amelynek az elején leszögezte, hogy nem politikai szakértő, szerinte a politika sosem fekete vagy fehér, hanem szürke, a sport pedig sosem teljesen tiszta.
„Mindenkinek joga van a véleményhez, de meg kell húzni a határt, amelyen túl az már az orosz sportolók elleni gyűlölet felszítására, a rájuk szegeződő becsmérlő tekintetek bátorítására irányul. Azt állítják, hogy nem cselekedni egyet jelent a háború támogatásával. De mégis mi, sportolók mit tehetünk?” – tette fel a kérdést Antipov.
Menjünk ki az utcára tiltakozni, posztoljunk a közösségi médiában? Megtettük a legutóbbi orosz választások után, és mi lett az eredménye? Vagy talán kérjük meg a biatlonistákat, hogy vegyék elő a légpuskáikat a meggyőzés érdekében? Miért kell hazánk sok sportolójának szégyenkeznie a zászlónk miatt és bocsánatot kérni olyan tettekért, amelyekhez abszolút semmi közünk?
„Épeszű ember nem akarhatja, hogy megtörténjenek azok a dolgok, amik most zajlanak. De én nem akarok szégyenkezni a föld miatt, amelyen születtem és nem akarom porba tiporni a zászlónkat.”
Antipov bejegyzését több orosz válogatott úszó helyeselte, köztük a tavaly rövid pályán világbajnoki címet szerzett Danyiil Markov is.
Az Ukrán Úszószövetség viszont korábban nyílt levélben kérte a FINA-tól az oroszországi junior vb és rövid pályás vb rendezési jogának visszavonását Kazanytól, mivel „a sportolóik nem tudnak edzeni az orosz és fehérorosz kormány embertelen intézkedései miatt”. Egyelőre csak a junior vb esetében hozta meg döntését a FINA.
Borítókép: Andrij Hovorov a budapesti Duna Arénában rendezett úszó Európa-bajnokságon 2021-ben (Fotó: AFP/Tobias Schwarz)