Csányi Sándor, az MLSZ elnöke megbetegedett, ezért ő nem lehetett jelen a Magyar Labdarúgó Szövetség évi rendes közgyűlésén. Az ő távollétében Berzi Sándor alelnök tartott megnyitó beszédet, majd Vági Márton főtitkár tartott prezentációt a szövetség működésének elmúlt évéről és jövőbeli terveiről.
Ennek lényeges pontja volt, hogy pénzügyileg stabil évet zárt a szövetség, az elmúlt év rekorderedményt hozott, ebben nagy szerepet játszott a sikeres Eb-rendezésért az UEFA-tól kapott kétmillió eurós sikerdíj. A 2025-ig tartó időszak legfontosabb stratégiai célja az utánpótlásképzés megreformálása, egy összetett képzési rendszer kialakítása. Korábban egyedi beavatkozások történtek, a tartós gondolkodás, a klubokkal való összehangolás eddig nem valósult meg, most jött el ennek a munkának az ideje.
– Fontos, hogy az utánpótlásképzés megkapja az azt megillető rangot. A célunk, hogy az utánpótlásképző klubokhoz a legjobb minőségű szakemberek kerüljenek, ők megkapják a megfelelő képzést, főállásban vállaljanak munkát, és megfelelően legyenek megfizetve. Az utánpótlásképzésnek erősebb ellenőrzés mellett kell működnie, a klubokkal való együttműködésre, közös stratégiai gondolkodásra van szükség. A magyar utánpótlás nemzetközi versenyképessége folyamatosan javuló tendenciát mutat, ennek ellenére az elmúlt években folyamatosan csökkent a fiatalok és nőtt a külföldiek játékperce az NB I-ben. A hasonló népességű és nagyságú országokkal való összehasonlításban az NB I jelentősen le van maradva az U21-es játékpercekben – mondta Vági Márton.
SZÁMOK A BESZÁMOLÓBÓL A TAO-programban 2021-ben 30,6 milliárd forint működési célú támogatás és 15,1 milliárd forint ingatlan-fejlesztési támogatás lehívására került sor. A pályaépítési programban 2010 óta összesen 1 348 új pálya készült, 2 784 létesítmény lett felújítva.
Az idei prezentáció címe, a „Teret a tehetségeknek” szlogen arra utal, hogy a Magyar Labdarúgó Szövetség a fiatalok kiválasztását, képzését és felfelé áramoltatását segítő szakmai koncepciója, keretrendszere mellett a fiatalok felnőttcsapatokba történő beépítését is teljes mértékben igyekszik segíteni. Vági Márton elmondta, elvárás, hogy az NB I-ben egy U21-es játékosnak a játékidő felében játszania kell, ugyanakkor ez nem kötelező, de erre erős pénzügyi ösztönzés lesz. Az NB II-ben viszont muszáj lesz játszatni legalább egy U20-as, az NB III-ban pedig egy U19-es játékost. Elhangzott, hogy nem pozitív tendencia a légiósok számának a növekedése az NB I-ben, de az is tény, hogy a külföldi labdarúgók minősége emelkedik az élvonalban.