A Ferencváros a meccsnap előtti szokásos programot teljesítette tegnap. Találkozás, majd közös reggeli a népligeti bázison, repülés, megérkezés, sajtótájékoztató, edzés. Mint általában, Sztanyiszlav Csercseszov mérsékelten bizakodóan beszélt a várakozásairól, jó hírként megjegyezve, hogy a csapatából mindenki egészséges.
Az orosz tréner természetesen nem emelte ki, de attól még így van, hogy a Ferencváros a párharc esélyese. Legalábbis a sokszor idézett Transfermarkt adatai alapján. A német szaklap szerint
az FTC keretének értéke 42 millió euró, a Qarabagé pedig éppen ennek a harmada, 14 millió euró.
Ennek dacára nem árt az óvatosság. A Bajnokok Ligája-selejtező második fordulójában sem a pénz győzött. Az FC Zürich értéke szinte forintra megegyezik az FTC-ével, a Qarabag 5-4-es összesítéssel mégis kiverte az esélyesebb svájci csapatot. Miként előtte a szintén jobbnak tartott, lengyel bajnok Lech Poznant (33 millió euró) is az idegenbeli 1-0-s vereség után 5-1-es hazai győzelemmel.
Nem ezek persze az azeri csapat első meglepő sikerei az elmúlt években.
A Qarabag 2014 óta minden évben feljutott valamelyik európai kupa főtáblájára, ami tiszteletet parancsoló sorozat. A csúcsot kétségkívül 2017 jelenti, amikor a BL-ben szerepelt az együttes.
Ugyan az AS Roma, a Chelsea és az Atlético Madrid mögött utolsó lett, de a spanyol sztárcsapattal oda-vissza ikszelt. A legutóbbi idényben az Európa-konferencialigában szerepelt, s tovább is jutott a csoportkörből, utána a Marseille állta az útját.
Éppen a Qarabag sikereinek köszönhetően a klubcsapatok eredményei alapján számított országrangsorban ugyan csak egyetlen helyezéssel, de Azerbajdzsán (26.) Magyarország (27.) előtt van.
A Qarabag ereje két forrásból táplálkozik. Egyrészt – csakúgy, mint a Ferencvárost Magyarországon – hazája nemzeti csapataként tisztelik. A klubot 1951-ben Meszult Agdam városában alapították, amelyet a hegyi-karabahi háborúban leromboltak, ezért költözött az egyesület Bakuba.
A Qarabag név egyenesen azt jelenti, hogy nagy Azerbajdzsán, ebben minden benne van.
Éppen ezért még a rivális azeri klubok szurkolói is szeretik a csapatot, amely a bajnoki mérkőzéseit a csupán 5800 férőhelyes, 2015-ben átadott, modern Azersun Arenában játssza – Az Azersun egy élelmiszergyártó nagyvállalat, amely 2001 óta szponzorálja a csapatot –, a nemzetközi találkozókra viszont a harmincezres Tofiq Baramov Stadionba költözik, ahol ma is telt ház lesz.
Másrészt a Qarabagnak már-már legendás edzője van, Gurban Gurbanov 2008 óta irányítja a gárdát. Európában csak egy olyan tréner akad, aki nála is régebb óta dolgozik egy csapatnál, a német Frank Schmidt a másodosztályú Heidenheimnél 2007 óta.
A korábbi 68-szoros azeri válogatott csatárnak van mit törlesztenie a magyarokkal szemben. Játékosként kétszer lépett pályára magyarok ellen, mindkétszer a válogatottban, s egyikről sem lehetnek szép emlékei. 1997-ben vb-selejtezőn a mienk az Üllői úton 3-1-re, a rá következő évben Eb-selejtezőn Bakuban 4-0-ra nyertek. Gurbanov edzőként következetes, igyekszik hazai játékosokra építeni, a keretben tizenöt azeri labdarúgó található, közülük öt-hat rendszeresen ott van a kezdőtizenegyben.