Sajátos szemszögből vizsgálja a legfrissebb sakkvilágranglistát a Newsweek magazin. A sportág története során most először több amerikai nagymester van az első százban. A lap aztán részben meg is cáfolja önmagát. Vajon mit írnának, ha nem az orosz Jan Nyepomnyascsij, hanem az amerikai Fabiano Caruana nyerte volna a világbajnok-jelöltek tornáját?
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Tizenhárom amerikai és csak tizenkettő orosz sakkozó van a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) legfrissebb, júliusi világranglistáján az első száz között. A sportág története során eddig mindig az oroszok vezettek, ráadásul az első tízben három amerikaira – Fabiano Caruana (4.), Levon Aroniai (5.), Wesley So (6.) – csupán egyetlen orosz jut, Jan Nyepomnyascsij (7.). Az oroszok visszaesése ráadásul földcsuszamlásszerű, hiszen néhány éve még 22 oroszt jegyeztek az első százban. Erről számol be büszkén a híres amerikai magazin, a Newsweek, s persze a következtetést is levonja:
Lám, az Ukrajna ellen indított háborút még a tradicionális orosz sikersport, a sakk is megsínyli.
Aztán jön a magyarázkodás. Voltaképpen most is 21 orosz van az első százban, csak éppen közülük kilencen a FIDE zászlaja alatt versenyeznek. Azt persze már elhallgatja a Newsweek, hogy ez nem büntetés, hanem lehetőség az orosz sakkozóknak.
Először is, a FIDE-nek ma is orosz elnöke van, Arkadij Dvorkovics, aki általános megelégedésre végzi a dolgát. Miután kitört a háború, természetesen a FIDE is döntés elé került, s bölcsen határozott. Csak a csapatversenyekről zárta ki az oroszokat, ezért Oroszország nem vehet részt a hó végén az indiai Csennajban kezdődő sakkolimpián. Egyénileg az oroszok továbbra is versenyezhetnek, nemzetközi viadalokon azonban kizárólag a FIDE zászlaja alatt.
A sakk különös sport, ezt már megtanulhattuk Rapport Richárd esetében is. Nemzetiség, zászló és hazai szövetség – bármily furcsa, ezek különböző fogalmak.
Jan Nyepomnyascsij például FIDE-zászló alatt, ám az orosz szövetséget képviselve nyerte meg a világbajnokjelöltek madridi tornáját.
Nos, a vezető orosz nagymesterek közül vele együtt tizenketten választották ezt az eljárást, kilencen pedig – Dmitrij Andrejkin, Nyikita Vitjugov, Kirill Alekszejenko, Alexandr Predke, Vlagyimir Fedoszejev, Andrej Jeszipenko, Alekszej Szarana, Anton Demcsenko, Vlagyimir Malahov – a képviselt szövetségnél is a FIDE-t jelölték még.
Van ennek jelentősége? Vajmi kevés. Példának okárt Vitjugov volt Nyepomnyascsij egyik szekundánsa volt Madridban, éles határt tehát semmiképpen sem jelent, hogy ki miként döntött.
Említhetjük azt a levelet is, amelyet orosz sakkozók fogalmaztak meg a háború kitörése után, a harcok mielőbbi befejezését, békét kívánva.
Fájdalmas látni
Az említett levélben a következő szerepel:
„Ellenezünk minden katonai akciót Ukrajna területén, és azonnali tűzszünetre és a konfliktus békés eldöntésére szólítunk fel párbeszéd és diplomáciai tárgyalások útján. Számunkra elviselhetetlenül fájdalmas látni azt a katasztrófát, ami manapság történik népünkkel” – áll a levélben. „E tragikus napokban gondolunk mindazokra az emberekre, akik e félelmetes konfliktus közepébe kerültek. Osztozunk ukrán kollégáink fájdalmában, és békére szólítunk fel.”
Ne lepődjünk rajta, hogy Nyepomnyascsij is szerepel az aláírók között. Továbbmegyünk, ebben a névsorban hiába keresünk több olyan orosz nagymestert, akik viszont úgy döntöttek, a háború miatt semleges színekben sakkoznak.
Egyetlen különc vagy fekete bárány van az orosz sakkban. A Szimferopolban, tehát a Krímben született, ukránból orosszá lett Szergej Karjakin, aki a háború kitörése után támogatásáról biztosította Vlagyimir Putyint.
A FIDE az ő játékengedélyét fel is függesztette hat hónapra. Na, az lesz érdekes helyzet, hozzá miként viszonyulnak a versenytársai az eltiltás lejárta után.
S van még itt valami. Az amerikai sakkpolitika is megér néhány szót. Az említett trió tagjai közül Caruana eredetileg olasz, Aronian örmény, So pedig Fülöp-szigeteki. Az amerikaiak máig Bobby Fischerből élnek, amitől persze ő forog izlandi sírjában…
Borítókép: A Newseek magazin címlapja Putyinnal és Caruanával (Fotó: Newsweek)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.